Lekko skrzywiony penis to normalna rzecz u bardzo dużej liczby mężczyzn na świecie. Najczęściej skrzywienie jest prawie niewidoczne i nie sprawia żadnych problemów. Kiedy jednak jest wyraźne, może sprawiać dyskomfort i być powodem problemów w życiu intymnym.

Kto kwalifikuje się do zabiegu?

Niewielu mężczyzn decyduje się na ten zabieg. Jednak ci, którzy go przeszli, są najczęściej przekonani, że była to najlepsza decyzja w ich życiu. Korekta skrzywionego prącia to zabieg skomplikowany i obarczony dużym ryzykiem, jeśli wykonywany jest przez lekarzy bez odpowiedniego doświadczenia.
Wielu panów jest przyzwyczajonych do wyglądu swojego penisa. Czasami jednak skrzywienie może stać się dużym problemem w normalnym funkcjonowaniu. Z powodu zagięcia można mieć duże trudności lub wręcz brak możliwości współżycia. Skrzywienie może powodować ból podczas stosunku. Podobnie jak wielkość penisa może być przyczyną wstydu i nieśmiałości, tak i jego kształt może powodować obawę przed reakcją partnerki. W ten sposób problemy fizyczne powodują również problemy psychiczne – kompleksy, powstrzymywanie się od współżycia. W takich przypadkach operacja prącia może być bardzo pomocna.

Różne metody

Wyłącznie u dzieci można zastosować metodę nieoperacyjnej korekty skrzywienia prącia. Polega ona na wcieraniu specjalnego kremu,  jednak działa on wyłącznie u dzieci. Najczęstszymi pacjentami gabinetów urologicznych są młodzi mężczyźni, dla których satysfakcjonujące współżycie seksualne jest bardzo ważne a niemożliwe do osiągnięcia ze względu na kształt penisa. Metodę zabiegu ustala się wspólnie z lekarzem, który określa rodzaj wady i jej powody.
Jedna z metod to założenie specjalnych szwów na przeciwległą stronę skrzywienia, które „naciągną” prącie w odpowiednią stronę. Szwy po tym zabiegu będą wyczuwalne dla pacjenta, ponieważ stworzą tam zrost, który będzie utrzymywał penis w pionie. Wszystkie zabiegi operacyjne wykonuje się w znieczuleniu ogólnym. Wymagają również kilkudniowej hospitalizacji i długiej rekonwalescencji. Do zabiegu kwalifikują się mężczyźni, którzy mają problemy z odbyciem stosunku seksualnego.

Jakie będą efekty?

Operacja ma na celu skorygowanie kształtu penisa tak, żeby zachowane zostały wszystkie funkcje czynnościowe przy korzystnym efekcie anatomicznym. Efekty zabiegu zależą od umiejętności chirurga, ale również od kąta skrzywienia prącia i przyczyny wady. Okres rekonwalescencji po zabiegu jest ciężki, ponieważ wiąże się nie tylko z obrzękiem czy bólem – te objawy powinny ustąpić w ciągu kilku dni po zabiegu. Po tygodniu zdjęte zostają szwy. Abstynencja seksualna trwa najczęściej do 2 miesięcy, ale zależy to głównie od predyspozycji samego pacjenta. Niektórzy panowie mogą współżyć już po upływie miesiąca, inni potrzebują więcej czasu. Przyczyną są nie tylko rany fizyczne prącia, jakie powstają podczas zabiegu – wystąpić mogą też problemy psychiczne. Niemniej jednak są to sytuacje rzadkie. Korekta skrzywienia penisa wykonywana jest właśnie po to, żeby możliwa była akceptacja własnego wyglądu i współżycie seksualne. Dlatego też panowie po zabiegu w zdecydowanej większości są zadowoleni z efektów a ich samoocena bardzo wzrasta.