Uśmiech często stanowi klucz do sukcesu. Wady zgryzu, przebarwienia itp. stanowią źródło kompleksów. Na szczęście istnieją sposoby, które przywracają piękny uśmiech.
Osoby, które skarżą się na drobne wady zgryzu czy diastemę, nie muszą zakładać aparatu. Wprawdzie ten pozwala pozbyć się problemu, ale jego noszenie bywa uciążliwe. Pacjenci, którzy decydują się na aparat ortodontyczny, muszą uzbroić się w cierpliwość. Czasem na efekt trzeba poczekać kilka lat. Osobom, którym zależy na czasie, z pomocą przychodzi stomatologia estetyczna.
Jakie licówki wybrać?
Licówki cieszą się ogromną popularnością. Tuszują przebarwienia, poprawiają kształt zębów i maskują niedoskonałości zgryzu. Obecnie stosuje się dwa rodzaje licówek: kompozytowe oraz porcelanowe. Pierwsze sprawdzają się w przypadku sporych ubytków, jednak są dość krótkotrwałe i w miarę upływu czasu zmieniają kolor.
Zalety
Stomatolodzy coraz częściej zakładają licówki porcelanowe. To rozwiązanie doraźnie maskuje wady zgryzu. Z licówek porcelanowych korzystają artyści i celebryci. To im zawdzięczają nienaganny, hollywoodzki uśmiech.
Na ich korzyść przemawiają trwałość i stabilny odcień. Licówki mogą wyrównać zgryz, poprawić kształt zębów i ukryć przebarwienia. Przynoszą świetne rezultaty w przypadku ukruszenia i nadłamania części zęba. Licówki porcelanowe wyglądają naturalnie. W związku z tym, iż są cienkie, nosząc je, nie odczuwamy dyskomfortu.
Wady
Licówki porcelanowe nie są pozbawione wad. Z ich dobrodziejstw nie mogą korzystać osoby, które mają martwe zęby i borykają się z poważnymi ubytkami. Warto pamiętać, iż licówek nie wolno zakładać na chore zęby. Nosząc nakładki, nie należy obgryzać paznokci i zgrzytać zębami, ponieważ w ten sposób można doprowadzić do ich uszkodzenia. Licówki są rozwiązaniem doraźnym. Gdy ulegną zniszczeniu, mankamenty uzębienia staną się widoczne.
Aleksandra Wiktor