Pogrubianie penisa
Brooke Cagle z Unsplash

Niezależnie od tego, jak bardzo mężczyźni są zadowoleni ze swojego penisa, zawsze porównują się z innymi i zastanawiają: „A gdyby był grubszy, większy, dłuższy…?”. Współczesna chirurgia plastyczna znajduje rozwiązanie również dla nich.

Różne metody

Pogrubianie penisa można przeprowadzić za pomocą różnych metod. Czasami chirurdzy plastyczni mają swoje autorskie pomysły na uzyskanie pożądanego przez pacjenta efektu, jednak do najczęściej stosowanych należą:

  • transplantacja własnego tłuszczu
  • wstrzyknięcie żelu Macrolane lub żelu „biopolimero”
  • metoda Alloderm z wykorzystaniem spreparowanych tkanek ze zwłok ludzkich

Wykorzystanie własnej tkanki tłuszczowej jest uważane za metodę najbezpieczniejszą. Nie ma szansy na odrzucenie przeszczepu. Odrobinę własnej tkanki pobiera się z uda lub brzucha pacjenta, odpowiednio preparuje (odwirowując, oczyszczając) a następnie wstrzykuje u podstawy penisa. Wykorzystuje się do sześciu łyżek stołowych, co w sumie daje pogrubienie o maksymalnie 50%. Niestety, w tym przypadku problemem jest wchłanianie się komórek tłuszczowych. Z czasem część z nich zaniknie, jednak jest to metoda, która przynosi relatywnie najtrwalsze efekty. Zabieg wykonuje się najczęściej w płytkiej narkozie, pacjent jeszcze tego samego dnia wraca do domu. Wszczepienie własnej tkanki tłuszczowej jest zabiegiem najbezpieczniejszym, o ile wykonuje go doświadczony i wykwalifikowany lekarz. Tylko jego umiejętności pozwolą uniknąć powikłań – powstania grudek lub ryzyka permanentnego stwardnienia penisa.

 

Wstrzyknięcie żelu Macrolane lub żelu „biopolimero” również uważane jest za bezpieczne, ale efekt, jaki dają preparaty, jest niestety czasowy. Zabieg najczęściej po 1-2 latach należy powtórzyć. Żel Macrolane jest preparatem na bazie kwasu hialuronowego, który uzyskał wszelkie atesty i jest często wykorzystywany przy niewielkich korektach plastycznych. Podczas około godzinnego zabiegu pacjent może uzyskać grubość penisa większą nawet o 2-3 cm. Żel „biopolimero” wykorzystywany jest również w drobnych powiększeniach innych części ciała – np. ust.

 

Alloderm to inaczej przeszczep allogeniczny – tkanek pochodzących z innego ciała ludzkiego, w tym przypadku z ludzkich zwłok. Uzyskała ona wszelkie niezbędne atesty, ale stosunkowo najrzadziej korzysta się z niej w chirurgii plastycznej. Tkanki pobrane ze zwłok są oczywiście odpowiednio preparowane, dzięki czemu zapewniona jest maksymalna ochrona biorcy. Przeszczep nie zostanie odrzucony, ponieważ są one neutralne dla organizmu. Dopóki jednak metoda ta nie zyska na popularności, bezpieczniej będzie skorzystać z poprzednich opcji.

 

Efekty zabiegów (zarówno z wykorzystaniem własnej tkanki tłuszczowej, jak i po wstrzyknięciu żelu) widoczne są od razu. Rekonwalescencja jest krótka, ogranicza się do krótkiego zakazu wysiłku fizycznego i maksymalnie 4 tygodniowego braku współżycia seksualnego.