O mammoplastyce mówi się mało, bo i jest to zabieg znacznie rzadziej wykonywany, niż powiększanie piersi. Tymczasem piersi zbyt duże też mogą być problemem, choć tak wiele kobiet właśnie o dużych piersiach marzy.

Za duże do w sam raz

Na zbyt duże piersi niewiele można poradzić bez pomocy skalpela. Problem może być bardzo poważny, ponieważ im większe piersi tym większe obciążenie dla kręgosłupa i płuc. Pod piersiami mogą tworzyć się bolesne odparzenia i bakteryjne zapalenia skóry. Problemem staje się zwykłe, codzienne życie – nawet bieg do autobusu czy długotrwałe utrzymywanie wyprostowanej postawy. Mammoplastyka, czyli pomniejszanie piersi, to zatem zabieg nie tylko estetyczny. Najczęściej ma na celu poprawę ogólnego stanu zdrowia i zapobieżenie problemom w przyszłości – zwłaszcza zwyrodnieniom kręgosłupa czy problemom z oddychaniem.

Jest to jednak zabieg inwazyjny, dlatego też decyzję należy bardzo dokładnie przemyśleć. Efekt przyniesie ulgę od razu po zakończeniu procesu rekonwalescencji. To nie tylko kwestia zmniejszenia piersi, ale również poprawy samopoczucia psychicznego i w szczególności fizycznego. Kręgosłup zostanie natychmiast odciążony o kilka kilogramów, problemy spowodowane dotychczasową wielkością biustu również znikną.

Cena biustu idealnego

Do operacji tej kwalifikują się kobiety, którym ze względu na wielkość biustu grożą problemy ze zdrowiem w chwili obecnej lub w przyszłości. Rzadko zmniejszanie biustu wykonuje się ze względów estetycznych. Jest to bowiem operacja bardzo ingerująca w ciało pacjentki. Wykonuje się ją wyłącznie w znieczuleniu ogólnym. W czasie około 3 godzin chirurg wycina nadmierną ilość tkanki gruczołowej i tłuszczowej, usuwa też nadmiar skóry i koryguje umiejscowienie brodawki sutkowej.

Hospitalizacja po zabiegu w zależności od sytuacji trwa najczęściej 2 dni. Sama rekonwalescencja to nawet kilka tygodni, połączonych z serią zakazów co do wykonywania niektórych czynności i koniecznością noszenia specjalnego biustonosza usztywniającego piersi. W zależności od tego, jak zabieg zostanie przeprowadzony, blizn będzie kilka lub tylko jedna – powinny z biegiem czasu stać się mniej widoczne. Efekt jaki uzyskamy dzięki zabiegowi jest trwały.

Jak w przypadku każdej operacji chirurgicznej, tak i mammoplastyka może wiązać się z ryzykiem powstania krwotoku czy zakrzepu. Charakterystyczne dla mammoplastyki są zmiany zabarwienia otoczki brodawki oraz jej obumarcie. Pamiętaj jednak, że ryzyko jest związane z każdą operacją w szpitalu, nawet najprostszą. Mammoplastyka zdecydowanie poprawi komfort życia i zapobiegnie problemom zdrowotnym w przyszłości.

Operacja ostatecznością

Mammoplastyka to skomplikowana metoda zmniejszenia biustu. Jeśli lekarz nie stwierdzi jednoznacznie, że powinna zostać wykonana, możesz spróbować metod nieinwazyjnych – np. odpowiednich ćwiczeń na siłowni czy stosowania specjalnych kremów. Rozmiar biustu czasami łączy się też z nadmiarem kilogramów – po ich zrzuceniu może się odrobinę zmniejszyć.