Każda operacja wiąże się do pewnego stopnia z ryzykiem powikłań lub nieudania. Nie inaczej jest w przypadku operacji wszczepienia implantów łydek.
Przebieg zabiegu
Modelowanie łydek może się odbywać różnymi technikami. Dzięki zabiegowi można osiągnąć symetrię budowy ciała, dodać masy łydkom zbyt szczupłym i słabo zarysowanej linii, optycznie odchudzić nogi. Możliwości jest wiele, ale efekty zależą od bardzo wielu czynników. Wśród nich kluczowe są umiejętności lekarza, który będzie przeprowadzał zbieg.
Każda decyzja o przeprowadzeniu operacji, która nie ma na celu ratowania życia, powinna być dobrze przemyślana. Jeśli lekarz nie jest w stanie rozwiać wszystkich Twoich wątpliwości, związanych z zabiegiem – nie wahaj się i zmień lekarza. Doświadczony chirurg plastyczny odpowie na wszystkie Twoje pytania.
Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa około 2 godzin. Nacięcie będzie mieściło się w fałdzie podkolanowym i będzie miało pomiędzy 5 a 7 cm. Blizny po zabiegu nie będą widoczne, ponieważ znajdą się w naturalnych zagięciach skóry. Same implanty są dość twarde, jednak łatwo je formować do pożądanego kształtu.
Rekonwalescencja po zabiegu trwa krótko, bo zaledwie tydzień. W drugim tygodniu można już wrócić do normalnego, aczkolwiek oszczędnego funkcjonowania i pracy. Oczywiście, czas powrotu do pełnej sprawności zależy od siły organizmu i od jakości przeprowadzonego zabiegu, jednakże przeważnie już po 4 tygodniach pacjenci powracają do pełnej sprawności.
Powikłania i zagrożenia
Zagrożenia i powikłania wiążą się z każdym zabiegiem. Na szczęście operacja wszczepienia implantów łydek uważana jest za zabieg stosunkowo prosty. Najczęstszymi powikłaniami są wszelkiego rodzaju infekcje w miejscu nacięcia oraz przedłużające się krwawienie. Wydłużają one czas gojenia się ran i powodują, że wzrasta ryzyko powstania brzydkich, widocznych blizn. W nielicznych przypadkach ma miejsce stwardnienie tkanki naokoło implantu, czyli powstanie „kapsuły”. Może to doprowadzić do włóknistego stwardnienia przykurczowego.
Wszelkie implanty, nie tylko te wszczepiane w łydki, mogą się odkształcić czy przemieścić. Czasami potrzebne są kolejne operacje, które skorygują błędy wcześniejsze lub nabyte po jakimś czasie. Lekarze do możliwych powikłań zaliczają również możliwe reakcje alergiczne – na same implanty jak i na środki anestezjologiczne, podawane w czasie zabiegu.
Każde wszczepiane do organizmu ciało obce – a takim niewątpliwie jest implant – może zostać przez organizm odrzucone. Jednak nowoczesne implanty to na chwilę obecną najnowocześniejsze materiały biokompatybilne dla wszystkich, którzy chcieliby lub muszą z nich skorzystać.