Lifestyle

Domy z poddaszem do adaptacji – jakie są ich zalety?

Domy z poddaszem do adaptacji

Źródło zdjęcia: Horyzont.com

Marzysz o domu jednorodzinnym, w którym możesz powiększyć przestrzeń bez konieczności szybkiej rozbudowy domu? Warto zatem przemyśleć nad projektem domu z poddaszem do adaptacji – to rozwiązanie bardzo pomysłowe i praktyczne, pozwalające tymczasowo ograniczyć koszta. Jakie jeszcze są zalety takich domów? Podpowiadamy!

Zalety domów z poddaszem do adaptacji

Tego typu domy najchętniej wybierane są przez młode małżeństwa – zwłaszcza, jeżeli zamierzają powiększyć swoją rodzinę w niedługim czasie. Wówczas, kiedy wprowadzają się do nowego domu, wystarcza im w zupełności przestrzeń na parterze domu. Kiedy jednak pojawią się dzieci, taka para będzie mogła zaadaptować poddasze na przestrzeń użytkową – bądź zrobić to w zupełnie dowolnym momencie, gdy dzieci np. będą dorastać. Domy z poddaszem do adaptacji umożliwiają bowiem stworzenie tam chociażby sypialni czy też innego pomieszczenia.

A może w przyszłości chcesz zaopiekować się swoimi rodzicami? W takim przypadku, dom z poddaszem do aranżacji będzie idealnym rozwiązaniem! Jak wiadomo, starszym osobom wygodniej będzie poruszać się po parterze – jednak, młodsi bez problemu będą mogli urządzić sobie wówczas wygodny kącik do spania właśnie na poddaszu! Jeśli projekt domu przewiduje spore poddasze do adaptacji, będzie można połączyć przestrzeń sypialnianą z np. prywatną łazienką czy też garderobą.

W Waszym domu często pojawiają się goście? Wówczas warto będzie przemyśleć budowę domu z poddaszem do adaptacji. Właśnie tam urządzić można bowiem chociażby komfortową strefę dla Waszych gości! Jest to rozwiązanie niezwykle korzystne zwłaszcza, że w sezonie zimowym wcale nie będziesz musiał grzać tych pomieszczeń – ale tylko wtedy, kiedy będą sypiać tam goście. Warto wspomnieć, że takie rozwiązanie również posiada pewne zalety. Otóż, nieogrzewane poddasze do adaptacji będzie tworzyć tzw. strefę buforową – a więc, ograniczy się uciekanie z niego ciepłego powietrza!

Dla kogo dom z poddaszem do adaptacji?

Projekt domu z poddaszem do adaptacji będzie również doskonałym rozwiązaniem zwłaszcza dla tych osób, które wykonują wolny zawód. Z reguły osoby takie potrzebują miejsca, które będzie odpowiednio wyciszone. Możesz zatem zaadaptować poddasze na swoją pracownię, biuro bądź gabinet! Rzecz jasna, trzeba będzie wówczas zadbać o to, by dobrze takie miejsce oświetlić.

A może jesteś miłośnikiem sportu lub oglądania kinowych hitów? Warto więc zaadaptować poddasze na prywatną siłownię, pokój zabaw, małe kino czy też inne pomieszczenie, które pozwoli realizować się w swojej pasji. Ostatecznie, duże poddasze może stać się także idealnym miejscem na tymczasowe przechowywanie różnych przedmiotów – np. sezonowych ozdób i sportowych sprzętów bądź nawet dziecięcych zabawek. Oczywiście, wszystko zależeć będzie od Ciebie – otwarta przestrzeń poddasza pozwala na zupełnie dowolną adaptację posiadanej powierzchni.

Domy z poddaszem do adaptacji – jakie są ich zalety
Źródło zdjęcia: Horyzont.com

Co jeszcze wyróżnia domy z poddaszem do adaptacji?

Nikt nie jest w stanie przewidzieć przyszłości i tego, jak będą zmieniać się potrzeby rodziny. A więc, domy z poddaszem do adaptacji są zawsze bezpiecznym rozwiązaniem i pewnego rodzaju zabezpieczeniem na przyszłość. Czasem może być tak, że pojawi się małe dziecko, zjedzie się rodzina z dalekich stron albo nagle będziesz musiał zaopiekować się swoją mamą czy tatą. Warto więc mieć przestrzeń wystarczająco dużą, by móc to wszystko… ogarnąć!

Plusem domów z poddaszem do adaptacji jest fakt, że wcale nie musisz wykańczać poddasza od razu, gdy tylko postawisz dom. Można bowiem urządzić poddasze w zupełnie dowolnym i dogodnym momencie. Etapowa aranżacja pomieszczeń pozwala na uniknięcie problemów finansowych – co wpłynie również na oszczędzenie sobie wielu stresujących sytuacji.

Pamiętaj, że dodatkowa przestrzeń, jaka będzie znajdować się na drugiej kondygnacji, może zostać zaaranżowana zupełnie tak, jak tego potrzebujesz. Dodatkowo, nie musisz się spieszyć z urządzaniem poddasza – wykończysz je wtedy, kiedy tylko będziesz mieć na to ochotę, czas i pieniądze. Pamiętaj, że domy z poddaszem do adaptacji to również:

– niższy podatek od nieruchomości do momentu, kiedy zaadaptujesz poddasze,
– możliwość wykorzystania i ocieplenia ułożonego w stopie,
– swoboda w aranżacji poddasza,
– mniejszy koszt ogrzewania aż do momentu zaadaptowania poddasza.

Dodaj komentarz