To nie bajka, drogie panie. Również w Polsce można przeprowadzić zabieg, o którym dotychczas mówiło się tylko w kontekście krajów arabskich. Hymenoplastyka, czyli plastyka błony dziewiczej i jej fragmentów, to odtworzenie częściowo lub w całości tego cieniutkiego fragmentu skóry.
Potrzebna czy nie?
Z anatomicznego punktu widzenia błona dziewicza jest zupełnie nieprzydatna. Czasami wręcz może być przeszkodą dla normalnego współżycia seksualnego i zwykłych czynności fizjologicznych. Jednakże również w naszej kulturze nadal pełni bardzo ważną rolę. Powody jej odtworzenia mogą być bardzo różne – od potrzeby oszukania swojego partnera po stworzenie jej zupełnie na nowo w przypadku braku wykształcenia części lub całości narządów płciowych. Równie częstą przyczyną wykonywania hymenoplastyki jest chęć odcięcia się od dawnego życia i możliwość rozpoczęcia go niejako na nowo. Jest to szczególnie istotne w przypadku ofiar gwałtu – odtworzenie błony dziewiczej daje niektórym kobietom przynajmniej częściowo ulgę psychiczną po tak traumatycznym wydarzeniu. Każda kobieta, poddająca się temu zabiegowi, ma również własne powody. Jeśli zatem dla kogoś zabieg ten jest istotny, oznacza to tyle, że błona dziewicza ma jednak znaczenie, choć niekoniecznie pod względem funkcji anatomicznych.
Prosty zabieg
Hymenoplastyka to zabieg prosty i krótki. Polega na nacięciu i odrywaniu strzępków, które znajdują się na ścianach wejścia do pochwy, a następnie na ich zszyciu specjalnymi wchłanianymi szwami. Technika cięcia może być bardzo różna. Niektóre kliniki specjalizują się w określonych metodach postępowania (np. wykorzystują wyłącznie skalpel lub wyłącznie światło lasera), warto zatem zapytać, jaką techniką zabieg zostanie przeprowadzony. Co jednak istotne, to właściwie brak możliwych powikłań po zabiegu. Jest to tylko kosmetyczna poprawka, która właściwie nigdy nie kończy się niepowodzeniem, jeśli tylko chirurg ma doświadczenie w wykonywaniu tego rodzaju zabiegów. Podczas zabiegu najczęściej wystarcza znieczulenie miejscowe.
Jeszcze tego samego dnia pacjentka wraca do domu. Po około tygodniu powinna się odbyć wizyta kontrolna. Powrót do pełnej sprawności trwa zaledwie kilka dni. Pełne zrośnięcie się ranki i rozpuszczenie szwów trwa około 6 tygodni.
Efekt? Zawsze udany
Hymenoplastyka właściwie nie niesie ze sobą ryzyka niepowodzenia. Podczas pierwszego stosunku po odtworzeniu błony dziewiczej partner będzie miał wrażenie oporu, może również pojawić się delikatne krwawienie. Ceny zabiegu bardzo się różnią w zależności od kraju, w którym będzie wykonywany. Jedno jest jednak pewne – z roku na rok coraz większa ilość kobiet decyduje się na wykonanie hymenoplastyki, dzięki czemu obecnie jest to już jeden z najbardziej popularnych zabiegów ginekologii plastycznej.