Lifestyle

Jak stworzyć wnętrze, które będzie wspomagać nas na co dzień

Kara Eads z unsplash

Tworzenie przestrzeni sprzyjającej spokojowi, równowadze i dobremu samopoczuciu jest bardzo ważne. Miejsce, w którym mieszkamy, odgrywa znaczącą rolę w tym, jak się czujemy na co dzień. W tym artykule zamieścimy informacje, na co zwrócić uwagę przy dekorowaniu mieszkania lub domu, aby wnętrze poprawiało nasze samopoczucie.

5 łatwych metod poprawienia wnętrza

Zastosuj wygodne meble i dodatki

Komfort jest kluczowy przy zwiększaniu dobrego samopoczucia psychicznego. Rozważ zainwestowanie w wygodne meble, takie jak wygodna kanapa lub miękki dywan, aby stworzyć zachęcającą i relaksującą przestrzeń.

Dobrze także sprawić, by nasz dom lub mieszkanie, naprawdę do nas należało – umieszczając tam pamiątki, zdjęcia, czy plakaty, które mają dla nas szczególne znaczenie. Te przedmioty pomogą pomóc stworzyć przestrzeń, która będzie dla nas wyjątkowa i bezpieczna.

wygodne meble

Jorge De Jorge z unsplash

Barwy

Kolor odgrywa dużą rolę w tym, jak się czujemy i ważne jest, aby wybierać kolory, które wspomagają odczuwanie spokoju i relaksu. Miękkie, neutralne kolory, takie jak jasne błękity, zielenie i szarości, idealnie nadają się do stworzenia uspokajającej atmosfery. Możesz także wprowadzić odważne, żywe kolory, takie jak czerwony lub pomarańczowy (w małych dawkach), dodasz w ten sposób energii pomieszczeniu.

Pamiętaj, że chociaż ostre i jasne kolory mogą energetyzować i podnosić na duchu, przy długiej ekspozycji mogą nas przytłaczać i wywoływać stres.

Rośliny i naturalne materiały

Rozważ dodanie roślin, kwiatów lub włókien naturalnych, takich jak juta lub bambus, do wystroju swojego domu lub mieszkania. Rośliny doniczkowe mają znaczący wpływ na samopoczucie psychiczne, pomagając zmniejszyć stres, zwiększyć koncentrację i poprawić nastrój.

Samo przebywanie w pobliżu roślin może obniżyć ciśnienie krwi i poprawić uczucie relaksu, ułatwiając radzenie sobie z wymaganiami codziennego życia. Badania wykazały również, że ich obecność prowadzi do poprawy skupienia, koncentracji i zmniejszenia objawów zmęczenia i bólów głowy.

Rośliny i naturalne materiały

R ARCHITECTURE z unsplash

Oświetlenie

Dobre oświetlenie jest niezbędne do stworzenia ciepłej i zachęcającej atmosfery. Rozważ dodanie kombinacji oświetlenia górnego, lamp stołowych i lamp podłogowych do swojego wystroju. Możesz również włączyć światło świec, aby stworzyć relaksującą i spokojną atmosferę. Naturalne światło jest niezbędne dla naszego dobrego samopoczucia psychicznego i może mieć pozytywny wpływ na nasz nastrój. Jeżeli to możliwe, wybieraj miejsca z dużymi oknami lub świetlikami.

Okiełznaj bałagan

Zbyt wiele przedmiotów w pokoju może wywołać poczucie chaosu i braku kontroli, co może negatywnie wpłynąć na nasze samopoczucie. Unikaj przepełnienia, regularnie sprzątając w każdym pokoju. Rozważ zakup pojemników, takich jak kosze i pojemniki, aby Twoje przedmioty były uporządkowane i znajdowały się na swoim miejscu. Nagromadzenie ozdób, również może być przytłaczające, zorganizowany i wolny od zbędnych przedmiotów dom, ułatwia zachowanie lekkości nastroju.

Oświetlenie

Collov Home Design z unsplash

Punkt bonusowy

Stwórz wydzieloną przestrzeń do jogi i medytacji. Joga i medytacja są niezwykle korzystnym (i tanim) sposobem stabilizacji samopoczucia zarówno psychicznego (medytacja), jak i psychofizycznego (joga ruchu), a posiadanie dedykowanej przestrzeni do tych praktyk pozwoli ci przejść w tryb relaksacji po trudnym dniu.

Podsumowanie

Wystrój domu lub mieszkania odgrywa istotną rolę przy regulowaniu naszego samopoczucia psychicznego i przez to, mocno wpływa na nasze codzienne życie. Włączając elementy promujące spokój, wygodę, poczucie stabilności i bezpieczeństwa, możesz stworzyć przestrzeń, która zaspokaja twoje potrzeby i wspiera rozwój stabilności emocjonalnej.

Dodaj komentarz