Chcesz zrobić sobie tatuaż? Wybierając wzór nie podążaj za modą, bo w założeniu tatuaż to ozdoba, która raczej będzie towarzyszyć Ci do końca życia. Chyba, że zdecydujesz się tatuaż usunąć. Tylko, jak zrobić to skutecznie?
Dyskretny, ogromny, czarny tajemniczy napis, czy może kolorowy rysunek na skórze – tatuaże towarzyszą ludziom od zawsze. W przeszłości miały symboliczne znaczenie. Identyfikowały plemiona, były oznaką władzy, siły, lub przynależności, miały wielowymiarowy istotny przekaz. We współczesnym świecie są raczej postrzegane jako trwała ozdoba ciała – coś dekoracyjnego, oryginalnego, wyróżniającego nas od innych. Oczywiście, wśród miłośników sztuki tatuażu znajdziemy tych, którzy szukają przesłania – łacińskiego przysłowia, zwrotu, wróżby, jakiegoś niebanalnego napisu, który coś znaczy.
Zanim podejmiemy decyzję o tatuażu, który notabene modowym hitem już dawno nie jest, warto się bardzo dobrze nad tym zastanowić. Aby uniknąć niepotrzebnego stresu i kosztów związanych z jego usuwaniem.
Jak usunąć tatuaż?
Jeżeli wymarzony tatuaż nagle przestanie Ci się podobać i zamiast ozdabiać, będzie szpecić Twoje ciało, możesz zdecydować się na niego usunięcie. Najmniej bolesną, powszechną i równocześnie najbardziej skuteczną metodą usunięcia tatuażu jest użycie lasera.
Generalnie, wszystkie formy tatuażu są możliwe do usunięcia za pomocą metody laserowej, zarówno te profesjonalne (nieprofesjonalne również), kosmetyczne (np. makijaż permanentny) oraz ślady powstałe w wyniku zabrudzenia podczas wypadku czy zranienia.
Najlepszy laser
Warto podkreślić, że wszystkie te typy tatuażu dają się usunąć laserowo w minimum 90%. Oczywiście, nie jest to jednorazowy zabieg, tylko cała seria:
- od 3 do 6 zabiegów w przypadku tatuażu nieprofesjonalnego,
- minimum 6 zabiegów dla profesjonalnego tatuażu, który zazwyczaj cechuje duża gęstość i silne pigmenty.
Liczba zabiegów zależy od: wielkości tatuażów i ich ilości, kolorów, gęstości “upakowania” barwnika, jego głębokości oraz indywidualnej reakcji na laser. Po każdej takiej serii tatuaż ulega rozjaśnieniu i tak aż do całkowitego zaniku barwnika pod skórą.
Obecnie najczęściej używane są lasery z tzw. Q-switch-em, odpowiadające dzisiejszym wysokim standardom bezpieczeństwa i skuteczności. Dokładnie usuwają tatuaże ciemne (czarne, ciemnoniebieskie) oraz niektóre odcienie czerwonego. Jednak warto o tym wiedzieć, że problematyczne do zniwelowania są kolory jasne: odcienie pomarańczowe, żółte, różowe, kolory pastelowe oraz odcienie zieleni.
Zalety laseru z Q-switch-em:
- zmniejszone ryzyko powstania blizn czy powikłań,
- zabieg nie jest bardzo bolesny, dzięki czemu znieczulenie miejscowe nie jest konieczne.
Ile trwa i kosztuje zabieg?
Czas zabiegu jest zależny od rozmiaru tatuażu i trwa od 5-60 minut. Po zabiegu tworzy się delikatny strupek, który w celu uniknięcia infekcji należy smarować maścią dezynfekującą i w żadnym przypadku nie należy próbować go zrywać, ponieważ grozi to powstaniem blizny.
Koszt usunięcia tatuażu w każdym przypadku ustalany jest indywidualnie i zależy głównie od jego wielkości. Przykładowo koszt jednego zabiegu usunięcia małego tatuażu wyniesie około 300 zł, jednak wielki tatuaż na placach może kosztować nawet dwa-trzy razy więcej.
Bardzo ważne jest, aby wybrać profesjonalny gabinet medycyny estetycznej, gdzie zabieg zostanie przeprowadzony bezpiecznie i skutecznie.
Drogie Panie, co myślicie o tatuażach? Może je macie, albo wręcz przeciwnie – jesteście przeciwniczkami takiego ozdabiania swojego ciała?