Do niedawna najlepszym sposobem na ujednolicenie kolorytu cery i zatuszowanie wszelkich przebarwień było użycie dobrego podkładu, pudru i korektora. Cosmelan to zabieg, który trwale usuwa plamy.

Przebarwienia – przyczyny

Istnieje kilka przyczyn pojawiania się przebarwień na skórze, jednak głównym powodem jest wystawianie skóry na słońce. Działanie promieni UV powoduje, że komórki skóry zaczynają produkować melaninę, czyli barwnik, który chroni skórę przed szkodliwym działaniem słońca.. Niestety, ta substancja może rozkładać się nierównomiernie, co skutkuje powstaniem przebarwień. Niektóre zabiegi tj. peeling czy mikrodermabrazja zwiększają wrażliwość skóry na promienie UV.

Zdarza się, iż zaburzenia hormonalne przyczyniają się do powstania przebarwień. Te często pojawiają się u kobiet w ciąży i pań, które stosują antykoncepcję hormonalną lub HTZ. Warto pamiętać, iż nieestetyczne zmiany pojawiają się wówczas, gdy skóra zostanie poddana ekspozycji na słońce.

Walka z przebarwieniami

Z nabytymi przebarwieniami można rozprawić się, stosując kremy wybielające. W sytuacji, gdy nie mamy zbyt wiele czasu, możemy ukryć je pod makijażem. Warto pamiętać, iż nawet najlepsze kosmetyki nie zlikwidują głębokich, ciemnych przebarwień skóry.

Cosmelan, co to takiego?

Cosmelan to metoda, dzięki której uporczywe przebarwienia znikają, a skóra nabiera jednolitego kolorytu. Zabieg wykonuje dermatolog. W przypadku metody Cosmelan mamy do czynienia z peelingiem chemicznym. Można z niego korzystać niezależnie od pory roku, ale należy pamiętać, iż stosowanie kremów z wysokim filtrem jest koniecznością.

Na czym polega zabieg?

W gabinecie skóra jest dokładnie oczyszczana i odtłuszczana, po czym następuje nałożenie specjalnej maski Cosmelan. Po zabiegu, już w domu, regularnie stosuje się krem Cosmelan, który wspomaga efekty zabiegu. Po 3 tygodniach można cieszyć się ładną, promienna skórą o wyrównanym kolorycie.

Bezpośrednio po zabiegu skóra jest wrażliwa i podrażniona. Nie należy jej wówczas wystawiać na działanie promieni UV. Twarz musimy chronić kremem z wysokim filtrem (SPF 50+). Wśród przeciwwskazań do przeprowadzenia zabiegu wymienia się: stany zapalne skóry, opryszczkę, ciążę czy upalne lato.

Aleksandra Wiktor