Materiały naturalne

Moda ma to do siebie, że nie zawsze oferuje nam to, co wygodne i przyjemne dla skóry. Nie wszystkie trendy są praktyczne i przyjmują się na ulicach. Wyróżniamy trzy rodzaje materiałów – naturalne, sztuczne i syntetyczne. Co do nich zaliczamy?  Czym się różnią i jak je rozpoznać?

Jakie są materiały naturalne?

Materiały naturalne uzyskuje się z surowców roślinnych lub zwierzęcych, które występują w naturze. Zaliczamy do nich jedwab, wełnę, kaszmir (materiały pochodzenia zwierzęcego) oraz bawełnę i len (materiały pochodzenia roślinnego). Są one nie tylko najbardziej korzystne dla naszego  środowiska, ponieważ podlegają biodegradacji, ale też niezwykle przyjazne dla skóry. Zapewniają jej przepływ powietrza, przez co w tkaninach naturalnych nie pocimy się tam jak w syntetycznych. Ponadto, pomijając wełnę, są one przyjemne w dotyku i nie podrażniają skóry.

Czym są materiały sztuczne?

Materiały sztuczne także są mocno związane z naturą. Niemniej surowiec roślinny, w tym wypadku jest nim celuloza, musiał zostać oddany obróbce chemicznej.  Do materiałów sztucznych zaliczamy wiskozę, lyocell,  tencell, rayon. Wszystkie są bardzo przyjemne w dotyku, milutkie dla naszej skóry. Dobrze przepuszczają powietrze, sprawdzają się podczas największych upałów. Są to niewątpliwie tkaniny, które oddychają. Mają jednak jedną wadę. Trzeba je prasować przed każdym użyciem, ponieważ okropnie się mną.

Jakie właściwości mają materiały syntetyczne?

Materiały syntetyczne to takie, które od początku do końca powstały w fabryce, zostały zatem zsyntetyzowane chemicznie. Zaliczamy do nich poliester, elastan, akryl, nylon. Nie przepuszczają one powietrza tak dobrze jak wiskoza czy bawełna. Nie nadają się zatem na upały, mogą bowiem podczas nich powodować odparzenia i grzybicę. Kiepskiej jakości poliester czy akryl nie jest miły w dotyku. Jednak wielu producentów stosuje domieszkę poliestru, elastanu czy nylonu do ubrań wykonanych z wiskozy czy bawełny. Zwiększa to wytrzymałość tkaniną oraz zapobiega ich nadmiernej gniotliwości.  Kilkuprocentowy dodatek nie jest niczym złym. Gorzej, gdy poliester stanowi 90%, a bawełna 10%.

Na lato warto wybierać ubrania z naturalnych i sztucznych materiałów. Pomijajmy te syntetyczne, ponieważ bardzo trudno wyjść w nich z domu, gdy z nieba leje się żar. Ponadto takie tkaniny nie są przyjemne w dotyku, a nakładamy je na nagie ciało.