Psychologia

Toksyczni ludzie – co warto o nich wiedzieć?

Toksyczni ludzie

Zdjęcie autorstwa Vera Arsic z Pexels

Praktycznie każdy człowiek, który nas otacza, może być toksyczny. Dotyczy to zarówno kolegów z pracy, jak i krewnych czy znajomych. Toksyczni ludzie zatruwają nam życie i odbierają pozytywną energię. Co warto o nich wiedzieć? Jak sobie z nimi radzić?

Spis treści:

  1. Czym wyróżniają się toksyczni ludzie?
  2. Jak zachowują się toksyczni ludzie?
  3. Atak na poczucie własnej wartości
  4. Pogorszenie samopoczucia po spotkaniu z toksyczną osobą
  5. Jak działa wampir energetyczny?
  6. Dlaczego decydujemy się na toksyczne znajomości?

Czym wyróżniają się toksyczni ludzie?

To pytanie, które warto zadać sobie na początku, aby lepiej zrozumieć omawiany problem. Zapewne zauważyłaś, że istnieją takie osoby, przy których zawsze czujesz się swobodnie. Możesz im powierzyć każdy sekret bez jakichkolwiek obaw. Tacy ludzie pomagają ci naładować wewnętrzne akumulatory. Niewątpliwie to zdrowe i wartościowe relacje, które warto wzmacniać każdego dnia. Istnieją jednak ludzie, którzy nie wnoszą do naszego życia żadnych pozytywnych wartości. Po spotkaniu z nimi czujemy, że brakuje nam energii. Rozmowa z nimi nic nie wniosła, nie pomogła rozwiązać problemu. Czasem wręcz czułaś się przez nich atakowana, oczywiście nie wprost, a w bardziej zawoalowany sposób. Tak postępują toksyczni ludzie.

Jak zachowują się toksyczni ludzie?

Takie osoby przyjmują różne postawy. Niektórzy okazują się egoistami. Np. ty przez całe spotkanie słuchasz o ich życiu. Nie masz szans, aby przebić się z własnymi opowieściami. Gdy już jakimś cudem uda ci się poruszyć jakiś problem, to druga strona nie wykazuje nim żadnego zainteresowania. Ktoś taki jest toksyczny, ponieważ wyciąga z ciebie dobrą energię, nie dając nic w zamian.

Atak na poczucie własnej wartości

Toksyczni ludzie nie tylko są egoistami, których nie interesują problemy innych. Często też atakują ich poczucie własnej wartości. Np. porównują się z nami, oczywiście w taki sposób, aby samemu wypaść w korzystniejszym świetle. Tacy ludzie próbują obniżyć naszą wartość, aby samemu chociaż przez chwilę poczuć się lepiej. Sami mają bowiem niską samooceną i próbują się dowartościować naszym kosztem. Mogą np. porównywać się pod kątem zawodowym – ja już jestem kierownikiem swojego działu, a ty wciąż siedzisz na macierzyńskim.  Takie rozmowy nie należą do przyjemnych, mimo to wiele z nas nie potrafi ich przerwać.

Pogorszenie samopoczucia po spotkaniu z toksyczną osobą

Po spotkaniu z toksycznymi ludźmi czujemy się dużo gorzej niż przed nim. Na dodatek mamy poczucie zmarnowanego czasu. Wspólne popołudnie niczego nie wniosło do naszego życia. Nasłuchaliśmy się tylko utyskiwania drugiej osoby. Ewentualnie musieliśmy zabawiać jej dziecko, aby nasz rozmówca mógł zaznać rozrywki. To zdecydowanie nie jest układ, który nas satysfakcjonuje. W takiej sytuacji Wewnętrzny Dorosły powinien dojść do głosu i zachęcić nas do przeprowadzenia rachunku zysków i strat. Powinniśmy zastanowić się, czy dana znajomość wnosi do naszego życia cokolwiek pozytywnego, czy tylko pozbawia nas dobrej energii.

Jak działa wampir energetyczny?

Gdy spotykamy się z toksycznymi ludźmi, tracimy nie tylko czas, ale też zdrowie. Wampir energetyczny potrafi z nas wysłać dobrą energię. Na dodatek często po takim spotkaniu czujemy się emocjonalnie rozbicie. Zastanawiamy się, czy druga strona miała rację, krytykując nasz wygląd, aktywność zawodową czy dokonania życiowe. Nasza samoocena staje się zagrożona.

Dlaczego decydujemy się na toksyczne znajomości?

Dlaczego wampir energetyczny nie zostaje od razu usunięty z naszego życia? Skąd nasza powściągliwość w tym zakresie? Okazuje się, że bardzo często mamy małe doświadczenie z ludźmi. W rezultacie nie umiemy rozpoznać pewnych mechanizmów. Jednak po zakończeniu toksycznej znajomości często dysponujemy znaczną szerszą wiedzą, którą możemy wykorzystać w kolejnych etapach swojego życia.

Dodaj komentarz