Uroda

Jak szybko zapuścić paznokcie?

Chelson Tamares z Unsplash

Nie od dziś wiadomo, że dłonie są wizytówką człowieka. Przyciągają uwagę, gdy podajemy komuś rękę na powitanie czy gestykulujemy. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn równie często zwracana jest uwaga na paznokcie. Powinny być one zadbane, dobrze odżywione i równej długości, jednak na co dzień narażone są na różne urazy czy traktowane detergentami, które sprawiają, że ich kondycja może ulec znacznemu pogorszeniu, a co za tym idzie mogą się szybciej łamać i rozdwajać. Jeśli masz problem z zapuszczeniem pięknych i zadbanych paznokci, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie.

Jak szybko rosną paznokcie?

Płytka paznokcia to stwardniała keratyna, która dzięki rogowaceniu komórek skórnych rośnie. Tempo wzrostu paznokcia jest sprawą indywidualną. Zależy m.in. od naszych uwarunkowań genetycznych, stosowanej diety czy pory roku. Możemy jednak wyciągnąć średnią wartość, która wynosi około 0,1 mm na dzień. W ciągu miesiąca jest to przyrost w granicach od 2 do 3 mm, co oznacza, że do całkowitej wymiany paznokcia „na nowy” dochodzi już po pół roku. Latem paznokcie rosną znacznie szybciej niż zimą. Wzrost płytki paznokcia uwarunkowany jest również przez wiek. U osób młodych wzrost przebiega zdecydowanie szybciej, a po 40. roku życia zaczyna zwalniać – wyjaśnia przedstawicielka serwisu z inspiracjami na paznokcie.

Jak przyspieszyć wzrost paznokci?

Wzrost paznokcia zależy od naszego organizmu, który rządzi się swoimi prawami. Czy więc możliwe jest w ogóle przyspieszenie wzrostu płytki paznokcia? Tak! Istnieją pewne sposoby, dzięki którym możemy im trochę pomóc w tym procesie.

Jeśli masz wrażenie, że wzrost Twoich paznokci znacznie wyhamował, koniecznie zrób badania. Wolny wzrost paznokci może być bowiem oznaką niedoboru witamin lub mikroelementów. Biotyna jest witaminą z grupy B, która odżywia i wzmacnia paznokcie. Istnieje szereg produktów, które ją zawierają, m.in.: żółtka jaj, soja, migdały, szpinak, a nawet gorzka czekolada. Dostępna jest również w postaci suplementów diety. Na rynku możemy znaleźć biotynę w kapsułkach, czy nawet żelkach, często łączona jest z innymi składnikami, jak magnez i inne witaminy z grupy B, które zwiększają jej wchłanianie.

Jak przyspieszyć wzrost paznokci

Pin Adventure Map z Unsplash

Kolejnym produktem, który pełni ważną funkcję w procesie wzrostu płytki paznokciowej jest skrzyp. Jest ogólnodostępnym suplementem. Można go znaleźć zarówno w aptece, jak i sklepach zielarskich, czy supermarketach. Skrzyp wspomaga wzrost paznokci, a jego suplementacja sprawdzi się również jako element regeneracji paznokci po lecie.

Na rynku znaleźć można również odżywki na porost paznokci. Jest to mniej inwazyjne rozwiązanie niż dwa poprzednie, a więc i częściej wybierane. Zadaniem odżywki na porost paznokci jest ich utwardzenie oraz stymulacja ich wzrostu. Dużą zaletą takich odżywek jest szybkość działania. Pierwsze efekty możemy bowiem zobaczyć zaledwie po miesiącu od jej stosowania. Należy jednak pamiętać, że odżywki te działają tylko podczas ich stosowania.

Dla fanów bardziej naturalnych metod również znajdzie się sposób na przyspieszenie wzrostu paznokci. A jest nim po prostu masaż.  Masaż okolic macierzy paznokcia poprawia ukrwienie tej okolicy i sprzyja szybkiemu rozprowadzeniu składników budulcowych, a co za tym idzie również wzrostowi paznokci. Wystarczy 1-2 minuty masażu kolistymi ruchami w okolicach macierzy paznokcia. Możemy się przy tym wspomóc olejkami bądź zwykłym kremem do rąk, co jeszcze dodatkowo nawilży nam skórki – podpowiada Marta Kozioł – redaktor naczelna portalu: https://manimaniaczki.pl

Jak pielęgnować paznokcie

Dagmara Dombrovska z Unsplash

Jak pielęgnować paznokcie?

W czasie zapuszczania pięknych i długich paznokci nie możemy zapominać o ich pielęgnacji. Systematyczna wpłynie korzystnie na poprawę ich kondycji. Pamiętaj o nawilżeniu dłoni i paznokci. Przesuszona skóra i paznokcie mają zaburzoną barierę ochronną, która może narazić paznokcie na infekcje, czy uszkodzenia podczas wzrostu. Regularne stosowanie nawilżających kremów do rąk, nie dopuści do nadmiernego przesuszenia. Woda oraz mocne detergenty również mogą osłabiać paznokcie i czynić je miękkimi, podatnymi na złamania. Po kąpieli należy więc je dokładnie osuszyć, a przy korzystaniu z czyszczących środków chemicznych zaleca się stosowanie rękawiczek.

Gdy już nasze paznokcie mają idealne warunki do szybkiego wzrostu i nie są narażone na zniszczenia, warto pamiętać o regularnym ich piłowaniu. Utrzymanie paznokci w odpowiednim kształcie chroni je przed łamaniem i rozdwajaniem oraz sprawia, że paznokcie wyglądają na bardziej zadbane i wypielęgnowane.

Dodaj komentarz