Ginekologia estetyczna cieszy się dużą popularnością. Kobiety coraz częściej decydują się na poddanie takim zabiegom, równocześnie rezygnując z pomocy skalpela na rzecz metod laserowych.
Poród, zwłaszcza kolejny, może przyczynić się do zmniejszenia napięcia mięśni pochwy. Często ma to wpływ na satysfakcję z życia seksualnego i zmniejszenie komfortu życia. W celu przywrócenia mięśniom dawnego napięcia, stosuje się ćwiczenia mięśni Kegle. Niestety, nie zawsze przynoszą one pożądane rezultaty. Czasem konieczna staje się interwencja chirurgiczna. p
Zwężanie światła pochwy
Zazwyczaj zabiegi miejsc intymnych przeprowadzano z wykorzystaniem skalpela. Towarzyszył im ból. Jednocześnie interwencja chirurgiczna wiązała się z długim okresem rekonwalescencji i groźnymi powikłaniami. Nowoczesną metodą, wypierającą tradycyjne sposoby, może okazać się zabieg laserowego zwężenia pochwy. Jest właściwie bezbolesny, a przynosi taki sam efekt.
Metoda laserowa
Rewitalizację okolic intymnych (VRS – Vaginal Rejuvenation Surgery) przeprowadza się za pomocą lasera, pozwala ona na poprawienie napięcia mięśni pochwy i zwężenie waginy. Metoda jest o wiele skuteczniejsza od tradycyjnych metod z wykorzystaniem skalpela. Laser ogrzewa błonę śluzową pochwy wraz z zawartym w tkankach kolagenem. Pozwala to na kurczenie się włókien kolagenowych, jak również produkcję nowych. Za sprawą lasera pochwa ulega obkurczeniu i zyskuje na elastyczności.
Przebieg zabiegu, przeciwskazania
Zabieg polega na wprowadzeniu do pochwy specjalnej końcówki lasera w kształcie rulonu. Emituje on wiązki energii, które działają na ścianki pochwy, a całość trwa zaledwie kilka minut. Zabieg jest na tyle nieinwazyjny, że nie powoduje żadnego krwawienia ani nie sprawia pacjentce bólu. Zaletą jest również brak jakichkolwiek blizn. Na efekty należy poczekać około miesiąca – pochwa stanie się w tym czasie zdecydowanie węższa i lepiej nawilżona, a seks nie będzie powodował dyskomfortu.
Przed przystąpieniem do zabiegu należy zasięgnąć opinii ginekologa. Każda wykryta infekcja pochwy musi zostać wcześniej wyleczona – w przeciwnym wypadku nie będzie można przeprowadzić zabiegu.
Aleksandra Wiktor