Wiele z nas ma zastrzeżenia do swojej sylwetki. Niektórych cech w sobie nie zmienimy, np. rozstawu kości ramion czy wzrostu. Możemy jednak wysmuklić swoją figurę, zrzucając zbędne kilogramy. Niestety, często odchudzanie jest przeprowadzane w niewłaściwy sposób. Chcemy szybko spalić nadmiar tkanki tłuszczowej, więc przechodzimy na drastyczne diety, które tylko wyniszczają organizm od środka. Nie dostarczają mu bowiem wszystkich niezbędnych substancji odżywczych. Tymczasem, żeby schudnąć, trzeba… jeść! Jaka jest rola odpowiedniej diety w procesie odchudzania?
Spis treści:
- Dlaczego restrykcyjne diety odchudzające nie są dobre dla organizmu?
- Dieta zbilansowana, czyli jak bezpiecznie pozbyć się zbędnych kilogramów
- Zbilansowane diety odchudzające są wolne od efektu jo-jo
- Co jeść, aby schudnąć? Postaw na owoce i warzywa
- Skuteczne odchudzanie – dlaczego warto jeść produkty pełnoziarniste?
- Produkty o wysokiej zawartości białka są niskokaloryczne
- Dobre tłuszcze kontra złe tłuszcze – co włączyć do diety odchudzającej?
- Odchudzanie a picie dużej ilości wody – o czym należy pamiętać?
- Zbilansowane diety odchudzające znajdziesz w ofercie cateringu dietetycznego
Dlaczego restrykcyjne diety odchudzające nie są dobre dla organizmu?
Drastyczne diety cieszą się ogromną popularnością wśród osób odchudzających się. Chcemy osiągnąć wyraźne rezultaty w krótkim czasie. Niestety, wszystkie programy nastawione na znaczną redukcję kalorii, są obciążone wadą. Aby odchudzanie przyniosło oczekiwane rezultaty, które utrzymają się na dłużej, należy trwale zmienić nawyki żywieniowe. W przeciwnym wypadku grozi nam efekt jo-jo. Wiele osób je przez 2-3 tygodnie tylko określone produkty spożywcze, np. kapustę kiszoną lub gotowane jajka. Niestety, taka monotonna dieta sprzyja niedoborom substancji odżywczych. Ponadto może obciążać niektóre narządy, np. nerki czy wątrobę. Należy również pamiętać, że gdy gwałtownie zrzucimy kilogramy, przechodząc na dietę cud, to po jej zakończeniu zakazane produkty będą kusiły nas jeszcze mocniej. Programy o znacznej redukcji kaloryczności spożywanych posiłków nie uczą nas bowiem zdrowych nawyków żywieniowych, więc wracamy do niewłaściwych praktyk. Wykazano również, iż drastyczne diety spowalniają metabolizm, przez co później jeszcze mocniej przybieramy na wadze. Organizm przechodzi bowiem w tryb oszczędnego gospodarowania zasobami.
Dieta zbilansowana, czyli jak bezpiecznie pozbyć się zbędnych kilogramów
Dieta zbilansowana o odpowiednio dobranej kaloryczności pozwala w zdrowy sposób pozbyć się zbędnych kilogramów, nie przyczyniając się przy tym do zaburzenia pracy organizmu. Klucz do sukcesu stanowi bowiem dostarczanie organizmowi wszystkich niezbędnych substancji odżywczych. Oczywiście, można tutaj nieco zredukować kaloryczność posiłków, ale należy zrobić to w przemyślany sposób. Np. same truskawki są niskokaloryczne, więc wystarczy je zjeść bez dodatku cukru i śmietany. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku sosów dodawanych do makaronu czy ryżu. Te nie muszą być przecież tłuste, wystarczy odpowiednio przyrządzić pastę z pomidorów, przyprawiając ją ziołami.
Zbilansowane diety odchudzające są wolne od efektu jo-jo
Diety odchudzające, które zostały stworzone przez specjalistów, zazwyczaj nie przynoszą spektakularnych rezultatów w 2 tygodnie. Niemniej ich stosowanie przyczynia się do poprawy stanu naszego organizmu i pozwala zdrowo oraz skutecznie schudnąć. Stopniowo zrzucamy zbędne kilogramy, dzięki czemu nie grozi nam efekt jo-jo. Ponadto robimy to w przemyślany sposób, więc nie obciążamy wątroby czy nerek. Jednocześnie nie narażamy organizmu na niedobór substancji odżywczych. Dieta zbilansowana dostarcza bowiem wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Co zatem należy jeść, aby schudnąć?
Co jeść, aby schudnąć? Postaw na owoce i warzywa
Dieta zbilansowana powinna opierać się na dużej ilości owoców i warzyw. Jeśli spojrzymy na współczesne piramidy żywieniowe, to właśnie te produkty stanowią ich podstawę. Owoce i warzywa dostarczają witamin i minerałów. Ponadto zawierają błonnik pokarmowy, który poprawia perystaltykę jelit, ułatwiając przy tym wypróżnianie oraz optymalizując poziom cukru i cholesterolu we krwi. Świeże owoce i warzywa są zasobne także w antyoksydanty. Każdego dnia doświadczamy stresu oksydacyjnego. Oddychamy bowiem zanieczyszczonym powietrzem, zmagamy się z trudnościami w pracy oraz w życiu prywatnym. Wszystko to powoduje powstawanie wolnych rodników. Te reaktywne cząstki mogą uszkadzać struktury komórkowe, w tym białka, lipidy oraz kwasy nukleinowe. Diety odchudzające często bazują na owocach i warzywach, ponieważ te zazwyczaj są niskokaloryczne. Oczywiście, pod warunkiem, że nie dodamy do nich śmietany i cukru, nie będziemy ich też smażyć na oleju, lecz ugotujemy lub zjemy w stanie surowym. Wybierając owoce, stawiajmy na te o stosunkowo niskiej zawartości cukru. Osoby na diecie odchudzającej mogą jeść bez obaw maliny, truskawki, borówki, jeżyny, pomarańcze, grejpfruty, ananasy czy arbuzy. Powinny natomiast uważać na spożycie dużej ilości bananów i winogron, ponieważ te owoce charakteryzują się stosunkowo wysoką zawartością cukrów prostych.
Skuteczne odchudzanie – dlaczego warto jeść produkty pełnoziarniste?
Co jeść, aby schudnąć? W twoim menu powinny znaleźć się produkty pełnoziarniste, dotyczy to zarówno pieczywa, jak i ryżu czy makaronu. Tego typu artykuły spożywcze nie tylko dostarczają witamin z grupy B, ale stanowią bogate źródło błonnika pokarmowego. Ten wprawdzie nie podlega trawieniu w naszym przewodzie pokarmowym, ale poprawia perystaltykę jelit i ułatwia wypróżnianie. Wspiera też dobrą mikroflorę jelit, która nie tylko syntetyzuje w naszym przewodzie pokarmowym cenne witaminy oraz uczestniczy w wytwarzaniu serotoniny, ale też pomaga utrzymać prawidłową masę ciała.
Produkty o wysokiej zawartości białka
Dieta zbilansowana powinna również zawierać produkty o wysokiej zawartości białka. Potrzebujemy bowiem aminokwasów do budowy własnych protein, w tym enzymów trawiennych. Ponadto produkty bogate w białko są stosunkowo mało kaloryczne, dlatego diety odchudzające zachęcają do ich spożywania. Warto jednak zadbać o to, aby tego typu wyrobów nie smażyć. Gotowane jajko jest dużo zdrowsze i znacznie mniej kaloryczne od jajecznicy przygotowanej na boczku, smalcu czy maśle. Produkty bogate w białko to m.in.:
- rośliny strączkowe – fasola, ciecierzyca, groch, soja, soczewica;
- jaja;
- mleko i nabiał;
- mięso, w tym drobiowe i ryby;
- orzechy i nasiona.
Dobre tłuszcze kontra złe tłuszcze – co włączyć do diety odchudzającej?
Diety odchudzające muszą też dostarczać naszemu organizmowi tłuszcz. Ten wcale nie jest taki zły, jak mogłoby się wydawać. Diabeł tkwi bowiem w szczegółach. Produkty smażone dostarczają organizmowi szkodliwych tłuszczów trans oraz pustych kalorii. Z kolei orzechy i nasiona słonecznika czy dyni stanowią bogate źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Te wspierają prawidłową pracę naszego organizmu. Stanowią też prekursory dla wielu hormonów wytwarzanych w naszym ustroju. Ponadto nienasycone kwasy tłuszczowe redukują stany zapalne w organizmie. Jednocześnie zapewniają zdrowy wygląd skórze, włosom i paznokciom. Oprócz orzechów i nasion na uwagę zasługują też tłuste ryby morskie. Oczywiście, te należy jeść z umiarem. Tłuste ryby morskie są zasobne nie tylko w kwasy omega-3, które zapewniają prawidłową pracę serca i układu nerwowego, dostarczają też organizmowi pełnowartościowego białka. Reasumując, smażone mięso czy jajko, jak również frytki, chipsy czy krakersy stanowią bombę kaloryczną. Diety odchudzające nakazują wystrzegać się tego typu produktów. Jednocześnie należy spożywać zdrowe tłuszcze zawarte w rybach oraz orzechach i nasionach.
Odchudzanie a picie dużej ilości wody – o czym należy pamiętać?
Dieta zbilansowana nie może obejść się bez wody. Tę należy spożywać w odpowiednich ilościach. Niestety, wiele z nas sięga po nią dopiero wówczas, gdy poczuje silne pragnienie. Tymczasem wodę należy pić regularnie, małymi łyczkami, aby odpowiednio nawodnić organizm od środka. Pozwala ona usunąć z organizmu toksyny oraz produkty przemiany materii. Jednocześnie odgrywa kluczową rolę przy spożywaniu produktów bogatych w błonnik. Ten usprawnia perystaltykę jelit pod warunkiem, że dostarczamy organizmowi odpowiednich ilości wody. W przeciwnym wypadku może prowadzić do zaparć. Dorosła osoba powinna wypijać dziennie od 1,5 do 2 litrów wody. W okresie letnim należy dostarczać jej więcej, nawet 3-4 litry. Zaleca się picie czystej, niegazowanej wody. Kawa czy czarna herbata wykazują bowiem działanie odwadniające. W przypadku diety odchudzającej zakazane są także słodzone napoje. Te stanowią bowiem źródło pustych kalorii. Do czystej wody można dodać sok z cytryny czy limonki, jak również listek mięty. To poprawi jej walory smakowe. Dopuszczalny jest również imbir. Dzienny bilans płynów mogą uzupełnić też napary ziołowe.
Zbilansowane diety odchudzające znajdziesz w ofercie cateringu dietetycznego
Diety odchudzające bywają wymagające. Nie każdy z nas potrafi je odpowiednio zbilansować, aby dostarczyć organizmowi wszystkich niezbędnych substancji odżywczych. Nie zawsze mamy też czas na przygotowywanie zdrowych posiłków. Z pomocą przychodzi nam catering dietetyczny, który oferuje zdrowe i zbilansowane diety odchudzające. To rozwiązanie posiada sporo zalet. Po pierwsze, nie ryzykujemy niedoboru substancji odżywczych. Po drugie, dieta pudełkowa pozwala uniknąć męczącego liczenia kalorii. Po trzecie, catering dietetyczny nie powoduje efektu jo-jo. Pamiętajmy również o tym, iż stanowi sporą oszczędność czasu, zwłaszcza dla osób pracujących i posiadających małe dzieci.