Zabiegi Medycyny Estetycznej

Dlaczego paznokcie się łamią?

Dlaczego paznokcie się łamią

Borykasz się z nadmierną łamliwością paznokci? Cały czas musisz mieć przy sobie pilnik, by pozbyć się nierówności i spiłować spękaną płytkę?  W naszym artykule podpowiadamy, dlaczego paznokcie się łamią i co możesz zrobić, aby poprawić ich kondycję.

Zbyt uboga dieta i niedobory składników odżywczych

Nie zawsze nasza dieta jest dostatecznie zróżnicowana, by zaspokajać zapotrzebowanie organizmu na wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Czasem brakuje nam określonych witamin, aminokwasów czy minerałów. Duży wpływ na kiepski stan płytki paznokcia może mieć niedobór krzemu, żelaza czy cynku.  Cynk znajdziemy w orzechach i jajach. Natomiast bogatym źródłem żelaza jest kukurydza, szpinak, mięso oraz jaja.  Natomiast krzemu dostarczy nam razowe pieczywo oraz napary ze skrzypu polnego.

Zbyt częste malowanie paznokci i korzystanie z silnych zmywaczy

W obecnych czasach nie wypada wyjść z domu bez pomalowanych paznokci. Można bowiem zostać uznaną za kobietę, która nie dba o siebie. Korzystamy nie tylko z tradycyjnych lakierów do paznokci i zmywaczy, ale też z hybryd czy żeli. Manicure wykonany nowoczesnymi specyfikami jest w stanie przetrwać długie tygodnie, jednak przed ich nałożeniem trzeba opiłować płytkę, aby ją zmatowić. Ta czynność sprawia, że nasze paznokcie stają się cienkie i podatne na uszkodzenia mechaniczne. Płytkę wysusza też aceton, który w czystej postaci wykorzystuje się przy ściąganiu hybryd.

Częste mycie rąk

Częste mycie rąk jest zalecane ze względu na epidemię COVID-19.  Warto je praktykować. Jednak trzeba mieć na uwadze, że na COVID-19 działa zwykłe mydło. Nie musisz od razu inwestować w to o właściwościach przeciwbakteryjnych, zwłaszcza że koronawirus nie jest bakterią, a wirusem. Naturalne mydła mniej wysuszają dłonie i paznokcie. Ponadto należy pamiętać o regularnej aplikacji sprawdzonego kremu do rąk, który nawilży skórę oraz płytkę paznokci.

Pisanie na komputerze

Choć praca przed ekranem komputera jawi się jako niezwykle komfortowa, to ma też swoje minusy. Częste uderzanie o klawisze laptopa przyczynia się do uszkadzania mechanicznego paznokci i ich osłabienia. Te w rezultacie stają się bardziej łamliwe.

Otwieranie paczek paznokciami

Wiele z nas nie chce szukać nożyczek i woli otworzyć paczkę paznokciami. Niestety, już podczas wykonywania tej czynności płytka kruszeje i pęka, a lakier schodzi z paznokci. Najlepiej wszelkie paczki rozcinać za pomocą nożyczek do tego przeznaczonych. Szkoda na to swoich paznokci.

Dodaj komentarz