Pędzle do makijażu
freestocks z Unsplash

Pędzle do makijażu są dzisiaj codziennością profesjonalistów i powinny też znaleźć się w kosmetyczce każdej z nas. Jeśli zastanawiasz się ciągle, dlaczego wszyscy tak je wychwalają i który do czego służy, to spieszymy z pomocą!

Same, nawet najlepsze kosmetyki nie zapewnią perfekcyjnego makijażu. Trzeba jeszcze umieć je nakładać, a to trudno zrobić, jeśli nie ma się odpowiednich „narzędzi”, jakimi są właśnie pędzle do makijażu. Avon doskonale o tym wie, my to wiemy, czas więc abyś i ty przeszła na wyższy poziom wtajemniczenia. Jeśli zaczniesz używać pędzli do makijażu, natychmiast się przekonasz, jak łatwo można rozprowadzać kosmetyki na powierzchni skóry. Koniec z czasochłonnym wyrównywaniem poszczególnych warstw podkładu, pudru i różu. Koniec z utrwalaniem makijażu za pomocą wklepywania, bo to przecież tylko pogarsza efekt. Dzięki stosowaniu pędzli zachowasz także znacznie wyższy poziom higieny, bo twoje palce nie będą przenosić bakterii. Jeśli więc twoja cera nie jest wolna od niedoskonałości lub wręcz trądziku, pędzle i preparaty antybakteryjne do ich czyszczenia są niezbędne.

Pędzle do makijażu – jak wybierać?

Zanim dobierzemy odpowiedni pędzel do konkretnego kosmetyku, musisz wiedzieć, że mamy trzy podstawowe rodzaje pędzli: syntetyczne, naturalne i te wykonane z mieszanego włosia. Oczywiście ich ceny są różne, tak jak jakość ich wykonania i to ona szczególnie daje się odczuć podczas użytkowania.

Syntetyczne pędzle są najbardziej popularne. Można je kupić właściwie wszędzie, no i są to najtańsze pędzle do makijażu dostępne na rynku. Niestety większość z nich nie zapewnia tak zwanego komfortu użytkowania, bo gdy są zbyt sztywne, to raczej nie rozcierają nakładanych kosmetyków, a po prostu je ścierają. Wśród zalet należy wymienić łatwość utrzymania ich w czystości, bo czyści się je w zwykłej, ciepłej wodzie z dodatkiem mydła. Jeśli dotychczas nie używałaś pędzli, to te z syntetycznym włosiem będą dla ciebie odpowiednie na początek.

Jeśli polubisz wykonywanie makijażu za pomocą pędzli, to wówczas możesz sięgnąć po te z naturalnego lub mieszanego włosia, które są znacznie droższe, ale zdecydowanie przyjemniejsze w użyciu. Za ich pomocą kosmetyki znacznie lepiej rozprowadzają się na powierzchni skóry, a więc dużo łatwiej i szybciej można wykonać perfekcyjny makijaż.

Obojętnie, z jakiego włosia wykonano pędzle, różnią się one wielkościami i kształtami, w zależności od tego, do jakich kosmetyków i partii twarzy je przeznaczono.

Pędzle do malowania oczu

Do makijażu oczu używa się czterech podstawowych rodzajów pędzli. Płaski, niewielki pędzelek służy do nakładania korektora pod oczy. Włosie takiego pędzelka powinno być nieco twardsze, bo miękkie może za bardzo wchłaniać płynny lub nawet półpłynny kosmetyk. Z kolei zbyt twarde może być źródłem smug. Przed nakładaniem korektora pędzelek warto lekko zwilżyć.

Do nakładania cieni do powiek poleca się pędzle o krótkim i prostym włosiu, ale do blendowania cieni trzeba użyć pędzla o jeszcze delikatniejszym włosiu. Z kolei do brwi używamy małych szczoteczek lub pędzelków o bardzo twardym, krótkim włosiu.

Pędzle do makijażu twarzy

Wśród pędzli do makijażu twarzy nie może zabraknąć pędzla do podkładu, który może być zarówno płaski, jak i okrągły, ale o ściętym i prostym włosiu. Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z pędzlami, sięgnij po ten okrągły, bo aby równo rozprowadzić podkład płaskim pędzlem, potrzebna jest spora wprawa. Ścięty pędzel służy także do nakładania bronzera lub różu i właściwie można to wówczas zrobić jednym ruchem.

Z kolei do nakładania pudru niezbędny jest duży, okrągły pędzel o miękkim włosiu. Wystarczy go zanurzyć w pudrze, a potem subtelnie omiatać twarz.

Pędzelek do makijażu ust

Piękne usta są często głównym elementem makijażu. Do ich malowania można wykorzystać właściwie każdy pędzelek, którym wygodnie nakłada się pomadkę. Jednak te cienkie, o prostym i średnio twardym włosiu są najlepsze. Jeśli pędzelek będzie za miękki, to trudno będzie uzyskać właściwy rysunek ust. Z kolei te zbyt twarde będą zostawiać nieestetyczne smugi.