Zabiegi na brzuch i nogi są najczęściej wykonywane w klinikach chirurgii plastycznej. Niemniej jednak łydki nadal są rzadko modyfikowane. Tymczasem jest wiele możliwości, żeby uzyskać piękne i umięśnione łydki możemy skorzystać np. z wszczepienia implantów, albo poddać się zabiegowi z wykorzystaniem żelu Macrolane. 

 

Kiedy ćwiczenia i dieta nie pomagają

Czasami problemem niekoniecznie są złe ćwiczenia lub nieodpowiednia dieta. Niektóre osoby zwyczajnie nie są w stanie samodzielnie, czy z pomocą trenera, ukształtować swoich łydek. Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn. W takiej sytuacji wyjściem może być operacja plastyczna i wszczepienie specjalnych implantów, bądź wykorzystanie zdobyczy nauki i punktowe wstrzyknięcie żelu na bazie kwasu hialuronowego.

 

Implanty…?

Niesymetryczną budowę łydek można poprawić w zależności od potrzeb i oczekiwań pacjenta dwiema metodami. Operacja plastyczna, podczas której wszczepione zostaną implanty, daje efekt już do końca życia. Możliwe jest wykorzystanie implantów o różnym kształcie. Mają one imitować dobrze rozwinięte mięśnie łydek, są twarde, ale jednocześnie elastyczne. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. W czasie 2 godzin silikonowe implanty zostaną wszczepione w odpowiednie miejsce przez nacięcie pod kolanem. Mogą być umieszczone w kieszonce w mięśniu lub bezpośrednio pod skórą. Sam przebieg pooperacyjny jest niestety uciążliwy dla pacjenta. Z powodu dolegliwości bólowych (będą one znacznie większe, jeśli implant jest wszczepiany w mięsień) niemożliwe jest wykonywanie zwykłych, codziennych czynności nawet przez 2 tygodnie. Przez czas gojenia się rany zalecane jest trzymanie nóg uniesionych.

 

Implanty silikonowe wypełnione są specjalnym żelem, który jest spoisty i twardszy od zwykłego silikonu. Może to być przyczyną wyczuwalności implantu pod skórą. Jednak dzięki temu są bardzo trwałe i odporne na urazy mechaniczne, które w obrębie nóg zdarzają się znacznie częściej, niż w przypadku innych części ciała. Dostępne są różne kształty (anatomiczne i wrzecionowate) dostępne w różnych wielkościach. Jest również możliwość wykonania implantów tzw. „stałych”, dzięki czemu są one robione dokładnie na zamówienie dzięki wzorcowi z odlewu gipsowego. Implanty te można jeszcze w czasie operacji przyciąć, jeśli zajdzie taka potrzeba.

 

…a może żel?

Wykorzystanie żelu Macrolane ma niewątpliwie wiele zalet. Preparat jest naturalny, nie wywołuje reakcji alergicznych i można go ukształtować dokładnie tak, jak będzie tego potrzebował pacjent. Dodatkowo efekty widać natychmiast po zabiegu, który wykonany jest w znieczuleniu miejscowym i polega na iniekcji żelu w łydkę i odpowiednim ukształtowaniu preparatu za pomocą masażu. Żel Macrolane ma jednak jedną wadę. Efekt, jaki osiągamy, jest nietrwały – utrzymuje się maksymalnie przez dwa lata, co wymusza powtórzenie zabiegu w celu utrzymania efektu. Jest to jednak alternatywa dla każdego, kto nie chce poddać się operacji plastycznej i boi się bolesnego okresu rekonwalescencji.