Sposoby na ból zęba

Każdy, kto chociaż raz zmagał się z bólem zęba wie, jak bardzo potrafi uprzykrzyć on życie. Nawet niewielki ból skutecznie daje się we znaki, szczególnie w nocy, kiedy to nasz organizm odpoczywa i tym samym intensywniej odczuwa bodźce bólowe.

Przyczyny bólu zęba

Ból zęba to objaw, a który mogą składać się różne dolegliwości. Począwszy od uszkodzenia szkliwa na skutek urazu, lub zaawansowanej próchnicy, przez stany zapalne dziąseł, aż do wyrzynania zębów mądrości i związanego z nim zapalenia okołokoronowego. Bez względu na to, jakie są przyczyny bólu zębów, należy niezwłocznie udać się do stomatologa w celu zdiagnozowania źródła bólu i podjęcia odpowiedniego leczenia.

Często jednak zdarza się tak, że nie mamy możliwości umówić wizyty na cito i musimy sobie radzić z bólem innymi sposobami. Trzeba jednak pamiętać, że nie zwalczają one przyczyny a jedynie uśmierzają ból pozwalając przetrwać czas do wizyty u dentysty. O ile w przypadku bólu spowodowanego wyrzynaniem się zębów nie jest wymagana wizyta w gabinecie stomatologicznym, o tyle w każdym innym jest to konieczność, ponieważ nawet, jeśli chwilowo pozbędziemy się bólu, ale nie odkryjemy i nie usuniemy jego przyczyny, pojawi się on ponownie w najmniej oczekiwanym momencie, często ze zdwojoną siłą. Jeśli przyczyną bólu jest próchnica, zapalenie miazgi, uszkodzenie szkliwa czy wypadnięcie plomby-wizyta u dentysty nas nie ominie. Opracowywanie ubytków, leczenie kanałowe, a w ostateczności ekstrakcja to jedyne zabiegi, które całkowicie likwidują przyczynę bólu.

Na szczęście większość dobrych klinik dentystycznych  przyjmuje pacjentów z bólem bez kolejki.

Domowe sposoby

Czasem zdarza się tak , że z różnych względów nie mamy możliwości udać się od razu do dentysty i musimy przez jakiś czas radzić sobie z bolącym zębem sami. Na szczęście jest wiele domowych sposobów pozwalających doraźnie uśmierzyć ból zęba i tym samym dotrwać do wizyty u dentysty.

Domowe sposoby na ból zęba koncentrują się przede wszystkim na ziołach w formie płukanek, past, czy zastosowanych bezpośrednio w miejsce bólu.

Płukanki na ból zęba

Jeśli chodzi o skuteczny sposób na ból zębów w warunkach domowych, to prym wiedzie płukanie jamy ustnej roztworem soli oraz płukanka z wody utlenionej i jodyny. Najczęstszą przyczyną bólu są bakterie wywołujące stan zapalny miazgi lub dziąsła. Zabójcą dla tych bakterii będzie płukanka zawierającą rozcieńczoną wodę utlenioną i kilka kropel jodyny. Jest ona niezwykle skuteczna oraz przede wszystkim bezpieczna. Polecana jest również do płukania bolącego gardła.

Podobne działanie ma płukanka solna-zabija bakterie, redukuje opuchliznę i pomaga w pozbyciu się zalegającej ropy. Wystarczy rozpuścić łyżeczkę soli (najlepiej morskiej lub kłodawskiej) w ciepłej, przegotowanej wodzie i co jakiś czas płukać jamę ustną.

Goździki

Uważane są one na najlepszą broń do zwalczania bólu zęba oraz innych infekcji stomatologicznych.  Wszystko za sprawą zawartego w nich eugenolu, który posiada właściwości antyseptyczne oraz znieczulające. Goździki można stosować w formie olejku (nasączonym wacikiem należy przecierać regularnie bolące miejsca), lub w przypadku braku olejku można ssać całe goździki. Z tym, że trzeba mieć na uwadze to, że znieczulą nam one nie tylko bolesne miejsce ale również język i policzki:)

Olej

Ssanie oleju również jest polecane jako sposób na uśmierzenie bólu zębów oraz zwalczanie stanów zapalnych jamy ustnej. Metoda ta wywodzi się z tradycyjnej medycyny hinduskiej i uważana jest tam za jeden z najskuteczniejszych, naturalnych sposobów na walkę z bólem zęba, a stosowana regularnie zapobiega nawrotom infekcji, odświeża oddech oraz działa wybielająco na zęby. Samo ssanie oleju może być średnio przyjemne, natomiast gra jest warta świeczki. Łyżkę oleju (najlepiej kokosowego-ma najwięcej dobroczynnych substancji oraz zawiera witaminy) należy ssać przez kilka minut a następnie wypluć. Jeśli jednak przez przypadek zdarzy Ci się go połknąć-nic nie szkodzi. Picie oleju świetnie poprawia pracę jelit i pomaga w walce z zaparciami.

Cebula i czosnek

Czosnek w medycynie naturalnej traktowany jest jako świetny antybiotyk ze względu na swoje silne właściwości antybakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Zarówno czosnek jak i cebula to nasi sojusznicy w walce z infekcjami jamy ustnej i zębów. Aby zwalczyć dolegliwości bólowe należy żuć surowy ząbek czosnku, lub kawałek cebuli przez kilka minut, lub po prostu trzymać w ustach w pobliżu chorego miejsca.

cebula i czosnek

Pasta z pieprzu

W leczeniu bólu zęba pomocna będzie pasta z pieprzu czarnego. lub pieprzu cayenne, które to wykazują świetne działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Aby ją przygotować należy połączyć pieprz czarny z solą i odrobina wody lub pieprz Cayenne z wodą. Po uzyskaniu jednolitej masy należy nacierać nią bolące miejsca.

Lód

Jeśli w parze ze stanem zapalnym idzie opuchlizna, wówczas znaczną ulgę przynoszą chłodne okłady. Można wykorzystać do nich namoczoną w zimnej wodzie ściereczkę lub specjalny kompres żelowy schłodzony uprzednio w lodówce. Taki kompres przykłada się do policzka w miejscu bólu. Ta metoda polecana jest również w przypadku bólu dziąsła po wyrwaniu zęba.

Leki z apteki

Apteki pełne są środków uśmierzających nawet intensywny ból, działających przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo.  Farmakologiczne sposoby na ból zęba rzeczywiście przynoszą szybka ulgę, ale stosowane długotrwale mogą spowodować więcej szkody niż pożytku. Zatem należy je traktować jako doraźną pomoc w bólu w oczekiwaniu na wizytę u dentysty.

Koniecznie trzeba pamiętać, że doraźne uśmierzanie bólu nie jest rozwiązaniem. Jedynym skutecznym ratunkiem w przypadku jakichkolwiek problemów z zębami jest dentysta. Kraków, Warszawa, Poznań, Wrocław to jedne z wielu miast, które obfitują w nowoczesne kliniki dentystyczne, gdzie wykwalifikowani specjaliści leczą nawet najtrudniejsze i najbardziej skomplikowane przypadki.

Paracetamol

Paracetamol jest jednym z najczęściej polecanych leków na ból zęba. Jest on bezpieczny dla śluzówki żołądka, ale należy pamiętać o odpowiednich dawkach. Dorosła osoba nie powinna przekraczać dawki 4g w ciągu doby, a jeśli leczenie jest długotrwałe to maksymalna ilość paracetamolu wynosi 2,5 grama.

Ibuprofen na ból zęba

Ibuprofen to kolejny z popularnych leków przeciwbólowych stosowanych do uśmierzania dolegliwości bólowych o małej i średniej intensywności. Maksymalna dopuszczalna dobowa dawka Ibupforenu dla dorosłego człowieka to 3,2 g, jednak specjaliści zalecają, by nie przekraczać 1,2 g na dobę.

Antybiotyk

W przypadku, gdy domowe sposoby zwalczania stanu ropnego zawiodą, lub w przypadku ran zagrożonych infekcją, lekarz stomatolog może przepisać pacjentowi antybiotyk. Trzeba jednak pamiętać, że antybiotyk leczy infekcję, a nie jest środkiem przeciwbólowym. Zatem może się okazać, że podczas antybiotykoterapii trzeba będzie dodatkowo wspomóc się tabletką na ból zęba.

Na ból zęba u dzieci

Każdy rodzic troszczy się o zdrowie dziecka.  Jednak nawet przy regularnym szczotkowaniu i dbaniu o ząbki może się pojawić ból, z którym trzeba będzie sobie poradzić. Kiedy boli ząb, dzieci są niespokojnie, płaczliwe, rozdrażnione, ponieważ nie dość, że odczuwają dotkliwy ból, to jeszcze często są zbyt małe żeby rozumieć jego przyczynę, co powoduje u nich dodatkowy strach. Jeśli dziecko jest na tyle duże, że potrafi płukać usta, wówczas można stosować u niego wyżej opisane napary. Jeśli nie, pozostają jeszcze apteczne środki przeciwbólowe i przeciwzapalne przeznaczone dla najmłodszych.

Ból zęba (a właściwie dziąsła) u niemowląt związany jest zwykle z ząbkowaniem i może całkowicie uprzykrzyć życie zarówno dziecka jak i jego rodziców. Możesz wówczas skorzystać z gryzaka umieszczonego przednio w lodówce. Zimno złagodzi stany zapalne dziąseł a sam gryzak odwróci na chwilę uwagę dziecka od bólu. Pomocny również może okazać się masaż dziąseł miękką silikonową szczoteczką przeznaczoną dla niemowląt.

wizyta z dzieckiem u dentysty

Bóle zębów u kobiet w ciąży

Kobieta ciężarna zmagająca się z bólem zębów nie ma zbyt wielkiego wyboru, jeśli chodzi o łagodzenie tej uciążliwej dolegliwości. Może stosować naturalne płukanki z soli lub wody utlenionej. Jeśli chodzi o zioła, to nie mamy wyczerpującej wiedzy o wpływie ich stosowania na rozwój płodu. Zaleca się zatem ostrożność w tej kwestii. Jeśli chodzi o farmaceutyki, to bezpieczny dla kobiet w ciąży jest paracetamol.

Należy pamiętać, że ciąża jest wyjątkowym stanem dla organizmu kobiety, zatem wszystkie sygnały bólowe z organizmu należy konsultować ze specjalistami. Ból zęba również.

Podsumowanie

Ból zęba to jedna z dolegliwości, która niejednemu spędza sen z powiek. Duży problem pojawia się kiedy domowe sposoby już nie pomagają. Wówczas jedynym skutecznym pogromcą bólu zęba wraz z jego przyczyną jest dentysta. Domowych sposobów jest wiele, pamiętaj jednak, że nie są one zastępnikiem wizyty u specjalisty. Ból zęba powinien zostać usunięty już na samym początku jego powstawania, wówczas unikniemy rozwoju choroby i zaoszczędzimy sobie niepotrzebnych zmartwień.