Plastyka brzucha to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów chirurgii plastycznej.

Wykonywany jest najczęściej u kobiet po ciąży oraz osób, które straciły dużo na wadze. Po ciąży niejednokrotnie skóra nie wraca do swojego pierwotnego stanu i nie obkurcza się, konieczne wtedy jest przeprowadzenie zabiegu plastyki brzucha. To samo tyczy się przypadku, gdy pacjent stracił dużo kilogramów lub utrata wagi odbyła się w krótkim czasie, pozostaje wtedy z reguły na ciele pacjenta nadmiar wiszącej skóry. Plastykę również stosuje się po rozległej liposukcji.

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym. Planuje się rozkład cięć i ilość tłuszczu do usunięcia. Pacjent usypiany jest przez anestezjologa i następnie przeprowadzany jest zabieg.

Pierwszy etap to wprowadzenie mieszanki chlorku sodu, adrenaliny i środków znieczulających do ciała pacjenta – umożliwia to obkurczenie naczyń, zmniejszenie krwawienia oraz zmniejszenie bólu pooperacyjnego. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie i przebieg operacji może się różnić. W drugiej części zabiegu usuwana jest tkanka tłuszczowa oraz zbędne płaty skóry. Następnie pozostałe płaty skóry są zszywane. Po zabiegu pacjent umieszczany jest na sali pooperacyjnej i znajduje się pod kontrolą lekarza anestezjologa oraz chirurga.