Kształt piersi to jedna z największych bolączek współczesnych kobiet. Są za małe, za duże, zbyt obwisłe, zbyt się rozchodzą – zawsze znajdziemy coś, co nam się w nich nie spodoba. Czy można coś na to poradzić? Rozwiązaniem może być mastopeksja.

Jakich efektów można się spodziewać?

Mastopeksja jest jednym z zabiegów chirurgii plastycznej, które mają na celu poprawę kształtu piersi. Jest to inwazyjny zabieg i wymaga od pacjentki nie tylko poświęcenia od 1 do 3 dni na pobyt w szpitalu, ale również tygodnia, dwóch na czas rekonwalescencji. Jednak efekty, jakie można osiągnąć za pomocą tego zabiegu, dla zdecydowanej większości pacjentek są bardzo zadowalające.

Korekta polega na modelowaniu tkanki gruczołu piersiowego. Jeśli uważasz, że Twoje piersi są zbyt obwisłe, bezkształtne, mastopeksja może przyjść Ci z pomocą. Nadmiar zwiotczałej skóry zostanie usunięty a same piersi tak wymodelowane, że w efekcie znajdą się wyżej. Zabiegiem tym można również skorygować asymetrię piersi. Oczywiście, po zabiegu pozostają blizny, również czas rekonwalescencji nie należy do przyjemnych, jednakże blizny z czasem staną się znacznie mniej widoczne, a czas rekonwalescencji można spędzić w domu.

Jak wygląda zabieg?

Lekarze przeprowadzają mastopeksję wykonując nacięcia na dwa sposoby, zależne od potrzeb pacjentki. Można wykonać cięcie wokół otoczki, z pionową blizną do fałdu podpiersiowego, lub z blizną w kształcie kotwicy z cięciem od otoczki w dół. To, na które cięcie chirurg się zdecyduje, będzie zależało od potrzeby konkretnej pacjentki. Podczas tego zabiegu można również przeprowadzić korekcję wielkości piersi (np. powiększając je) dzięki zastosowaniu wkładek silikonowych. Mastopeksję przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Zdjęcie szwów następuje po około tygodniu.

Ryzyko związane z operacją

Każda operacja niesie ze sobą ryzyko – mastopeksja nie stanowi tutaj wyjątku. Począwszy od różnego rodzaju infekcji, po grube, zbyt szerokie blizny a kończąc na trwałej utracie czucia w brodawkach lub piersiach – wszystkie te sytuacje zdarzają się jednak na szczęście rzadko. Nie oznacza to jednak ich całkowitego braku. Lekarze ostrzegają przed zabiegami chirurgicznymi zwłaszcza palaczki papierosów, ponieważ narażają się one na przedłużenie gojenia się skóry. Również jeśli interwencja chirurgiczna była duża ze względu na wielkość piersi, i te rany będą goiły się nieco dłużej, zaś blizny mogą być bardziej widoczne. Zanik czucia w brodawkach lub piersiach występuje rzadko, jednakże częstsze jest jego osłabienie.

Jaką podjąć decyzję?

Bardzo wiele kobiet po zabiegu mastopeksji czuje się ponownie pięknymi i atrakcyjnymi. Zabieg jest uważany za bezpieczny i powikłania po nim zdarzają się względnie rzadko. Trzeba jednak pamiętać, że nawet mastopeksja nie gwarantuje zwycięstwa nad czasem i grawitacją – poprawa wyglądu będzie zdecydowana, ale niestety nie na zawsze.