Wiele kobiet marzy o idealnej figurze, ale mimo stosowania diet i ćwiczeń nadmierna tkanka tłuszczowa na brzuchu, udach czy pośladkach nie zmniejsza się. Dziś nie trzeba wybierać się już na odsysanie tłuszczu by to zmienić. Wystarczy poddać się lipolizie. Jak działa lipoliza?

Lipoliza jest bezoperacyjną metodą medycyny estetycznej na usunięcie nagromadzonej tkanki tłuszczowej. W zależności od rodzaju lipoterapii jest kilka metod jej stosowania. Każda ma jednak na celu to samo – rozpad tkanki tłuszczowej na czynniki, które w łatwy sposób zostaną rozłożone oraz wydalone z organizmu.

W ten sposób zabieg jedynie inicjuje procesy, które ciało wykonuje samo. Rezultatów nie widać wprawdzie od razu i często trzeba dwóch lub więcej zabiegów dla lepszych efektów, ale jest to z pewnością o wiele mniej inwazyjna metoda, niż liposukcja (odsysanie tłuszczu).

Metody lipoterapii

Tradycyjna lipoliza nazywana jest iniekcyjną (igłową) i polega na wstrzyknięciu odpowiedniej substancji do tkanki tłuszczowej, która pobudza ją do redukcji. Zabieg jest odczuwany jako średnio bolesny, zwykle trzeba go powtórzyć kilkakrotnie dla wymiernych efektów. Innym typem jest elektrolipoliza czyli zabieg z zastosowaniem impulsów elektrycznych.

Jest to metoda zupełnie nieinwazyjna, polegająca na przyczepieniu do ciała elektrod. Przepływający przez nie prąd stymuluje organizm do spalania tkanki tłuszczowej. Zabieg musi być powtórzony przynajmniej kilkukrotnie. Bardziej innowacyjną metodą jest lipoliza laserowa, polegająca na pobudzaniu tkanki tłuszczowej za pomocą lasera.

Zabieg jest dużo bardziej dokładny, przynosi lepsze efekty już od pierwszego zastosowania i niemal nie pozostawia po sobie śladów. Jedną z najnowszych metod jest z kolei lipoliza bezigłowa, wykorzystująca zarówno fale lasera jak i różnego rodzaju prąd z zastosowaniem substancji aktywnych, głównie lecytyny sojowej.

Ogromnym plusem tej metody jest brak bólu, wkłucia i związanych z tym obrzęków czy siniaków. Jeszcze bardziej nowatorską metodą jest lipoliza z wykorzystaniem ultradźwięków. Dzięki nim niechciana tkanka tłuszczowa zostaje zamieniona w emulsję i może zostać łatwo odessana przez bardzo cieniutkie igły.

Ultradźwięki są precyzyjne i nie naruszają żadnych tkanek dookoła. Zabieg taki jest dużo szybszy i mało bolesny, a do sprawności wraca się już po kilku dniach.

Przeciwwskazania i skutki uboczne

Przeciwwskazaniami do wykonania lipolizy są: ciąża i karmienie piersią, cukrzyca, padaczka, niewydolność nerek i wątroby, uczulenie na substancje stosowane w zabiegu, infekcje skóry. U osób nadmiernie otyłych zabieg może się częściowo lub zupełnie nie powieść.

Najczęściej występujące skutki uboczne to opuchlizna i zasinienia w miejscach wkłucia utrzymujące się do kilkunastu dni a także reakcje alergiczne na preparaty stosowane w zabiegu. Rzadsze to zaburzenia krążenia, krwawienia, powstanie zgrubień.

Lipoliza nie jest metodą odchudzania i nie może zastąpić zdrowej diety czy wysiłku fizycznego – jest to jedynie sposób wymodelowania sylwetki. Zazwyczaj poleca się ją osobom szczupłymktóre mają problem z konkretną partią ciała. Nawet po zabiegu nie można zapominać o zdrowym trybie życia.