Adobestock, sublicencja przekazana przez partnera

Segregacja śmieci to niesamowicie ważny krok, pozwalający usprawnić utylizację i odzysk odpadów. Warto od najmłodszych lat uczyć dziecko zasad segregacji śmieci, by w przyszłości było to dla niego normą. Na pewno zastanawiamy się, w jaki sposób wyrobić w dziecku nawyk ekologicznych zachowań. A może nauka poprzez zabawę?

Zabawa podstawą nauki

Dziecko z pewnością nie do końca rozumie ideę segregacji śmieci. Dlatego warto podchodzić do niej jak do zabawy, która dla malucha jest naturalna. Sprawmy, by wrzucanie śmieci do konkretnego kontenera było dla dziecka przyjemnością i elementem rozrywki. Nauka segregacji śmieci dla dzieci może być niesamowitą atrakcją. Możemy np. wymyślić zabawę polegającą na posegregowaniu odpadów. Wystarczy narysować różne odpady i zorganizować kolorowe pojemniczki, do których ma powrzucać kartki w odpowiedni sposób. Taka zabawa na pewno zapadnie dziecku w pamięć, a później automatycznie będzie wdrażało segregację w życie. Im wcześniej zaczniemy zaszczepiać w dziecku ekologiczne zachowania, tym szybciej zrozumie całą ideę dbania o środowisko i stanie się ona dla niego stylem życia.

Zasady segregacji śmieci

Nie będziesz w stanie nauczyć dziecka segregacji śmieci, jeśli sam nie poznasz zasad. Prawidłowa segregacja opiera się na pięciu frakcjach. Są to metale i tworzywa sztuczne, papier, szkło, odpady bio oraz odpady zmieszane. Przyporządkowanie każdej frakcji koloru sprawia, że segregacja przebiega zdecydowanie sprawniej i jeśli przyswoisz zasady, stanie się to dla ciebie normą i nie będziesz się nad tym zastanawiał! Metale oraz tworzywa sztuczne wrzuca się do pojemnika żółtego, natomiast papier do niebieskiego. Z kolei zielony pojemnik mieści wszelkie odpady szklane. Odpady bio powinniśmy wrzucać do pojemnika w kolorze brązowym, z kolei kolor czarny to miejsce na wszelkie zmieszane pozostałości.

Segregacja w formie zabawy

Dziecko na pewno nie nauczy się segregacji, jeśli podejdziemy do tematu zbyt poważnie. Bardzo ważne jest to, aby wykazać się kreatywnością i zaciekawić dziecko tematem, a także zaoferować mu różnego rodzaju konkursy i zabawy. Warto poszukać w sieci różnych inspiracji, które okażą się niesamowicie pomocne. Bez dwóch zdań uda nam się znaleźć wiele ciekawych sposobów na zachęcenie dziecka do poznawania idei recyklingu oraz dbałości o środowisko. Dziecko będzie zainteresowane i zaciekawione, gdy zorganizujemy konkurs i w nagrodę zaoferujemy mu zabawkę, o której ostatnio mówi, lub ulubioną przekąskę. Dobrze będzie sięgnąć również po gotowe materiały edukacyjne, a naukę recyklingu połączyć z nauką kolorów lub ćwiczeniami angażującymi i rozwijającymi spostrzegawczość dziecka. W tej sprawie ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

Aktywizacja podczas zakupów

Warto sprawić, by robienie codziennych zakupów było dla dziecka ważnym wydarzeniem, skłaniającym do aktywności i uczącym podejmowania przemyślanych decyzji. Podczas wizyty w sklepie zapytaj dziecko, do pojemnika w jakim kolorze wrzuciłoby opakowanie po jego ulubionym produkcie. Być może maluch będzie miał również pomysł, w jaki sposób zmniejszyć ilość odpadów. Warto od najmłodszych lat zarażać dziecko ekologicznym podejściem do zakupów. Dobrym ruchem jest zupełna rezygnacja z pakowania warzyw kupowanych na wagę w plastik. Zamiast tego pokażmy pociesze, że jest inne rozwiązanie i kupmy wielorazowe siateczki wykonane z przyjaznych środowisku materiałów.