Operacja plastyczna stanowi poważną ingerencję w organizm człowieka. Niektóre choroby zwiększają ryzyko powikłań śród- i pooperacyjnych. Można im zapobiec, wykonując badania.
To, jakie badania musimy wykonać przed zabiegiem, zależy od rodzaju znieczulenia. Kliniki chirurgii plastycznej starają się zebrać komplet informacji nt. zdrowia pacjenta, przeprowadzając szczegółowy wywiad. Warto szczerze odpowiadać na pytania i nie lekceważyć drobnostek. Czasem dolegliwości, które sprawiają wrażenie błahych, przyczyniają się do poważnych komplikacji.
Zabieg w znieczuleniu miejscowym
Przed przystąpieniem do zabiegu w znieczuleniu miejscowym należy przeprowadzić badania tj.:
-
morfologia krwi
-
układ krzepnięcia: APTT, wskaźnik protrombinowy INR, PT
-
poziom glukozy.
Operacja w znieczuleniu ogólnym
W przypadku operacji w znieczuleniu ogólnym diagnostyka jest szerzej zakrojona. Obejmuje ona:
-
morfologię krwi
-
układ krzepnięcia: APTT, wskaźnik protrombinowy INR, PT
-
poziom glukozy
-
poziom elektrolitów (sodu, potasu i chloru)
-
grupę krwi
-
EKG z opisem
Przygotowania do operacji plastycznej
Kobiety, które decydują się na operację plastyczną, powinny zwrócić uwagę, żeby jej termin nie pokrywał się z menstruacją.
Nie należy lekceważyć żadnych dolegliwości, ponieważ w skrajnych przypadkach mogą zakończyć się one śmiercią pacjentki.
Na 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem należy odstawić leki na bazie salicylanów. Te substancje rozrzedzają krew, toteż w trakcie operacji może dojść do krwotoku zagrażającego życiu.
14 dni przed planowaną operacją należy odstawić witaminy i leki na bazie ziół. Jednocześnie odradza się konsumpcję czosnku.
2-3 miesiące przed planowanym zabiegiem należy zrezygnować z palenia tytoniu. Papierosy sprzyjają powstawaniu zakrzepów, które w trakcie operacji mogę się oderwać i przemieścić do płuc.
Operacje plastyczne – przeciwwskazania
Wśród przeciwwskazań do przeprowadzenia operacji wymienia się:
-
opryszczkę
-
ropne wykwity na skórze
-
stany zapalne zatok
-
stany zapalne uszu.
O każdej dolegliwości należy niezwłocznie poinformować lekarza. Lekceważąc sygnały wysyłane przez organizm, narażamy swoje życie na ogromne niebezpieczeństwo.