Początki metody odsysania tkanki tłuszczowej w celu poprawienia wyglądu sylwetki miały miejsce we Francji pod koniec lat 70 ubiegłego stulecia. Zabieg ten polega na tym, że usuwa się tkankę tłuszczową z warstwy podskórnej metodą odsysania poprzez urządzenie podciśnieniowe. Odsysanie czyli liposukcja służy głównie do usuwania tkanki tłuszczowej z miejsc, gdzie jest jej nadmiar i zaaplikowanie odessanej tkanki, gdzie j est to pożądane.
 
Często przeszczep tłuszczu wykorzystuje się do powiększenia piersi – należy przy tym pamiętać, że odessany tłuszcz to nadal żywe pojedyncze komórki i konglomeraty komórek tłuszczowych. Zaaplikowana w formie zastrzyków do piersi tkanka uzyskuje odżywienie i unaczynienie w nowym środowisku i prawdopodobnie ma szansę na długie przeżycie i poprawienie wyglądu piersi.
 
Z obserwacji takich zabiegów wynika jednak fakt, że część przeszczepionego tłuszczu nie przeżywa zabiegu – część komórek rozpada się, a fragmenty ich wchłaniane są z miejsca ich podania. Długotrwały efekt daje powtórzenie zabiegu w odstępach od 6 do 12 miesięcy. Najczęściej trzy zabiegi sprawiają, że efekt korekcyjny piersi pozostaje na kilka lat. Dostrzeżono też kolejne pozytywy tej metody, a mianowicie to, że tkanka tłuszczowa bogata jest w tzw. komórki macierzyste. Przemieszczenie tych komórek z jednego miejsca na drugie zapewnia trwałość takich zabiegów.
 
Wykorzystanie odpowiedniej metody pobrania tłuszczu, dalej jego wstrzyknięcie w odpowiednie miejsce, daje bardzo dobre rezultaty; jednak pod warunkiem właściwego doboru pacjentek. Podstawową zaletą takiej metody jet to, że dokonuje się korekty wyglądu piersi z zastosowaniem własnej tkanki tłuszczowej. Należy się jednak liczyć z wystąpieniem obrzęków i zasinień pooperacyjnych. Drobne blizny i kropki po ukłuciach strzykawką są także dostrzegalne. Jeżeli zabieg został przeprowadzony prawidłowo to powikłania występują niezwykle rzadko i nie utrudniają dalszej diagnostyki piersi.
 

Gdy nie chcą operacji

Ze statystyk przeprowadzonych na kobietach, gdzie dokonuje się najwięcej zabiegów medycyny estetyczne tj. Z USA i Unii Europejskiej wynika, że do 40% kobiet bierze pod uwagę zabieg poprawiający wygląd piersi. Przekłada to się na dziesiątki milionów potencjalnych pacjentek chirurgii plastycznej rocznie. Jednak okazuje się, że tylko 1% ich decyduje się na operację założenia implantów piersi.
 
Co jest powodem tego stanu rzeczy? Okazuje się, że główną przyczyną rezygnacji z tych zabiegów jest strach przed narkozą, niechęć do trwałej, podłużnej blizny, długi okres rekonwalescencji, nieodwracalność zabiegu, a w dalszej kolejności dopiero koszt operacji. Dlatego też kobiety szukają różnych alternatyw. Najczęściej proponuje się im kwas hialuronowy, który wykorzystywany jest do objętościowej korekty i modelowania piersi. Obecnie stosowanie tego preparatu aplikuje się za wyraźną zgodą pacjentki.
 
Pacjentki często zadają pytanie jaka jest różnica pomiędzy powiększaniem piersi implantami silikonowymi, a powiększeniem za pomocą preparatu kwasu hialuronowego. Modelowanie piersi kwasem hialuronowym polega na wstrzyknięciu go pomiędzy ścianką klatki piersiowej, a gruczołem piersiowym. Wstrzyknięcie dokonuje się poprzez podanie preparatu strzykawką, bez konieczności cięcia chirurgicznego.
 
Małe nakłucie skóry nie pozostawia stałej blizny linijnej jak w przypadku zastosowania implantów silikonowych. Poza ty zabieg powiększania piersi z zastosowaniem kwasu hialuronowego może być przeprowadzony w warunkach ambulatoryjnych, a nie koniecznie na salach operacyjnych szpitali. Nie wymaga się podania narkozy, a zabieg trwa zwykle około 30 minut. Pacjentka może już po upływie 2 godzin od zbiegu powrócić do swoich stałych zajęć, z wyjątkiem podejmowania dużych wysiłków fizycznych.
 
W miejsce nakłucia zakłada się pojedynczy szew lub plaster przyciągający brzegi nakłucia, a na piersi zakłada się stanik o jeden rozmiar miseczki większy. Przez 2 tygodnie należy unikać wysiłku fizycznego. Z biegiem czasu preparat hialuronowy ulega samoistnemu rozpadowi. Dlatego też zabieg taki jest odwracalny, co umożliwia mniej więcej po okresie 2 lat ponowne wstrzyknięcie kwasu hialuronowego. W takim wypadku zalecane jest podanie ok. 50% materiału z pierwszej aplikacji. Jedyną niedogodnością tych zabiegów jest częste zaczerwienienie, obrzęk ,ból,i swąd, które jednak szybko powinny przeminąć. Większe powikłania występują u niecałego 1% pacjentek.
 
Dużą zaletą stosowania preparatu hialuronowego jest łatwość, z jaką można go usunąć z organizmu. Jeżeli występuje taka konieczność to usuwa się go za pomocą odciągnięcia kaniulą i strzykawką. Okazuje się, że nie każda pacjentka, która chciałaby poddać tego typu zabiegowi może tego dokonać. Idealna kandydatka to pacjentka z małymi piersiami bez cech ich opadania. Nie zaleca się takich zabiegów panią, które wcześniej miały powikłania po korekcie kwasem hialuronowym zmarszczek twarzy. Przeciwwskazaniem może być także to, że już ktoś w rodzinie miał raka piersi.
 

Konkluzja

Obecnie na świecie kobiety korzystają z trzech metod powiększania i korekty piersi. Najczęściej wykonuje się założenie implantów silikonowych. W mniejszej ilości korzysta się z metody przeszczepu własnego tłuszczu i metody ostrzykiwania kwasem hialuronowym. W samej tylko Japonii w jednym roku wykonano ponad 40 tysięcy zabiegów korekty piersi z zastosowaniem kwasu hialuronowego.
 
Jak zawsze każda metoda ma swoje wady i zalety. Należy pamiętać żeby lekarze wykonujący zabiegi medycyny estetycznej byli dobrze wykształceni i mieć duże doświadczenie w tego typu zabiegach, a kliniki, gdzie chcemy dokonać korekty naszego wyglądu powinny być sprawdzone i powszechnie rekomendowane wtedy pacjentki będą zadowolone i ich lekarze usatysfakcjonowani.