Ustawodawca nie zawsze nadąża nad dynamicznie zmieniającą się rzeczywistością. Wraz z rozwojem nowych technologii pojawiły się inne możliwości pracy oraz nieznane wcześniej zawody. Niestety, nie wszystko to zostało ujęte w polskim prawie. Czy kodeks pracy jest przestarzały?
Kodeks pracy miał zapewnić ochronę pracownikowi
Kodeks pracy został wywalczony przez robotników, którym zależało na 40-godzinnym tygodniu pracy oraz ochronie ich interesów. Początkowo rzeczywiście dość dobrze spełniał swoją rolę. Dziś jednak nie zawsze znajduje zastosowanie. Jak bowiem ująć w sztywne ramy pracę informatyka, który czasem musi gasić pożar w postaci awarii strony internetowej? Coraz częściej praca sprowadza się do wykonania konkretnego zadania. Tutaj nie ma konieczności spędzania 8 godzin w biurze. Copywriter ma oddać gotowy tekst, nie mają przy tym znaczenia godziny jego pracy. Grafik ma zrobić banner reklamowy, może tym się zająć nawet o 22, byle dostarczył go w terminie.
Praca etatowa jest coraz rzadsza
Dziś praca etatowa, która odbywa się w sztywnych godzinach od do, nie jest tak szeroko rozpowszechniona jak na początku lat 90. Coraz częściej otrzymujemy konkretne zadanie do realizacji. Czas, w jakim je wykonamy, nie ma większego znaczenia. Praca etatowa sprawdza się w przypadku urzędników, pracowników sklepów stacjonarnych, poczty i przychodni lekarskich. Tutaj pracownik musi być dostępny dla klienta, pacjenta czy petenta. Natomiast informatyk, graficzka komputerowa, copywriterka czy specjalista od marketingu internetowym ma zrealizować zadanie. Może to zrobić dziś lub jutro w dowolnej godzinie, skoro termin upływa za dwa dni.
Pandemia uwidoczniła zalety pracy zdalnej
Przez lata patrzyliśmy na pracę pod kątem etatu. Pandemia uwidoczniła zalety pracy zdalnej. Osoby dobrze zorganizowane doskonale wywiązują się ze swoich obowiązków, pracując w systemie zadaniowym. Często są w tym też dużo bardziej wydajne. Nie ma sensu siedzieć w biurze na siłę 8 godzin, skoro jakieś zadanie można zrealizować w 7. Praca zdalna pokazuje też, że pracodawca nie zawsze jest w stanie kontrolować pracownika. Może oczywiście dowiedzieć się od klienta, czy ten jest zadowolony z usługi, jednak sam nie sprawdzi, czy oddany program jest wolny od wad, ponieważ zwyczajnie się na tym nie zna. Specjalizuje się bowiem w zarządzaniu i ewentualnie w pozyskiwaniu nowych klientów.
Obchodzenie prawa pracy
Dziś wiele osób obchodzi prawo pracy. Nie robi tego ze złej woli, po prostu nie ma wyjścia. Niestety, kodeks pracy obliguje nas do biurokracji oraz przestrzegania pewnych zasad, które nie pasują dziś do niektórych zawodów. Niektórzy pracodawcy mają dość ekwilibrystyki, dlatego też zatrudniają wyłącznie w ramach umów B2B. Krótko mówiąc, osoba, która realizuje dla nich zadania, musi mieć założoną własną działalność gospodarczą, na koniec miesiąca wystawia fakturę. Pozwala to nie tylko obejść koszty pracy, w tym składki ZUS, ale też uniknąć pewnych komplikacji w niektórych branżach.