Lifestyle

Dmuchana deska będzie hitem sezonu? Czym jest paddle board?

Dmuchana deska będzie hitem sezonu? Czym jest paddle board?

Czy widzieliście kiedyś ludzi stojących z wiosłem na sporej wielkości desce i staraliście się odgadnąć, czemu oni właściwie na tych deskach stoją? Przecież nie mają żagli, więc wiatr nie sprawia, że poruszają się szybciej. Nie są też przecież kajakami, więc do czego właściwie się nadają? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania!

Czym jest tak zwany Stand Up Paddle Board i czy zostanie hitem sezonu?

Paddle board to dmuchana deska do pływania na stojąco, której początków należałoby szukać na Hawajach, chociaż niektórzy twierdzą, że jej początki można odnaleźć w Ameryce Południowej, w Peru. To nie oznacza wcale, że wiele innych cywilizacji w wielu zakątkach świata używało desek i wioseł do poruszania się nimi po wodzie po to, aby transportować różne rzeczy lub poławiać ryby, jednak to na Hawajach powstał SUP, czyli Stand Up Paddle (sport wodny, w którym poruszamy się na desce w pozycji stojącej za pomocą specjalnego wiosła zwanego pagajem).

Kto może korzystać z paddle board?

Każdy. Bez względu na wiek, płeć, ciężar ciała czy wzrost paddle board jest przeznaczony dla każdego. Nie musimy być wytrenowani, możemy po prostu napompować deskę, wejść na nią i zacząć pływać. Początkującym zaleca się jednak, by przed wstaniem na deskę, spróbowały przyzwyczaić się do pływania na niej na siedząco. Gdy już oswoimy się z pływaniem na siedząco, należy uklęknąć i w tej pozycji trenować, aż będziemy gotowi do przejścia w pozycję stojącą, która nie będzie stanowić dla nas wyzwania i z łatwością złapiemy równowagę.

Kto może korzystać z paddle board

Dmuchany paddle board

Oprócz desek dmuchanych wyróżnia się również twarde. W tym krótkim artykule skupimy się jednak na wersji dmuchanej. Współcześnie deski, które trzeba napompować, by były zdatne do użytku i pozwalały na pływanie, zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością, zdobywając serca kolejnych konsumentów. Największym atutem takiej deski jest fakt, że dmuchany paddle board może z łatwością zmieścić się w plecaku i nie zajmuje dużo miejsca podczas transportu. Można więc zabrać go wygodnie niemal w każde miejsce bez konieczności martwienia się o specjalne środki transportu.

W deskach pompowanych stosuje się tak zwany drop-stitch, czyli rozwiązanie technologiczne pozwalające osiągnąć desce niespotykaną nigdy wcześniej twardość po napompowaniu. W konsternację może wprowadzić fakt, że deska jest rzeczywiście bardzo twarda i dla osoby, która nigdy wcześniej nie widziała jej na oczy, może wydawać się deską wyprodukowaną z litego materiału.

Po jeziorze, rzece, a może po morskich wodach? Gdzie można pływać na paddle board?

W zależności od jej rodzaju, deska typu paddle board świetnie sprawdzi się na różnych akwenach, czy to na jeziorach, rzekach czy na morskiej lub oceanicznej wodzie. Możemy wybrać te o wąskich specjalizacjach, na przykład takie, które zaprojektowane zostały, by poruszać się po rzekach, ale możemy zastanowić się nad wyborem deski typu ogólnego, która pozwoli nam odnaleźć się na każdej z wód. Istnieją również deski przeznaczone do zawodów sportowych, w których uczestniczą zawodnicy ścigający się na nich ze sobą. To, jaką deskę wybierzemy, zależy od nas.

Podsumowanie

Dmuchana deska, czyli paddle board, to nie kit, ale zupełnie nowe rozwiązanie zyskujące coraz większą popularność nie tylko wśród sportowców, ale także ludzi, którzy po prostu kochają wodę i lubią sprawdzać nowinki technologiczne. To także świetne rozwiązanie dla tych wszystkich, którzy lubią ruch na świeżym powietrzu. Na pompowanej desce typu paddle board można pływać bardzo powoli albo szybko, a nadaje się ona dla każdego i w każdym wieku. Warto spróbować i przekonać się, czy zdobędzie i nasze serce.

Dodaj komentarz