Gdy oczy wyglądają świeżo i młodo cała twarz i aura wokół twarzy jest zdrowa. Bardzo często opadające powieki dają wrażenie zmęczenia czy smutku, które promieniuje na całą twarz, istotnie wpływając na ocenę naszego wyglądu. Dlatego też oczy stanowią prawdopodobnie najważniejszą jednostkę anatomiczna z punktu widzenia estetycznego.

Powieki są zbudowane z niezwykle cienkiej warstwy mięśni i skóry, co czyni je jednymi z miejsc najbardziej narażonych na procesy starzenia się. Z wiekiem mięśnie słabną, a włókna kolagenowe zawarte w skórze nadające jej jędrność i sprężystość niszczeją – górne powieki opadają, pojawiają się obwisłości zbędnej skóry. Natomiast najczęstsze defekty powiek dolnych to przepuklinki tłuszczowe, charakterystyczne „worki pod oczami”.

Opisane defekty najczęściej pojawiają się z upływem wieku, choć zgłaszają się także pacjenci uskarżający się na „worki pod oczami” już od bardzo młodego wieku, co związane jest z przyczynami natury genetycznej. W takich przypadkach zabiegi okazują się równie skuteczne.

Przyczyną operacji powiek górnych mogą być nie tylko względy estetyczne – zdarza się, że przy bardzo mocno opadających powiekach dochodzi do ograniczenia pola widzenia, co istotnie zmniejsza komfort życia i może być połączone z uczuciem ciągłego zmęczenia oczu.

Operacja plastyczna wokół oczodołu zawsze dopasowana jest do potrzeb pacjenta. Nasza Klinika oferuje zarówno korekcję powiek górnych, połączoną w razie potrzeby z ustawieniem brwi na właściwym poziomie, jak i dolnych.

Zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym lub sedacji, czyli po podaniu bezpiecznych środków obniżających aktywność ośrodkowego układu nerwowego, których działanie odczuwalne jest jako rozluźnienie i uspokojenie, czasem połączone z sennością. Trwa od 40 minut do 1 godziny. Nacięć dokonuje się w naturalnych zagłębieniach ciała – załamaniach powiek górnych, tzw. fałdzie nadtarczkowym, a przy korekcji powiek dolnych – bezpośrednio pod rzęsami i w zagłębieniach naturalnych zmarszczek mimicznych wokół oczu. Przez te drobne nacięcia usuwa się nadmiar tkanki tłuszczowej i eliminuje zbędną skórę. Dzięki tak precyzyjnie przeprowadzonej operacji blizny pozostają ukryte. Szwy ciągłe zdejmujemy po upływie 5-7 dni.

Możliwe powikłania są niezmiernie rzadkie. Pacjenci w takich odosobnionych przypadkach skarżą się na nadmierne łzawienie, obrzęk i siniaki, krwiaki, zespół suchego oka, asymetrię czy scleral show, czyli uwidocznienie białka oka poniżej tęczówki. Ryzyko jakichkolwiek powikłań zmniejsza szczegółowy wywiad z pacjentem. Zastosowanie się do takich przedoperacyjnych zaleceń jak maksymalne ograniczenia lub zaprzestanie palenia, czy unikanie niektórych leków znacznie przyspiesza okres rekonwalescencji.

Po zabiegu może być konieczne stosowanie zimnych okładów lub kropli. W okresie pooperacyjnym jesteśmy zawsze w kontakcie z pacjentem i w razie drobnych dolegliwości służymy poradą.

dr_radzikowskaW Klinice La Perla możliwe jest także połączenie plastyki powiek dolnych z przeszczepem komórek macierzystych. Ta metoda pozwala zniwelować sińce pod oczami, złagodzić dolinę łez i bruzdę jarzmowo-policzkową. Taki zabieg jest odrobinę dłuższy i trwa od 1 godziny i 15 minut do 1 godziny 30 minut.

Można oczywiście przeprowadzić operację korekcji powiek górnych i dolnych jednocześnie, w ramach jednego, trwającego trochę dłużej, zabiegu.
W celu uzyskania dodatkowych informacji zapraszam na naszą stronę internetową www.la-perla.pl i konsultacje w Klinice La Perla.

Dr n.med. Elżbieta Radzikowska,
Dyrektor Medyczny Kliniki La Perla