Rośliny nie bez powodu znalazły zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Stanowią bogate źródło substancji odżywczych i antyoksydantów, które spowalniają procesy starzenia.
Książka pt. „Rośliny w kosmetyce i kosmetologii przeciwstarzeniowej”, autorstwa Elizy Lamer-Zarawskiej, Cezarego Chwały i Antoniego Gwadrysa, stanowi niezwykle cenne źródło informacji. Przedstawiono w niej surowce pochodzenia roślinnego, które wykorzystuje się przy produkcji kremów, szamponów czy odżywek do włosów. Firmy, które produkują kosmetyki anti-aging, chętnie sięgają po naturalne substancje ze względu na ich skuteczność. Antyoksydanty i fitoestrogeny spowalniają procesy starzenia, tym samym zapobiegają powstawaniu zmarszczek. Nowatorska publikacja powstała przy współpracy specjalistów: farmakognosty, farmakologa i dermatologa.
Budowa i funkcje skóry
Pierwszą część książki poświęcono zagadnieniom, które są związane z budową i czynnościami skóry. Sporo miejsca zajmuje opis procesów starzenia, przed którymi pragniemy się ustrzec, stosując profesjonalne kosmetyki. Omawiając problemy z pogranicza kosmetologii i dermatologii, nie należy zapominać o alergii. Co roku wzrasta liczba osób dotkniętych tą przypadłością. Warto znać podstawowe mechanizmy, które przyczyniają się do wystąpienia niepożądanych objawów. Uczulenie często manifestuje się wysypką, zaczerwienieniem i pieczeniem skóry. W publikacji pt. „Rośliny w kosmetyce i kosmetologii przeciwstarzeniowej” przedstawiono potencjalne alegeny.
Surowce roślinne wykorzystywane w kosmetologii
W drugiej części ukazano wybrane surowce roślinne i ich właściwości. Z publikacji dowiadujemy się, w jaki sposób węglowodany działają na skórę. Poznajemy również zastosowanie lipidów i wosków. Aminokwasy, peptydy i białka cieszą się dużym zainteresowaniem firm, które zajmują się produkcją kosmetyków przeciwstarzeniowych. Niestety, w pewnym wieku zmniejsza się synteza kolagenu, który stanowi podstawowy składnik budulcowy skóry. W drugiej części opisano również działanie i zastosowanie polifenoli, saponozydów, olejków eterycznych, witamin i fitoestrogenów.
Kosmeceutyki i dermokosmetyki
Część trzecia przedstawia handlowe produkty kosmetyczne adresowane do osób dojrzałych, wykorzystywane w kosmetyce, kosmetologii i dermatologii. Osoby, które pragną dowiedzieć się, czym charakteryzują się kosmeceutyki, dermokosmetyki i preparaty zawierające glony, powinny zapoznać się z książką „Rośliny w kosmetyce i kosmetologii przeciwstarzeniowej”.
Choć publikacja jest adresowana do studentów kosmetologii, farmacji, medycyny, biotechnologii oraz biologii, może stać się pasjonującą lekturą dla osób, które pragną poznać działanie surowców kosmetycznych. Książka została napisana przystępnym językiem.
Informacje nt. książki:
Tytuł: „Rośliny w kosmetyce i kosmetologii przeciwstarzeniowej”
Autorzy: Eliza Lamer-Zarawska, Cezary Chwała, Antoni Gwadrys
Wydawnictwo: Wydawnictwo Lekarskie PZWL
Rok wydania: 2012
Liczba stron: 368
Źródło zdjęcia: Wydawca