Rozmowa o pracę może odmienić nasze dotychczasowe życie. Dzięki niej możemy zyskać upragnioną posadę, która idzie w parze z wysokim wynagrodzeniem, który zapewni nam spokojny byt. W związku z tym warto dołożyć wszelkich starań, aby podczas spotkania z rekruterem wypaść jak najlepiej. W naszym artykule podpowiadamy, jak ubrać się na rozmowę o pracę.
Spis treści:
- Dlaczego ubiór na rozmowę kwalifikacyjną ma znaczenie?
- Klasyczna elegancja ponad modowe trendy
- Schludny ubiór na rozmowę o pracę to podstawa!
- Jak ubrać się na rozmowę o pracę?
- Jaki makijaż na rozmowę o pracę?
- Jak dobrać dodatki na rozmowę o pracę?
Dlaczego ubiór na rozmowę kwalifikacyjną ma znaczenie?
Choć może się to wydawać krzywdzące, to jak wyglądamy, wpływa na pierwsze wrażenie. To ostatnie zaś odgrywa kluczową rolę przy dokonywaniu wyboru. Rekruter, choć powinien w głównej mierze kierować się naszymi kompetencjami i doświadczeniem, też jest człowiekiem, który ocenia nas po ubiorze. Warto zatem dołożyć wszelkich starań, aby stylizacja biznesowa pozytywnie wpłynęła na odbiór naszej kandydatury.
Klasyczna elegancja ponad modowe trendy
Zastanawiasz się, jak ubrać się na rozmowę o pracę? Przede wszystkim powinnaś postawić na klasyczną elegancję. Oczywiście, istnieją wyjątki od tej reguły. Jeśli chcesz zostać projektantką w firmie odzieżowej lub dziennikarką modową, twój outfit powinien opierać się na najnowszych trendach. W ten sposób pokazujesz bowiem, że jesteś osobą kreatywną, która na bieżąco śledzi trendy w branży. Choć istnieje wiele zawodów kreatywnych, to również w ich przypadku należy postawić na outfit biznesowy.
Schludny ubiór na rozmowę o pracę to podstawa!
Schludny ubiór to podstawa, nie ubieraj przepoconej koszuli, unikaj pożółkłych materiałów, zmechaconych ubrań i rzeczy niewyprasowanych. Nawet gdy nie przepadasz za tą czynności, rozmowa kwalifikacyjna powinna cię skłonić do sięgnięcia po żelazko lub steamer. Wyprasowana koszula i spodnie w kant sprawiają, że prezentujemy się profesjonalnie. Stylizacja biznesowa powinna być jak najbardziej dopracowana, gdy ubiegasz się o stanowisko, na którym będziesz mieć bezpośredni kontakt z klientem. Ludzie lubią, gdy przyjmuje ich pani w damskim garniturze z perfekcyjnie wyprasowaną koszulą.
Jak ubrać się na rozmowę o pracę?
Stylizacja na rozmowę kwalifikacyjną nie powinna odwracać uwagi od tego, jakie umiejętności chcesz zaprezentować. Zbyt głęboki dekolt, kusa sukienka, świecąca się aplikacja na koszuli – wszystko to sprawia, że twoje kompetencje schodzą na dalszy plan. Ponadto jawisz się jako osoba mało profesjonalna, wulgarna i nieprzygotowana do swojej pracy. Stylizacja na rozmowę o pracę nie powinna w żaden sposób eksponować twojej seksualnej energii. Nie może też być sportowa czy zbyt casualowa. Nawet drogi garnitur damski może okazać się faux pas, jeśli postawiasz na oranż czy koral. Wskazane są neutralne kolory. Zima może wybierać między bielą, czernią i granatem. Lato postawić na szarość, chłodny beż lub granat. Jesieni pasować będą beże i brązy, natomiast wiośnie złamane biele i ciepłe beże. Zawsze mile widziana jest także błękitna koszula, na której opiera się nie jedna stylizacja biznesowa.
Jaki makijaż na rozmowę o pracę?
Wiemy już, że na stylizacja na rozmowę o pracę powinna opierać się na starannie wyprasowanej koszuli, eleganckich cygaretkach lub spódnicy ołówkowej oraz marynarce pasującej do dolnego elementu garderoby. Całość ma być utrzymana w neutralnych kolorach, które nie odwracają uwagi od naszych kompetencji. Warto też postawić na minimalistyczny makijaż. Wyrównać koloryt cery podkładem, a następnie go zmatowić pudrem transparentnym. Do ożywienia twarzy warto wybrać róż. Oczy podkreślmy cieniami w neutralnej kolorystyce. Uwaga, zimy kiepsko wyglądają w beżach i brązach, powinny sięgnąć po zgaszony fiolet, który bywa też określany jako lawendowy beż. Wytuszowane rzęsy i nudziakowa pomadka powinny dopełnić dzieła. Szminkę także dobieramy pod kątem swojego typu urody. Zimom beże i brązy nie pasują, więc powinny postawić na pomadkę w odcieniu mauve.
Jak dobrać dodatki na rozmowę o pracę?
Dodatki na rozmowę kwalifikacyjną także odgrywają istotną rolę. Buty powinny być czyste i eleganckie. Sprawdzą się czółenka na niskim obcasie oraz skórzane mokasyny, gdy niepewnie czujemy się na szpilkach i potrzebujemy obuwia na płaskiej podeszwie. Do stylizacji wybieramy shopperkę w odcieniu butów, spodni lub marynarki. Na rozmowie o pracę sprawdzi się minimalistyczna biżuteria – kolczyki wkrętki i celebrytka. Unikaj mocnych dodatków, ponieważ odwrócą uwagę od tego, co mówisz.