Jeszcze 10 lat temu zabiegi medycyny estetycznej były luksusem dostępnym dla celebrytów lub bardzo bogatych osób. Nazwy takie jak botox, mezoterapia, lifting, choć brzmiały egzotycznie, budziły niepokój. Dziś media piszą: „Polacy masowo się upiększają” i wiele w tym prawdy, bo fora internetowe aż kipią od dyskusji, a nowe gabinety wyrastają na osiedlach jak grzyby po deszczu, obok banków, kawiarenek i sklepów spożywczych. Czy w przyszłości zabiegi estetyczne będą tak oczywiste jak wizyta u dentysty czy fryzjera?

Duże zainteresowanie zabiegami potwierdzają badania przeprowadzane na zlecenie Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging wśród 287 lekarzy medycyny estetycznej. Okazją do realizacji badań, było obchodzone pod koniec 2013 roku 20-lecie Towarzystwa. Na pytanie o liczbę zabiegów estetycznych aż 64% ankietowanych potwierdziło wyraźny wzrost liczby pacjentów w ostatnim czasie. Wzrosła także liczba doświadczonych lekarzy uprawnionych do wykonywania zabiegów, a poziom ich wiedzy, dzięki licznym międzynarodowym konferencjom organizowanym w Polsce, jest na najwyższym światowym poziomie.

Wojna przeciw zmarszczkom

Badani lekarze dość jednomyślnie wskazali także najpopularniejsze zabiegi. Należą do nich toksyna botulinowa (87% lekarzy wskazało na ten zabieg jako najbardziej popularny), wypełniacze, np. kwasem hialuronowym (85%) i mezoterapia (80%). Polacy decydują się najczęściej na zabiegi eliminujące zmarszczki, wśród klientów są także coraz częściej mężczyźni. Dlaczego akurat te zabiegi? Botoks polecany jest przede wszystkim ludziom młodszym, przed 40. Pozwala w łatwy sposób zniwelować zmarszczki mimiczne i dzięki temu przedłużyć młody wygląd twarzy. Jest to kusząca perspektywa dla osób aktywnych zawodowo, które w ten sposób mogą „konkurować” z młodym narybkiem przed 30-tką. Wszak w ogłoszeniach o pracę szuka się „ludzi młodych z doświadczeniem”. Poza tym botoks jest atrakcyjny cenowo na tle innych zabiegów, a przy tym bezbolesny, prosty w wykonaniu, nie zajmuje zbyt dużo czasu i jest w pełni bezpieczny. Wykonywany od lat w gabinetach, daje pacjentom poczucie bezpieczeństwa.

Popularność wypełniaczy, głównie na bazie kwasu hialuronowego wynika z faktu, że zabieg ten przywraca twarzy młodszy, łagodniejszy wygląd, a co najważniejsze – efekty są bardzo naturalne. Zaleca się go, gdy trzeba uzupełnić głębsze zmarszczki, ubytki tkanki, związane z upływającym czasem (w okolicy policzków, fałdów nosowo-wargowych, ust i konturu twarzy). Wypełniacze, obok botoksu, należą do tzw. zabiegów lunchowych, a więc można je zrobić teoretycznie w przerwie na lunch i zaraz wrócić do bieżącej aktywności. Oczywiście w praktyce zaleca się kilkudniowy odpoczynek, ale szybkość powrotu do normalnego wyglądu i życia jest imponująca.

Krzywy uśmiech Mony Lisy

O tym, że rynek zabiegów medycyny estetycznej rozkwita, świadczy ogromna liczba gabinetów otwierających się niemal w każdym mieście. Praktykę uruchamiają jednak nie tylko lekarze ze specjalizacją medycyny estetycznej, ale także stomatolodzy, lekarze innych specjalności oraz kosmetyczki. Zwłaszcza ta ostatnia grupa mocno poszerza paletę tradycyjnych zabiegów kosmetycznych o zabiegi z użyciem igieł, a nawet inwazyjne, których wykonywaniem powinni zajmować się uprawnieni lekarze. Właśnie dlatego Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging od lat skutecznie uświadamia zarówno lekarzom, jak i pacjentom, że wybór gabinetu powinien być przemyślaną decyzją. Nie bez znaczenia są więc profesjonalizm i doświadczenie osoby, pod której opiekę trafiamy. Największym zaufaniem cieszą się specjaliści, którzy otrzymali od PTMEiAA certyfikat potwierdzający kwalifikacje lekarzy wykonujących zabiegi, odnawiany po dwóch latach (pod warunkiem spełniania określonych wymagań). Dzięki temu zmniejsza się ryzyko powikłań, jakie mogą nastąpić, gdy zabieg zostanie wykonany niezgodnie ze sztuką lekarską lub w niewłaściwych warunkach

(Dez)informacja przed zabiegiem

Wielu lekarzy uprawnionych do wykonywania zabiegów medycy estetycznej zwraca uwagę na nierealistyczne oczekiwania pacjentów lub próby rozwiązywania problemów emocjonalnych za pomocą zabiegów.

Biorący udział w badaniu lekarze podkreślali rolę porad i konsultacji poprzedzających sam zabieg. Pacjent powinien wiedzieć, jak będzie przebiegał zabieg, jakich efektów może się spodziewać, jakie jest ryzyko powikłań i jakie są zalecenia lekarskie po zabiegu. Ponad 90% badanych lekarzy stosuje tą procedurę w swoich gabinetach (część z nich nawet bezpłatnie!), dzięki czemu większość pacjentów czuje się bezpiecznie, powikłania praktycznie nie występują, a efekty są zgodne z obietnicami.

Anti-aging na co dzień

Duży wpływ na naszą urodę mamy my sami – styl życia, sposób odżywiania, aktywność fizyczna, relacje towarzyskie i rodzinne – to fundamenty, które decydują nie tylko o jakości życia ale także o wyglądzie i zdrowiu. To jeden z kluczowych elementów szeroko rozumianego anti-aging. Rolą lekarzy, w tym tych z zakresu medycy estetycznej, jest zapobiegać, a dopiero później leczyć. Po tym poznamy dobry gabinet i profesjonalnego lekarza, który przedstawi nam całe spektrum możliwości, ale będzie dobierał je do naszych możliwości i rzeczywistych potrzeb i równocześnie zachęcał do zmian w stylu życia, nie ograniczając się jedynie do wypełniania kolejnych zmarszczek.

Głównymi członkami aktualnego zarządu PTMEiAA są: Andrzej Ignaciuk (Prezes), Waldemar Jankowiak (zastępca prezesa) oraz Małgorzata Żak (skarbnik). Już niebawem, z okazji 20-lecia działalności, Towarzystwo odsłoni nowoczesną stronę internetową, czytelną i łatwą w obsłudze. Przyszły rok upływać będzie także pod znakiem przygotowań do XIV Międzynarodowego Kongresu Medycyny Estetycznej i Anti-Aging oraz – po raz pierwszy – I Środkowoeuropejskiego Kongresu Medycyny Estetycznej i Anti-Aging.

PTMEiAA w liczbach:

  • ponad 1000 członków
  • 20 lat aktywnej działalności na rzecz rozwoju Medycyny Estetycznej
  • 13 Międzynarodowych Kongresów Medycyny Estetycznej i Anti-Aging
  • 11 lat istnienia Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej
  • 400 lekarzy – absolwentów Podyplomowej Szkoły Medycyny Estetycznej PTL
  • Blisko 10.000 (9.850) – lekarzy uczestniczących w szkoleniach i kongresach

 

logo-ptmeiaaKontakt do PTMEiAA:
Polskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej i Anti-Aging PTL
Al. Ujazdowskie 22/2 (domofon 16)
00-478 Warszawa
tel.: +48 22 628 58 21
fax: +48 22 628 93 44
kom: +48 691 054 696
sekretariat@ptmeiaa.pl