Chirurgia plastyczna oferuje wiele możliwości w dążeniu do idealnego wyglądu. Jednym z nich jest przeszczep tkanki tłuszczowej . Ta metoda pozwala modelować sylwetkę.

Przeszczepy tkanek autogennych, czyli takie, gdzie jedna osoba jest zarówno dawcą, jak i biorcą, cieszą się dużą popularnością. W tego typu zabiegach najczęściej wykorzystuje się tkankę tłuszczową. Na jej korzyść przemawia bezpieczeństwo i trwałość. Przeszczepy tkanek autogennych nie powodują powikłań i stanów zapalnych.

Przeszczep tkanki tłuszczowej daje jednocześnie przemijający i trwały efekt. Przemijający, bo sama tkanka tłuszczowa jest wchłanialna, część komórek wchłania się na stałe. W celu uzyskania satysfakcjonującego efektu zabieg należy powtórzy kilkakrotnie na przestrzeni kilku, kilkunastu miesięcy. Później należy odwiedzać chirurga co kilka lat.

Zastosowanie

Tkankę można stosować przy wypełnianiu wielu miejsc. Sprawdza się przy zabiegach w okolicach twarzy – powiększaniu ust, eliminowaniu zmarszczek, modelowaniu policzków, czoła czy nosa. Znajduje zastosowanie w pracy nad biustem czy pośladkami. Z jej pomocą można pozbyć się również nieestetycznych blizn.

Zabieg

Sam zabieg wykonywany jest operacyjnie i czasami wymaga narkozy. Tkankę pobiera się podczas liposukcji. Miejsce odsysania tłuszczu wybiera chirurg po konsultacji z pacjentem. Jego nadmiar jest usuwany i po odpowiednim przygotowaniu wstrzykiwany w nowe miejsce za pomocą sporej igły. Po zabiegu pojawia się obrzęk i zasinienie.

Większość pacjentów dochodzi do siebie w ciągu dwóch tygodni, aczkolwiek okres rekonwalescencji może ulec skróceniu lub wydłużeniu. Po operacji zaleca się stosowanie zimnych okładów w celu zmniejszenia obrzęku, zmianę diety i pozycji do spania. Cena jednego przeszczepu to kilka tysięcy złotych.

Aleksandra Wiktor