Moda

Moda na ubrania z drugiej ręki – co warto o niej wiedzieć?

Moda na ubrania z drugiej ręki

Sarah Brown z Unsplash

Moda na second handy sprawia, że coraz więcej osób, w tym znanych aktorek, przyznaje się do buszowania w sklepach z odzieżą używaną. Można w nich znaleźć prawdziwe perełki za niewielkie pieniądze, a zarazem przyczynić się do spadku zanieczyszczenia środowiska. Moda na ubrania z drugiej ręki to bardzo ciekawe zjawisko, które omówimy w niniejszym artykule, przybliżając wam najciekawsze kwestie.

Spis treści:

  1. Second hand z odzieżą na wagę czy wycenioną?
  2. Ubrania z drugiej ręki a pełne wykorzystanie zasobów, którymi już dysponujemy
  3. Moda zatacza koło. Dlaczego warto robić zakupy w sklepach z używaną odzieżą?
  4. Własny styl, który cię wyróżnia
  5. Moda na ubrania z drugiej ręki. Dlaczego warto postawić na jakość?
  6. Ponowne zakładanie tych samych kreacji przez gwiazdy
  7. Czy moda na ubrania używane to nowe zjawisko?
  8. Czego nie kupować w lumpeksie?

Second hand z odzieżą na wagę czy wycenioną?

Sklepy z odzieżą używaną działają na różnych zasadach. W niektórych kupujemy rzeczy na wagę, w innych każdy artykuł został wcześniej wyceniony. Gdzie bardziej opłaca się robić zakupy? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Second hand z odzieżą na wagę sprawdzi się lepiej, gdy chcemy kupić letnią sukienkę, koszulę czy przewiewną spódnicę. To lekkie ubrania, które często wychodzą w dużo korzystniejszej cenie niż w lumpeksach z wyceną. Np. w popularnej sieciówce, która wycenia towar, cena koszul damskich rozpoczyna się od 18 zł i dochodzi nawet do 80 zł. Natomiast osiedlowy second hand z odzieżą na wagę, nawet jeśli w dniu dostawy oferuje 70 zł za kilogram, może okazać się bardziej opłacalnym rozwiązaniem. Damska koszula zazwyczaj waży 100-200 g, co w przeliczeniu daje 7-14 zł. Dotyczy to także koszul marek premium takich jak Eterna, Hugo Boss czy Tommy Hilfiger, które zazwyczaj zostają wycenione dość wysoko. Natomiast kurtki i odzież wierzchnia, podobnie jak swetry, to elementy garderoby, które zazwyczaj swoje ważą, przez co lepiej kupować ją w lumpeksach z wyceną aniżeli w second handach z odzieżą na wagę.

Ubrania z drugiej ręki a pełne wykorzystanie zasobów, którymi już dysponujemy

Ubrania używane to niewątpliwie doskonałe rozwiązanie z punktu widzenia ekologii, ponieważ pozwala stworzyć obieg zamknięty. Na świecie wyprodukowaliśmy już dość ubrań. Nie brakuje nam odzieży, którą moglibyśmy nosić. Często jednak decydujemy się na zakupy w sieciówce, ponieważ ta kusi nas nowymi fasonami i kolorami. Niestety, w ten sposób napędzamy fast fashion, co z kolei przyczynia się do zanieczyszczenia środowiska. Przemysł tekstylny nie tylko zużywa dużo wody, ale też generuje ścieki pełne chemikaliów. Ubrania, które się nie sprzedadzą lub znudzą, trafiają na wysypisko śmieci, gdzie mogą rozkładać się przez wiele lat, jeśli są wykonane z włókien syntetycznych.

Moda zatacza koło. Dlaczego warto robić zakupy w sklepach z używaną odzieżą?

Nawiązując do powyższego akapitu, moda na ubrania z drugiej ręki pozwala nam zaspokoić zapotrzebowanie na ciekawe fasony, wzory i kolory, postępując w sposób etyczny. Dzwony, które obecnie cieszą się ogromną popularnością, można upolować w lumpeksie i to za niewielkie pieniądze. Moda zatacza koło, a ubrania sprzed lat często charakteryzują się wyższą jakością. Płacimy za nie dużo mniej. Obecnie w sieciówkach znajdziemy sukienki z poliestru za 250 zł. To ogromne kwoty jak na ubranie, które nie wyróżnia się świetną jakością.

Własny styl, który cię wyróżnia

Moda na ubrania z drugiej ręki pozwala stworzyć własny styl, który wyróżnia nas pośród tłumu. Jeśli jakiś sweterek z sieciówki pokaże znana influencerka, za chwilę zniknie ze sklepu, a na ulicy wszyscy będą nosić to samo. Second hand oferuje ubrania bardziej oryginalne, ponieważ obecnie są one dużo trudniej dostępne. Ponadto wiele z nich pochodzi z limitowanych kolekcji. Lumpeks to miejsce, w którym możemy znaleźć też fasony, które bardzo lubimy, a które jakiś czas temu wyszły z trendów.

Moda na ubrania z drugiej ręki. Dlaczego warto postawić na jakość?

Second hand to miejsce, gdzie znajdziemy zarówno poliestrowe sukienki z sieciówki sprzed roku czy dwóch, ale też ubrania vintage oraz marek premium, które charakteryzują się wysoką jakością. Warto stawiać na dobre tkaniny takie jak bawełna, wiskoza, lyocell, modal, acetat, cupro, jedwab, wełna, len czy kaszmir. Są to materiały naturalne lub sztuczne, nie mylić z syntetycznymi, które zapewniają skórze odpowiednią cyrkulację powietrza. Ponadto charakteryzują się przyjazną teksturą. Wysoko wrażliwe kobiety często skarżą się na to, iż poliestrowa sukienka jest ładna i się nie gniecie, ale okropnie drapie pod pachami, ponieważ została wykonana z nieprzyjemnych, twardych włókien.

Ponowne zakładanie tych samych kreacji przez gwiazdy

Czy wiesz, że wiele z nas kupuje nową sukienkę tylko po to, aby pokazać się w pracy czy podczas wyjścia z przyjaciółkami do restauracji? Czy naprawdę codziennie musimy zakładać nowe rzeczy, aby wyglądać i czuć się atrakcyjnie? Nawet gwiazdy lansują dziś ponowne zakładanie tych samych kreacji. Wprawdzie ktoś napisze o nich nieprzyjemny komentarz na portalu plotkarskim, ale one się tym nie przejmują. Wiedzą bowiem, że gra toczy się o coś dużo ważniejszego. Nie możemy generować tyle śmieci i non stop produkować ton ubrań, ponieważ w ten sposób zagrażamy planecie, na której żyjemy. To podcinanie gałęzi, na której siedzimy.

Czy moda na ubrania używane to nowe zjawisko?

Okazuje się, że moda na ubrania używane nie jest nowym zjawiskiem, które pojawiło się w XXI wieku. W renesansie kupowano odzież z drugiej ręki, zwłaszcza od najbogatszych warstw społecznych, ponieważ ta charakteryzowała się świetną jakością. Gdy Pasteur odkrył patogenne mikroorganizmy, zaczęliśmy się obawiać, że te mogą przenosić się wraz z odzieżą. Oczywiście, tego problemu nie należy bagatelizować, ale zazwyczaj wystarczy pranie. Dla większej pewności można dodać do niego płyn antybakteryjny, a po wszystkim uprasować ubranie.

Czego nie kupować w lumpeksie?

Choć lumpeks ma nam do zaoferowania sporo rzeczy, w tym bieliznę, piżamy i buty, to nie wszystkie rzeczy należy w nim kupować. Majtki, staniki, stroje kąpielowe, body, piżamy, ręczniki i pościel lepiej kupić nowe. Czasem te rzeczy można też dopaść w lumpeksie z metkami. Jednak używane nie są najlepszym rozwiązaniem, ponieważ są to przedmioty bardzo osobistego użytku. Nad butami można się zastanowić, ale należy je zanieść do ozonowania, co generuje dodatkowy wydatek.

Dodaj komentarz