Choć większość Polaków deklaruje duże przywiązanie do wartości rodzinnych, to w ostatnich latach odnotowuje się spadek liczby zawieranych małżeństw. Coraz większą popularnością cieszą się związki nieformalne. Co ciekawe, aż 60% Polaków nie przeszkadza to, że ich dzieci czy wnuki nie wzięły ślubu. Dlaczego Polacy coraz częściej wybierają związki nieformalne?
Brak presji ze strony rodziny
Do niedawna wielu Polaków decydowało się na małżeństwo dla świętego spokoju. Ludzie mieli bowiem dość narzekania rodziców i dziadków. Chcieli ich uspokoić i dlatego decydowali się na małżeństwo, choć sami niekoniecznie czuli taką potrzebę. Dziś występuje brak presji ze strony rodziny. Poza tym kobiety są niezależne finansowo, same na siebie zarabiają, przez co nie muszą się zabezpieczać, wychodząc za mąż. Skoro nie muszą tego robić, nikt im nie stoi nad głową, dopytując o datę ślubu, to coraz chętniej odraczają decyzję o małżeństwie.
Chęć postawienia na karierę
Wiele kobiet nie chce wychodzić za mąż zbyt wcześnie, bo może oznaczać to dla nich koniec kariery zawodowej. Panie wolą skupić się na awansie i dobrych zarobkach, które zapewnią im dostatnie i niezależne życie. Wiele z nich czuje satysfakcję ze swojej pracy, dlatego też nie chce z niej rezygnować na rzecz małżeństwa i rodzenia dzieci.
Brak dobrego kandydata na męża
W XXI wieku coraz trudniej znaleźć mężczyznę, który nadaje się na męża. Niestety, wielu facetów jest niedojrzałych, zagubionych i niedostępnych emocjonalnie. Mężczyźni coraz częściej boją się bliskości i zaangażowania, brakuje im też odpowiedzialności. Wielu z nich co pół roku zmienia pracę, nigdzie nie potrafi zagrzać miejsca na dłużej. Trudno, aby kobiety w takich facetach widziały dobrych kandydatów na swoich mężów.
Związki nieformalne łatwiej zakończyć
Warto pamiętać, iż małżeństwo rodzi ogromną odpowiedzialność. Jeśli będziemy chcieli je zakończyć, musimy przejść skomplikowaną procedurę rozwodową. Osoba lepiej zarabiająca może zostać zobligowana przez sąd do płacenia alimentów na rzecz eksmałżonka. Do tego dochodzi jeszcze podział majątku oraz ryzyko zaciągnięcia długu przez małżonka w trakcie trwania małżeństwa. Nic dziwnego, że z powodu licznych obaw coraz częściej decydujemy się na związki nieformalne. Gdy pojawi się jakiś problem niemożliwy do przeskoczenia, zawsze możemy się rozstać z dnia na dzień, nie ponosząc większych konsekwencji finansowych.
Brak dobrych wzorców małżeństwa
Coraz więcej młodych ludzi rezygnuje z małżeństwa, bowiem nie zna dobrych wzorców małżenstwa. Ich rodzice ciągle się kłócili, babcia przedwcześnie owdowiała, a sąsiedzi rzucają w siebie talerzami. Skoro nie mamy skąd czerpać dobrych wzorców, to wolimy stworzyć własne. Coraz więcej Polaków skłania się też ku teorii, że małżeństwo wszystko zmienia i to na gorsze. Przed ślubem obie strony bardziej się o siebie starają.