Licówki, czyli uzupełnienie części przedniej zębów o element ceramiczny, to jeden z najpopularniejszych zabiegów wykonywanych w gabinetach stomatologii estetycznej.

Licówki uzupełniają część licową zęba (stąd nazwa). Z reguły nakłada się je na zęby przednie, od kła do kła. Licówki pozwalają na uzupełnienie ubytku zęba, np. naruszonego wielokrotnym leczeniem. W przypadku bardzo krzywych lub zniekształconych zębów, przygotowuje się uzupełnienie poza jamą ustną pacjenta, na specjalnym modelu. W takim przypadku konieczne jest odpowiednie przygotowanie zęba do założenia licówki poprzez jego preparację, nieraz dość znaczną. Gdy zęby są w lepszym stanie lub są bardziej proste, nie jest konieczna tak duża ingerencja.

Gdy konieczna była znacząca zmiana kształtu zębów, nie pobiera się już odcisku silikonowego tylko skanuje kształt uzębienia specjalnym urządzeniem. Na podstawie odczytanego obrazu tworzone są licówki.

Licówki przykleja się specjalnym klejem, trwałość takiego mocowania jest większa nawet niż w przypadku naturalnych wiązań zębowych. Licówki funkcjonują jak zwykłe zęby i ich trwałość to około 15-20 lat. W przypadku osuwania dziąseł może być konieczna wymiana licówki, gdyż może ona przestać pasować. Średni koszt jednej licówki to ok. 1200 zł.