Każdy kto zwraca uwagę na biel swoich zębów zauważa, że z czasem zaczyna się ona stopniowo oddalać od ideału. Wpływ ma na to wiele czynników zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. Czy istnieje jednak jakiś sposób, aby odwrócić ten proces?  Tak, taki sposób istnieje, co więcej, jest niezwykle skuteczny.

Czym jest zabieg mikroabrazji szkliwa?

Mikroabrazja szkliwa to zabieg stomatologii estetycznej, który ma na celu wybielenie naszych zębów. Proces ten głównie skupia się na niejednolitych przebarwieniach powstałych na skutek fluorozy, demineralizacji czy też po prostu wad rozwojowych twardych tkanek zęba. Dzięki mikroabrazji problemy te mogą bardzo szybko stać się historią. Cała procedura polega na oczyszczeniu zębów i wcieraniu w nie specjalnego preparatu. Dzięki temu stają się one wytrzymalsze, a ich faktura wygładza się.

Jak przebiega zabieg mikroabrazji szkliwa?

Zabieg mikroabrazji szkliwa przebiega w dwóch, następujących po sobie etapach:

Etap 1
Etap pierwszy to abrazja mechaniczna do której wykonania niezbędne jest wykorzystanie wiertła i gumki z pumeksem, które służą do dokładnego wyszlifowania zębów zarówno od strony zewnętrznej jak i wewnętrznej.

Etap 2
Drugi etap jest już nieco bardziej złożony i wymaga od pacjenta wcześniejszego przygotowania. Przed zabiegiem powinien on skonsultować się ze swoim stomatologiem, wykonać odpowiednie badania oraz zrobić zdjęcia RTG zarówno górnej jak i dolnej szczęki. Kiedy wyniki pozwolą na zakwalifikowanie pacjenta do zabiegu, lekarz może przejść do drugiego etapu – erozji chemicznej. Ten etap wykonywany jest za pomocą kwasu solnego lub fosforowego. Stomatolog zabezpiecza dziąsła i wargi pacjenta przy użyciu wazeliny lub koferdamu, następnie zeszlifowuje on szkliwo szybkooborotwym wiertłem diamentowym. W kolejnym etapie do gumki nakładana jest pasta zawierająca kwas solny lub fosforowy, który wciera się w zęby. Ostatni krok polega na pokryciu zębów zabezpieczającym żelem fluorowym. Cały proces kończy się dokładnym szlifowaniem zębów.

Zastosowanie abrazji prowadzi do wytworzenia się tzw. emalii szkliwa. Jest to błyszczące i gładkie szkliwo, którego struktura różni się od struktury szkliwa naturalnego.