Kosmetyki z witaminą C szturmem podbijają rynek beauty. Chętnie po nie sięgamy, ponieważ są bezpieczne i przynoszą naszej cerze szereg korzyści. To, co nam daje kwas askorbinowy w pielęgnacji twarzy, omówimy w niniejszym artykule. Przyjrzymy się też różnym formom witaminy C i ich właściwościom.
Spis treści:
- Produkty bogate w witaminę C
- Kosmetyki z witaminą C – działanie przeciwzmarszczkowe i rozjaśniające w jednym
- Kosmetyki rozjaśniające przebarwienia
- Witamina C – naturalny sposób na rozjaśnienie poszarzałej cery
- Właściwości antyoksydacyjne witaminy C
- Jak witamina C wspiera syntezę kolagenu?
- Jak spłycić istniejące zmarszczki?
- Cera zniszczona i potrzebująca regeneracji – dlaczego powinna postawić na witaminę C?
- Od czego zależy skuteczność kosmetyków z witaminą C?
- Niestabilny kwas askorbinowy i trwałe pochodne witaminy C
- Izostearynian askorbylu w kosmetykach
- Kosmetyki z etylowanym kwasem askorbinowym
- Czy witamina C wchodzi w interakcję ze słońcem?
Produkty bogate w witaminę C
Witamina C występuje w naturze. Na co dzień spożywamy ją, sięgając po paprykę, pietruszkę, owoce cytrusowe, maliny, borówki, jagody czy jeżyny. Kwas askorbinowy powszechnie występuje w naturze. Jest witaminą rozpuszczalną w wodzie, dlatego jego nadmiar zostaje z organizmu usunięty wraz z moczem. Nasza cera też potrzebuje witaminy C do prawidłowego funkcjonowania. W związku z tym, iż została ona dokładnie przebadana i nie wchodzi w interakcję ze słońcem, spotkała się z zainteresowaniem branży beauty. Kosmetyki z witaminą C można stosować, niezależnie od wieku i pory roku. To niewątpliwie ich olbrzymi atut.
Kosmetyki z witaminą C – działanie przeciwzmarszczkowe i rozjaśniające w jednym
Jakie korzyści osiąga cera dojrzała ze stosowania kosmetyków z witaminą C? Wykazano, iż ta wykazuje działanie przeciwzmarszczkowe i spowalnia procesy starzenia się. Kwas askorbinowy to silny antyoksydant, oznacza to, iż zwalcza wolne rodniki, które mogą uszkadzać struktury komórkowe, w tym także te w obrębie naszej skóry.
Kosmetyki rozjaśniające przebarwienia
Dlaczego kosmetyki z witaminą C zaleca się cerze trądzikowej? Nastolatki mogą sięgać po nie bez obaw. Wiele z nich boryka się z trądzikiem. Gdy pryszcze wreszcie ustępują, pozostawiają po sobie nieestetyczne przebarwienia, które mogą odbierać pewność siebie młodym ludziom. Kosmetyki z witaminą C doskonale je usuwają, wyrównując koloryt cery, co z pewnością docenią nie tylko osoby walczące z trądzikiem, ale też mające plamy posłoneczne.
Witamina C – naturalny sposób na rozjaśnienie poszarzałej cery
Kosmetyki z witaminą C są chętnie wybierane przez Polki. Niewątpliwie ich ogromny atut stanowią natychmiastowe rezultaty. Witamina C dość szybko rozjaśnia poszarzałą, zmęczoną cerę i nadaje jej zdrowy blask. Świetnie sprawdza się po zimie, gdy wiele z nas skarży się na niezdrowy koloryt twarzy.
Właściwości antyoksydacyjne witaminy C
Każdego dnia jesteśmy narażone na atak wolnych rodników. Te powstają w naszej skórze pod wpływem promieni UV, zanieczyszczenia środowiska czy stresu. Niestety, te reaktywne cząstki znane są z tego, iż uszkadzają struktury komórkowe, w tym białka, lipidy oraz kwasy nukleinowe, przyspieszając procesy starzenia się, w tym formowania zmarszczek. Aby temu zapobiec, należy sięgać po przeciwutleniacze, które neutralizują wolne rodniki. Jednym z nich jest witamina C. Jej wykorzystanie w kosmetykach wydaje się zasadne, kwas askorbinowy wykazuje bowiem działanie anti-aging.
Jak witamina C wspiera syntezę kolagenu?
Czy wiesz, że kolagen, który występuje w naczyniach krwionośnych, ciałku szklistym oka, stawach i w skórze, gdzie pełni rolę białka strukturalnego, nie jest wydajnie syntetyzowany przez całe nasze życie? W optymalnych ilościach powstaje do 25. roku życia, później jego synteza zmniejsza się z każdym rokiem. Nic dziwnego, że nasza skóra staje się wiotka, traci swoją naturalną sprężystość i zaczynają malować się na niej pierwsze zmarszczki. Aby temu zapobiec, należy wspomóc syntezę kolagenu. Wykazano, iż witamina C uczestniczy w tym procesie biochemicznym. To kolejny powód, dla którego warto sięgać po kosmetyki z witaminą C w codziennej pielęgnacji twarzy.
Jak spłycić istniejące zmarszczki?
Czy wiesz, że witamina C zwiększa elastyczność skóry i spłyca już istniejące zmarszczki? To zasługa zwiększonej syntezy kolagenu, o której wspomnieliśmy powyżej. Jeśli chcesz w naturalny sposób wypełnić istniejące bruzdy i zmniejszyć ich widoczność, włącz kwas askorbinowy do swojej codziennej pielęgnacji.
Cera zniszczona i potrzebująca regeneracji – dlaczego powinna postawić na witaminę C?
Specjaliści wykazali, iż witamina C przyspiesza również gojenie. Jeśli twoja cera sprawia wrażenie zniszczonej np. po wakacjach w egzotycznym kraju, gdzie była wyeksponowana na silne działanie promieni UV, musisz poddać ją regeneracji. Kosmetyk z witaminą C dopasowany do potrzeb twojej skóry wydaje się optymalnym rozwiązaniem.
Od czego zależy skuteczność kosmetyków z witaminą C?
Czy wiesz, że skuteczność kosmetyków z witaminą C zależy od kilku czynników? Po pierwsze, od stężenia kwasu askorbinowego. Gdy będzie go w produkcie za mało, może nie wykazać swoich dobroczynnych właściwości. Po drugie, wyróżniamy różne rodzaje witaminy C. Nie wszystkie charakteryzują się wysoką trwałością i dobrą przyswajalnością przez skórę.
Niestabilny kwas askorbinowy i trwałe pochodne witaminy C
Najbardziej pierwotną formą wydaje się kwas askorbinowy. Jak sama nazwa wskazuje, mamy tutaj do czynienia ze składnikiem o niskim pH, przez co może on podrażniać wrażliwą skórę. Kwas askorbinowy ma jeszcze jedną wadę, która zadecydowała o tym, iż przemysł kosmetyczny niechętnie po niego sięga. To niestabilna forma witaminy C, która ulega rozkładowi pod wpływem temperatury czy promieni UV. Kupując krem z kwasem askorbinowym, prawdopodobnie nie mielibyśmy tej dobroczynnej substancji, ponieważ wcześniej uległa ona rozkładowi. Z tego powodu firmy kosmetyczne korzystają z innych pochodnych witaminy C, które pokrótce omówimy poniżej.
Izostearynian askorbylu w kosmetykach
Izostearynian askorbylu, w przeciwieństwie do kwasu askorbinowego jest to substancja rozpuszczalna w tłuszczach. W tym miejscu warto podkreślić, iż ta pochodna nie wykazuje wad witaminy C w czystej postaci. Przede wszystkim charakteryzuje się wyższą stabilnością oraz odpornością na oddziaływanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, w tym wysokiej temperatury czy światła. Ponadto nie podrażnia skóry, w tym także cery wrażliwej, ponieważ nie jest kwasem.
Kosmetyki z etylowanym kwasem askorbinowym
Etylowany kwas askorbinowy także cieszy się dużą popularnością w przemyśle kosmetycznym. Skóra dobrze toleruje ten składnik. Jego zaletą jest również fotostabilność i termostabilność. Dzięki tym cechom otrzymujemy produkt ze składnikiem aktywnym, który ma szansę zadziałać i przynieść naszej cerze wymierne korzyści.
Czy witamina C wchodzi w interakcję ze słońcem?
Na co dzień jesz sporo owoców i warzyw, w tym także tych bogatych w witaminę C? Nie musisz obawiać się przedawkowania tego składnika. Skóra nie magazynuje go bowiem nadmiernie, ponadto pod wpływem promieni słonecznych łatwo ulega rozkładowi, toteż nieustannie musimy go dostarczać swojej cerze. Kosmetyki z witaminą C można stosować na co dzień w pielęgnacji twarzy, szyi i dekoltu. Nie musimy obawiać się, że wejdą w interakcję ze słońcem i uwrażliwią naszą skórę. Niemniej warto zabezpieczać cerę kremem z filtrem, dotyczy to także pochmurnych dni, gdy wydaje się, że do ziemi nie dociera zbyt wiele promieni UV. To najlepsza profilaktyka przeciwzmarszczkowa, jaką możemy zafundować swojej skórze.