Lipoliza, inaczej lipoterapia, to poważna alternatywa dla chirurgicznego zabiegu liposukcji. Metoda ta służy do likwidacji tkanki tłuszczowej, której nie jesteśmy w stanie pozbyć się za pomocą konwencjonalnych metod.
Na czym polega zabieg lipolizy?
Lipoliza (lipoterapia) to nic innego jak podanie do tkanki tłuszczowej roztworu z soi, o skomplikowanej nazwie fosfatydylocholina. Roztwór ten można znaleźć na listach dodatków do żywności – oznaczony jest kodem E322. Podczas zabiegu lipolizy podawany jest on do tkanki tłuszczowej, jednocześnie doprowadzając do rozerwania komórek tłuszczowych. To właśnie on powoduje transport trójglicerydów i lipoprotein do wątroby, skąd po rozpadzie tłuszczów, wszystko wydalane jest z organizmu.
Jak przebiega zabieg lipolizy?
Na samym początku lekarz przeprowadza z pacjentem odpowiednią rozmowę, ustalając zakres działania. Następnie smaruje wyznaczone miejsca odpowiednią maścią, w której skład wchodzi między innymi środek znieczulający. Dopiero wówczas osoba prowadząca zabieg zajmuje się dezynfekcją skóry pacjenta.
Wstrzykiwania fosfatydylocholiny dokonuje się za pomocą specjalnego aplikatura z cieniutkimi igłami. W miejscach nakłuć mogą się pojawić drobne opuchnięcia, ale sam zabieg jest bezbolesny, chociażby ze względu na podane znieczulenie. Fosfatydylocholina z łatwością przedostaje się do tkanek tłuszczowych, sprawiając że zabieg jest skuteczny.
Uwaga, ważne jest, by lipolizy nie traktować jako zabiegu odchudzającego, choć rzeczywiście, używając jej przy nadmiarze tłuszczu odłożonego na brzuchu, można stracić nawet do 10 centymetrów w obwodzie.
Zabieg trwa zazwyczaj od trzydziestu do pięćdziesięciu minut, a jego skuteczność zależy od ilości jego powtórzeń. Oczywiście liczba ta jest uzależniona od ilości tkanki tłuszczowej odłożonej w danym miejscu. Zabieg trzeba powtarzać regularnie, w niewielkich odstępach czasowych, najlepiej około sześciu tygodni.
Przeciwwskazania
Z zabiegu lipolizy absolutnie nie powinny korzystać kobiety będące w ciąży lub karmiące piersią, ani osoby poniżej osiemnastego roku życia. Ważnymi przeciwwskazaniami są też:
- padaczka,
- nadmierna nadwaga,
- alergia na któryś ze składników fosfatydylocholiny, np. jaja czy też soję,
- choroba nerek lub wątroby,
- cukrzyca lub choroba tarczycy,
- skłonność do infekcji skórnych.
Skutki uboczne lipolizy
Choć zabieg lipolizy powszechnie uważany jest za zupełnie bezpieczny, to jak po każdym zabiegu mogą wystąpić skutki uboczne. Do najważniejszych należą:
- zaburzenia krążenia,
- nadpotliwość,
- lekkie krwawienia,
- biegunka
- grudki pod skórą.
Na szczęście, takie efekty występują bardzo rzadko, choć wiele osób chętnie korzysta z lipolizy. Jest to bowiem idealna metoda dla każdego, kto chciałby się pozbyć zbędnej ilości tłuszczu, ale boi się ingerencji chirurgicznej.