Psychologia

Co nam daje moc wdzięczności?

moc wdzięczności

Zdjęcie autorstwa SHVETS production z Pexels

Psycholodzy przekonują, że moc wdzięczności czyni nasze życie lepszym. Bardzo często nie zdajemy sobie z tego sprawy, przez co jej nie praktykujemy. W codziennym życiu lubimy się koncentrować na swoich brakach, niedostatkach i porażkach. Większe emocje wzbudzają w nas osoby, które nas skrzywdziły, niż te, które sprawiły miłą niespodziankę. Co nam daje moc wdzięczności?

Spis treści:

  1. Negatywne wiadomości ze świata
  2. Dlaczego zapamiętujemy głównie negatywne zdarzenia?
  3. Moc wdzięczności wymaga uważności
  4. Dlaczego warto podziękować przyjaciółce?
  5. Mówienie komplementów to dzielenie się dobrą energią
  6. Miła niespodzianka dla bliskiej osoby

Negatywne wiadomości ze świata

Jeśli spojrzymy na serwisy informacyjne, dostrzeżemy, że te ukazują głównie negatywne wieści ze świata. Powodzie, wojny, gwałty i przypadki pedofilii – wszystko to potęguje lęk, poczucie zagubienia i frustrację. Podobnie działa nasz umysł. Nawet jeśli w pracy spotka nas mnóstwo dobrych rzeczy, to wystarczy jeden złośliwy klient, abyśmy straciły całą radość. Możemy też odnosić sukcesy na licznych polach, a trafi nam się jedna osoba, która skrytykuje nasze działania zawodowe. To wystarczy, żebyśmy poczuły się gorzej, niewiele warte.

Dlaczego zapamiętujemy głównie negatywne zdarzenia?

Niestety, umysł człowieka został tak zaprogramowany w procesie ewolucji, aby rejestrował złe rzeczy. W związku z tym łatwością wyłapuje informacje o potencjalnym zagrożeniu i to właśnie im nadaje najwyższą rangę. W rezultacie wystarczy jedna dziwna osoba, która wywoła w nas negatywne emocje, np. lęk, byśmy do końca dnia nie czuły się bezpiecznie.

Moc wdzięczności wymaga uważności

Moc wdzięczności ma ogromny wpływ na nasze życie i samopoczucie. Wymaga od nas jednak uważności. Zwróć uwagę na dobre rzeczy, które cię dziś spotkały. Może klient okazał się nieprzyjemny, ale w końcu udało się z nim sfinalizować sprawę, przez co będziesz mogła chwilę odsapnąć. Piękna pogoda za oknem dodaje ci energii i kreatywności. Przyjaciółka okazała ci zrozumienie. Jeśli zauważymy dobre rzeczy w swoim życiu i zaczniemy praktykować moc wdzięczności, odnajdziemy szczęście.

Dlaczego warto podziękować przyjaciółce?

Może warto wysłać do kogoś wiadomość pełną wdzięczności? Możesz np. podziękować swojej przyjaciółce za miło spędzony czas i za to, że cię wysłuchała. Jej zrobi się miło, w tobie też zakiełkują pozytywne emocje. Dostrzeżesz bowiem, że jest obok ciebie ktoś, na kogo możesz liczyć w każdej sytuacji.

Mówienie komplementów to dzielenie się dobrą energią

Warto też powiedzieć komuś komplement. Ważne, aby był szczery. Np. powiedz przyjaciółce, że doceniasz jej szczerość, bo dzięki niej wiesz, kiedy popełniasz błędy. Możesz też powiedzieć koleżance z pracy, że ma świetny styl, który nie przestaje cię inspirować.

Miła niespodzianka dla bliskiej osoby

Zastanów się też nad zrobieniem miłej niespodzianki bliskiej ci osobie. Dobro to coś, co pomnaża się, gdy się nim dzielisz. Może przygotuj dla przyjaciółki książki, które chciała od ciebie pożyczyć i podrzuć je po południu do jej mieszkania, skoro jedziesz do centrum handlowego na jej osiedlu? Warto być dobrym dla innych. Im więcej życzliwości okazujemy sobie nawzajem, tym większe zadowolenie czerpiemy z własnego życia.  Wszystko to potęguje moc wdzięczności.

Dodaj komentarz