ból gardła
Zdjęcie autorstwa Anna Shvets z Pexels

Ból gardła to problem, z którym często zmagamy się w sezonie jesienno-zimowym. Zwykle możemy sobie z nim poradzić domowymi sposobami lub zażywając leki bez recepty. Warto jednak wiedzieć, co może powodować ból gardła?

W sezonie jesienno-zimowym jesteśmy narażeni na infekcje, dlatego ból głowy i ból gardła nie są niczym dziwnym. Na nieprzyjemne dolegliwości pomagają zwykle domowe sposoby i tabletki do ssania, a na silny ból dostępne bez recepty leki przeciwbólowe. Choć najczęstszym powodem bólu jest niegroźna infekcja, jak wirusowe zapalenie gardła, przyczyna może być inna, dlatego należy pamiętać, aby nie lekceważyć objawów i w razie wątpliwości nie leczyć się na własną rękę, lecz skontaktować z lekarzem specjalistą.

Infekcje bakteryjne czy wirusowe zapalenie gardła?

Zapalenie gardła jest jednym z najczęstszych problemów zdrowotnych w okresie jesienno-zimowym. W większości przypadków powodem infekcji są wirusy. Klasyczne przeziębienie ma łagodny przebieg, jednak w niektórych przypadkach objawy mogą być wynikiem nadkażenia bakteryjnego, a nie wirusów. Jak rozpoznać, z jakiego rodzaju stanem zapalnym mamy do czynienia?

W przypadku wirusowego zapalenia gardła objawy zaczynają się zwykle bólem i uczuciem drapania w gardle. Często pojawia się też uczucie suchości w ustach, trudności w przełykaniu, katar i charakterystyczne złe samopoczucie, które kojarzymy z przeziębieniem. Do klasycznych objawów należy też suchy kaszel i lekko podwyższona temperatura. Jeśli jednak mamy do czynienia z ostrym zapaleniem gardła pojawia się wysoka gorączka, nawet do 39 stopni, a gardło jest mocno zaczerwienione.

Z kolei infekcja bakteryjna różni się od wirusowej. Silny ból gardła utrudniający jedzenie pojawia się nagle, a towarzyszą mu dreszcze, powiększenie migdałków i wysoka gorączka. Bardzo często powiększone są węzły chłonne, a na migdałkach pojawiają się charakterystyczne nacieki ropne. Objawy te sygnalizują anginę ropną i wymagają wizyty u lekarza.

Koniec z bólem gardła – jak poradzić sobie z infekcją?

O ile angina ropna wymaga podania antybiotyków, w przypadku niewielkiej infekcji wirusowej możemy poradzić sobie, używając domowych sposobów lub stosując popularne leki bez recepty. Preparaty na gardło znajdziesz między innymi na stronie https://www.nowafarmacja.pl/tabletki-na-bol-gardla. Jeśli chodzi o domowe sposoby, dobrym pomysłem jest herbata z sokiem malinowym lub z miodem. Choć miód jest chętnie stosowanym produktem w czasie przeziębienia, należy pamiętać, że nie wolno podgrzewać go do temperatury powyżej 45 stopni, ponieważ traci wtedy swoje cenne właściwości. Ból gardła łagodzą też tabletki do ssania czy też aerozole, które mają miejscowe działanie odkażające, znieczulające i przeciwbakteryjne. Warto też stosować płyny do płukania gardła, np. na bazie szałwii. W przypadku silnego bólu można natomiast stosować leki przeciwbólowe, takie jak paracetamol czy ibuprofen.