Nadwrażliwość zębów leczenie

Przeszywający ból podczas spożywania posiłków, uczucie bolesności i stale doskwierający dyskomfort. Nadwrażliwość zębów to powszechny problem, z którym boryka się wielu z nas. Jak sobie z nim poradzić i uniknąć dalszego rozwoju tej dolegliwości? 

Co to jest nadwrażliwość zębów?

Głównym objawem nadwrażliwości zębów jest krótki, przeszywający ból. Jest on najczęściej reakcją na ciepły lub zimny pokarm lub dotknięcie wrażliwego miejsca.

Dzieje się tak, ponieważ uszkodzone szkliwo nie jest w stanie w pełni ochronić unerwionej zębiny przed czynnikami zewnętrznymi. Z obawy przed silnym bólem, osoby, które cierpią na nadwrażliwość, zaczynają unikać spożywania ciepłych oraz zimnych dań i napojów. Ból może zacząć sprawiać nawet codzienne szczotkowanie zębów czy oddychanie przez usta na chłodnym powietrzu.

Co powoduje nadwrażliwość zębów

Oto najczęstsze przyczyny nadwrażliwości zębów:

  • Spożywanie dużej ilości cytrusów oraz słodkich gazowanych napojów, które negatywnie wpływają na szkliwo i stan dziąseł;
  • Zgrzytanie zębami (bruksizm);
  • Nieprofesjonalne pasty wybielające, prowadzące do utraty szkliwa i zapalenia dziąseł;
  • Używanie szczoteczek z twardym włosiem;
  • Obgryzanie paznokci;
  • Złe nawyki higieny jamy ustnej – np. niepoprawna technika szczotkowania zębów, która powoduje również podrażnienia dziąseł;
  • Inwazyjne zabiegi stomatologiczne;
  • Wady zgryzu.

Objawy nadwrażliwości zębów

Problem nadwrażliwości zęba pojawia się jako konsekwencja rozszczelnienia mikroskopijnych kanalików zębinowych dochodzących do nerwu. Odsłonięcie zębiny i związana z tym utrata szkliwa sprawiają, że bodźce zewnętrzne mają bezpośredni dostęp do nerwów. Nadwrażliwość zęba najczęściej objawia się silnym bólem podczas:

  • spożywania gorących/zimnych potraw,
  • podczas mycia zębów,
  • oddychania przez usta na zimnym powietrzu.

Leczenie nadwrażliwości zębów

Gdy nadwrażliwość zaczyna przeszkadzać nam w codziennych czynnościach, należy rozpocząć leczenie u specjalisty. Jednym z polecanych miejsc jest Warsaw Dental Center, w której lekarz przeprowadzi dokładny wywiad z pacjentem oraz wykona diagnozę stanu zębiny oraz szkliwa. Do takiego badania używane są specjalne narzędzia sprawdzające reakcję na obniżoną temperaturę zęba – np. poprzez dmuchnięcie na ząb lub dotknięcie wrażliwej powierzchni. Na podstawie obserwacji wynikającej z badania, lekarz zaplanuje indywidualny proces leczenia nadwrażliwości i co za tym idzie – w krótkim czasie pozwoli pacjentowi szybko zapomnieć o silnym bólu i dyskomforcie.

Istnieje kilka skutecznych metod leczenia wrażliwych zębów w zależności od głównej przyczyny i stopnia zaawansowania dolegliwości. Są to zabiegi, w których lekarz wykorzystuje specjalne preparaty zmniejszające reakcje nerwów lub zamykające kanaliki zębinowe. Jeśli sytuacja jest poważniejsza i specjalistyczne środki nie wystarczają, stomatolog wypełnia ubytek szkliwa lub rozpoczyna proces leczenia endodontycznego chcąc uratować ząb.

Co zrobić, aby problem nadwrażliwości zębów nigdy nie powrócił?

  • Do szczotkowania zębów używaj past zawierających związki fluoru oraz potasu (fluorek cynawy, aminofluorek, azotan potasu), dzięki którym zębina jest zamykana, a zakończenia nerwowe stają się mniej wrażliwe na ból;
  • Używaj szczoteczek z miękkim włosiem;
  • Regularnie po każdym posiłku szczotkuj zęby w kierunku od dziąsła do korony zęba;
  • Używanie nici dentystycznych to podstawa codziennej higieny jamy ustnej – dzięki niej usuwamy resztki pokarmów. Po nitkowaniu warto użyć płynu do płukania ust o właściwościach łagodzących nadwrażliwość.
  • Unikaj spożywania dużych ilości kwaśnych pokarmów, a po ich spożyciu płucz zęby wodą.

Wrażliwe zęby to powszechny problem, który dotyka wielu z nas. Jeśli poczujemy nagły i silny ból podczas spożywania posiłków, należy jak najszybciej skonsultować go ze specjalistą. Jedynie dokładne badanie pozwoli wykluczyć inne choroby wywołujące ból zęba, szybko złagodzić objawy oraz opracować najskuteczniejszą metodę wyleczenia nadwrażliwości.