Coraz powszechniej w medycynie estetytycznej wykonuje się zabieg odmładzania rąk. Najczęściej procedury te występują jako uzupełniające w poprawianiu wyglądu twarzy. Jakie są techniki odmładzania rąk?
W celu odmłodzenia skóry rąk stosuje się metody zarówno nieinwazyjne jak i inwazyjne. Przy metodach inwazyjnych wykorzystuje się wypełnienie własnym tłuszczem (lipofilling) porów skórnych, a przy metodzie nieinwazyjnej zabiegi ze specjalnym wypełniaczem skórnym.

Idealny produkt powinien łączyć obie te metody. Sprawdzono klinicznie skuteczność obu tych metod. Po wielotygodniowych badaniach stwierdzono, że pacjentki, które stosowały wypełniacz skórny na bazie polikaprolaktonu, były w ogromnej większości zadowolone z zabiegów. Pacjentki subiektywnie dostrzegły znaczącą poprawę wyglądu swoich dłoni, a dokładna ocena lekarska wykazała dużą poprawę u ponad 90 % badanych kobiet. Okazuje się, że wypełniacz skórny na bazie polikaprolaktonu jest bezpieczny, skuteczny i dobrze rokuje na przyszłość przy tego rodzaju zabiegach.

Tak jak w wypadku twarzy ręce są najbardziej narażone na działanie czynników atmosferycznych. Starzejąca się ręka charakteryzuje się zanikiem podskórnej tkanki tłuszczowej, kolagenu oraz brakiem sprężystości co przyczynia się do zmiany wyglądu i koloru skóry powodując, że stają się coraz bardziej widoczne żyły i kości. Niekorzystne takie zjawiska leczy się różnymi formami laseroterapii, pilingami, a także światłem pulsacyjnym. Aby poprawić wygląd rąk często stosuje się przeszczep tkanki tłuszczowej, iniekcje kwasem hialuronowym.

Często w poprawie wyglądu skóry dłoni wykorzystuje się wypełniacze na bazie polikaprolaktonu. W medycynie estetycznej jako wypełniacze występują w czterech wersjach. W każdej z nich występują wypełniacze na bazie tzw. CMC lub PCL. Wypełniacze te dają długotrwałe korzystne efekty, a zrazem s ą bezpieczne i skuteczne. Przy wszystkich tego typu zabiegach ważne jest jak najpełniejsze poinformowanie pacjentek o tego typu terapii. Wypełniacze skórne z polikaprolaktynem, środkiem biostymulującym są środkami bezpiecznymi i dobrze tolerowanymi w zabiegach odmładzających skórę dłoni. Są to substancje łatwo przyswajalne przez organizm nie powodujące niepożądanych skutków ubocznych.