Każdy człowiek na świecie żyje w otoczeniu dźwięków. Najczęściej docierają do nas dźwięki, które nie są dla nas przyjemne, a więc te które wytwarzane są przez naszą cywilizację. Dobrze czujemy się w otoczeniu nienaruszonej przyrody; nie przeszkadzają nam wtedy naturalne jej odgłosy wręcz przeciwnie; działają na nas kojąco.
 
W pradawnych czasach nasi przodkowie przywiązywali naturalnej przyrodzie, a więc także jej dźwiękom ogromną rolę. Uważali, że muzyka ma siłę magiczną, niekiedy nawet leczniczą.
 
Dzisiejsza wiedza informuje nas, że otaczający nas świat nasycony jest infradźwiękami, dźwiękami słyszalnymi, a także ultradźwiękami. Infradźwięki o częstotliwości drgań poniżej 20 Hz są przez człowieka niesłyszalne. Dźwięki słyszalne to te o częstotliwości 20 do 20 000 Hz. Ultradźwięki także przez nas niesłyszalne to te o sile ponad 20 000 Hz.
 
W nowoczesnej medycynie wykorzystuje się różne dźwięki do różnego rodzaju terapii (tzw. sonoterapia). To, że dźwięk w sposób fizyczny kształtuje materię wykorzystywali już dawni mnisi, kapłani, szamani, a pierwszy znany powszechniej traktat o akustyce napisał niemiecki muzyk i naukowiec Ernst Chlandi już w XVIII wieku. Wyniki jego badań wykorzystywał w XX wieku szwajcarski doktor medycyny i nauk przyrodniczych Hans Jenny. Udowodnił on, że dźwięki stanowią podłoże materii. Dostrzegł on bardzo ważną role harmonii dźwięków, która to razem z wewnętrzną harmonią człowieka mają bardzo znaczący wpływ na siebie. Dźwięk harmonijny potrafi być wręcz lekarstwem i zamiast leków uspokajających czy nasennych zbawiennie wpływać na ludzkie zdrowie. Niestety nie bierze się tego pod uwagę w licznych ośrodkach odnowy biologicznej, czy salonach SPA. Najczęściej w takich salonach zamiast precyzyjnie dobranych dźwięków słyszy się grające radio. Nie bierze się często pod uwagę zainteresowań muzycznych ludzi akurat teraz korzystających z odnowy biologicznej. Bardzo wiele jest pięknych dźwięków klasycznych, czy egzotycznych połączonych z dźwiękami natury, że bez trudu można dobrać odpowiedni zestaw muzyczny.
 
Obiekty, które wyglądem, otoczeniem i dźwiękami harmonizują razem z wykonywanymi zabiegami są bardzo atrakcyjne i stają się prestiżowe w swojej dziedzinie. Często wystarczy aby personel zapytał jaką muzykę podczas zabiegu puścić do słuchania. Dobrze dobrana sfera relaksu na pewno pozytywnie wpłynie na odbiór usług oferowanych przez daną firmę, a ludziom korzystającym z tych zabiegów da pewność, że dobrze wybrali miejsce dla regeneracji swoich sił.