Ból barku

Obręcz barkowa zwana też obręczą kończyny górnej jest to struktura kostna, połączona za pomocą stawów. Stanowi ona podarcie dla mięśni kończyn górnych. W skład obręczy barkowej wchodzi staw ramienny, który ma największy ze wszystkich stawów zakres ruchomości. Ruchy stawu ramiennego odbywają się we wszystkich trzech płaszczyznach: zgięcie i prostowanie, odwodzenie i przywodzenie, ruchy obrotowe ramienia do wewnątrz i na zewnątrz. Żaden inny staw człowieka nie ma takich możliwości ruchowych. Częste i stosunkowo duże obciążenia w trakcie aktywności fizycznej, skomplikowana budowa i umiejscowienie stawu barkowego sprzyjają częstym urazom i kontuzjom tego ważnego stawu.

Przyczyny i objawy uszkodzeń stawu barkowego

Najczęściej przyczyną bólu stawu barkowego są osłabienia i brak stabilności mięśni powstające na skutek źle dobranej aktywności fizycznej lub na skutek przebytego udaru mózgu. Miejscowe stany zapalne powstające na skutek przeciążeń, zmian zwyrodnieniowych i dolegliwości autoimmunologicznych oraz ograniczenia ruchowe lub nadmierna ruchliwość więzadła i torebki stawowej mogą upośledzać prawidłowe funkcjonowanie, i prowadzić do niestabilności barków. Przyczyną dolegliwości bólowych może być wrodzona niestabilność w wielu płaszczyznach. Zbyt duża ruchomość może doprowadzić do zwichnięcia lub podwichnięcia barku. Bóle stawu barkowego często nasilają się z wiekiem na skutek powtarzalnych mikroprzeciążeń i powtarzających się urazów. Wraz z wiekiem nasilają się również zmiany zwyrodnieniowe. Dolegliwości bólowe mogą się od siebie różnić. Zespół barku bolesnego jest to samoistny ból barku nasilający się w trakcie ruchu. Charakterystyczny rodzaj bólu jest przy mikrourazach inny przy nadmiernych obciążeniach a jeszcze inny przy zesztywnieniu stawu ból promieniujący.

Diagnostyka i leczenie bólu stawu barkowego

Ból w okolicach barku może być wywołany chorobami niedokrwiennymi serca. Podczas wywiadu zawierającego bardzo wiele szczegółowych pytań lekarz stara się ustalić przyczynę bólu. Ból może być wywołany przez zakażenie, choroby reumatyczne, schorzenia neurologiczne, uszkodzenia układu ruchu lub choroby ogólnoustrojowe. Przyczyn bólu stawu barkowego jest bardzo wiele i dlatego ważna jest wnikliwa diagnostyka, która pozwoli dobrać odpowiednie leczenie. Przy niektórych urazach sprawdza się leczenie zachowawcze i odpowiednia rehabilitacja. W przypadkach dużego przemieszczenia i rozerwania aparatu więzadłowego najlepszym rozwiązaniem jest zabieg operacyjny. W nowoczesnej medycynie stosuje się szeroki zakres małoinwazyjnych zabiegów artroskopowych.

Kto i gdzie pomoże w razie bólu barku?

Ból barku i związane z nim ograniczenia ruchowe są znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie. Pomocy specjalistów należy szukać w centrach ortopedii i traumatologii w klinikach z doświadczonym personelem medycznym, wyposażonych w nowoczesny sprzęt zabiegowy. W Warszawie przykładem jest klinika ortopedii i traumatologii Carolina Medical Center.