Psychologia

Czy kochanka męża to twój największy wróg?

kochanka męża

dusan jovic z Unsplash

Kochanka męża to ktoś, komu najchętniej wydrapałybyśmy oczy ze złości. Warto jednak podkreślić, iż w sytuacji, gdy nasz mąż nie zdradził nas z przyjaciółką czy siostrą, nie powinnyśmy jej obwiniać o zaistniałą sytuację. Ta może bowiem nie wiedzieć o naszym istnieniu lub żyć w przekonaniu, że jej partner właśnie się z nami rozwodzi. Niestety przywykłyśmy do obwiniania drugiej kobiety, zamiast skupić się, że zdrady dopuścił się nasz mąż, który ślubował nam wierność.

Spis treści:

  1. Romans jako zemsta na żonie
  2. Zdrada jako sposób na podbicie własnej samooceny
  3. Romans jako ratunek dla związku
  4. Gdy on odchodzi do kochanki
  5. Miłość to erotyczna fascynacja, która nie trwa wiecznie
  6. Przygodny romans, który przeradza się w stały związek
  7. Czy kochanka zabiera ci męża?
  8. Romans z żonatym mężczyzną a kompleks Elektry

Romans jako zemsta na żonie

Kochanka męża to osoba, która mogła mu posłużyć do zemsty przeciwko nam lub podbicia własnej samooceny. Konflikt w związku sprawia, że mężczyzna często chce się na nas jakoś odegrać. Np. zawsze stawiamy na swoim, liczy się dla nas kariera zawodowa, nie chcemy ulec jego presji związanej z zajściem w ciążę. On postanawia się na nas odegrać, idąc do łóżka z inną kobietą. Nie kocha jej, tylko robi nam na złość. Chce, abyśmy cierpiały. Tak postępują mężczyźni niedojrzali emocjonalnie, ale nie możemy wykluczyć, że z takim właśnie mamy do czynienia.

Zdrada jako sposób na podbicie własnej samooceny

Kochanka męża może stanowić dla niego również próbę podbicia własnej samooceny. W ten sposób postępuje m.in. mężczyzna cierpiący na narcystyczne zaburzenie osobowości. Ktoś taki ma w gruncie rzeczy niską samoocenę, którą za wszelką cenę usiłuje zamaskować. Uważa, że im więcej kobiet „zaliczy”, tym jego wartość jest wyższa. Nie potrafi zbudować poczucia własnej wartości w zdrowy sposób, więc posiłkuje się innymi ludźmi, traktując ich w sposób przedmiotowy.  Gdy zdrada męża ma na celu podbić jego samoocenę, wówczas on nie działa przeciwko nam, lecz hołduje własnej próżności. On potrzebuje psychoterapii, na którą z pewnością się nie zapisze. Musimy jednak pamiętać, że narcystyczne zaburzenie osobowości czy zaburzenie osobowości typu borderline nijak nie usprawiedliwia naszego partnera. Co gorsza, na jednej zdradzie z pewnością się nie skończy. Niewierność jest wpisana w życie z takim mężczyzną, ponieważ on zawsze dąży do wzmocnienia swojego wątłego ego poprzez romans.  Nie musisz mu wybaczać zdrad ani. Masz prawo być na niego wściekła i czuć się zraniona. Od takiego człowieka najlepiej odejść, bo nie zachowuje się w sposób zdrowy i racjonalny.

Romans jako ratunek dla związku

Kochanka męża może pomóc nam zwrócić uwagę na istotny problem w związku, którego przez lata nie dostrzegałyśmy. Zdrada z reguły przytrafia się w tych związkach, w których czegoś brakuje, pomijając seksoholików i mężczyzn z zaburzeniami osobowości. Gdy partner czuje się pozbawiony należytej uwagi, czułości i pochwał z naszej strony, może poszukać ich poza małżeństwem. Przygodny romans może wówczas przerodzić się w coś więcej. Jeśli trafi na czułą i szczerze zainteresowaną nim kochankę, może się w niej zakochać. To stanowi poważne zagrożenie dla trwałości małżeństwa. Z drugiej strony zdrada męża sprawia, że wiele par trafia na psychoterapię, przepracowuje problem i ma dużo lepszą relację niż wcześniej.

Gdy on odchodzi do kochanki

Co zrobić, gdy on odchodzi do kochanki? Wiele z nas popada wówczas w romans. Czujemy się podwójnie zranione. Po pierwsze, on nas zdradził i zawiódł nasze zaufanie. Po drugie, przegrałyśmy z inną kobietą. Zamiast traktować siebie jako przegrane, spójrzmy na problem z innej strony. On odchodząc do kochanki, zwrócił nam wolność. Możemy znaleźć sobie lepszego partnera, na którego zasługujemy. Możliwe, że z naszym mężem od początku było coś nie tak, jednak my tego nie dostrzegałyśmy przez zaślepienie miłością.

Miłość to erotyczna fascynacja, która nie trwa wiecznie

Miłość dziś stanowi podstawę związku. Nie wiążemy się z nikim z rozsądku czy zimnej kalkulacji. Musimy jednak pamiętać, że pod pojęciem miłość kryje się fizyczna fascynacja drugą osobą. Ta z czasem wygasa. Poza tym zawsze w naszym życiu może pojawić się ktoś bardziej atrakcyjny, kto rozbudzi tę iskrę. Wówczas zdrada może stać się faktem. Wikłamy się w romans, który niszczy małżeństwo. Miłość jako erotyczna fascynacja stanowi słaby fundament związku. Ten powinien opierać się na wzajemnej trosce, zaufaniu i prawdziwej bliskości. Wówczas kochanka męża będzie tylko kimś, o kim czytamy w powieściach obyczajowych.

Przygodny romans, który przeradza się w stały związek

Przygodny romans, który miał tylko stanowić odskocznię od szarej rzeczywistości, z czasem może przerodzić się w prawdziwą miłość i trwały związek. To może oznaczać, że poprzednia relacja nie zaspokajała naszych potrzeb. Niewłaściwe dopasowanie lepiej przerwać w porę i zwrócić wolność osobie, z którą nam nie po drodze. Ona wówczas także zyska szansę na wejście w nowy związek.

Czy kochanka zabiera ci męża?

Pamiętaj, że kochanka męża nie zabiera ci ukochanego. On idzie do niej, bo tego chce. To mężczyzna dokonuje świadomego wyboru. Nie obwiniaj jej, że go uwodzi. To on podjął taką decyzję, stawiając na szali wasze małżeństwo. To jemu należy się bura, nie jej.

Romans z żonatym mężczyzną a kompleks Elektry

Niektóre kochanki wdają się w romans z żonatym mężczyzną po to, aby podbić własną samoocenę. Gdy facet zostanie usidlony i odejdzie od żony, przestaje reprezentować sobą jakąkolwiek wartość. Kobieta poszukuje sobie kolejnego zajętego, aby połechtać swoje ego. Często obserwuje się tutaj kompleks Elektry. Reprezentują go kobiety, które były dla swojego ojca ważniejsze od matki. W dorosłym życiu powielają ten szkodliwy wzorzec.

Dodaj komentarz