Choć kliniki chirurgii plastycznej specjalizują się w powiększaniu piersi, każda operacja niesie ze sobą ryzyko powikłań. Można je zminimalizować, wykonując komplet badań.
Podstawowe badania
Niezależnie od tego, z jakim rodzajem zabiegu mamy do czynienia, lekarz nie powinien do niego przystąpić, jeśli nie dysponuje aktualnymi badaniami pacjenta. Zaleca się przeprowadzenie:
-
morfologii
-
układu krzepnięcia
-
jonogramu
-
badania określającego grupę krwi.
Rola morfologii
Morfologia daje specjaliście ogólny zarys tego, co dzieje się w organizmie pacjenta. Nieprawidłowa budowa krwinek, anemia itp. stanowią poważne przeciwwskazanie do przeprowadzenia zabiegu. W tym miejscu warto podkreślić, iż każda operacja wiąże się z utratą krwi.
Układ krzepnięcia – badania
Zabiegu powiększania piersi nie powinno przeprowadzać się u osób, które mają problem z krzepliwością. Podczas zabiegu może dojść do krwotoku zagrażającego życiu pacjentki. Zakrzepy są równie niebezpieczne.
Grupa krwi
Podczas operacji może dojść do komplikacji. Jeśli pacjentka straci dużą ilość krwi, lekarz będzie musiał przeprowadzić transfuzję. W związku z tym znajomość grupy krwi jest koniecznością.
RTG klatki piersiowej
Pacjentkom po 40. roku życia zaleca się wykonanie RTG klatki piersiowej.
USG piersi
W przypadku kobiet, które pragną powiększyć biust, należy wykonać USG piersi. To badanie pozwala wykryć niewielkie zmiany w obrębie gruczołów sutkowych. Jeśli pacjentka cierpi na mastopatię, czyli występują u niej zmiany zwyrodnieniowe spowodowane zaburzeniami hormonalnymi, lekarz nie powinien wszczepiać implantów.
Research
Zanim poddamy się zabiegowi powiększania piersi, powinnyśmy zebrać komplet informacji nt. kliniki, chirurga i rodzaju implantów, które zostaną nam wszczepione.
Gdy lekarz dysponuje pełną wiedzą, a my mamy pewność, że korzystamy z usług fachowca, ryzyko powikłań ulega zmniejszeniu.