Jak przetrwać izolację społeczną

Ze względu na epidemię COVID-19 kolejne państwa wprowadzają coraz ostrzejsze obostrzenia. W Polsce aktualnie zamknięte są kina, teatry, galerie handlowe, restauracje, hotele, stoki narciarskie. Nie wolno też organizować wesel, koncertów i dużych imprez. Jak przetrwać izolację społeczną?

Komu sprzyja izolacja społeczna, a komu szkodzi?

Izolacja społeczna dla każdego oznacza co innego. Dla introwertyka, który czuł się przytłoczony nadmiarem bodźców ze świata zewnętrznego i nie do końca dobrze czuł się w dużych grupach ludzi, to dobry czas. Może wreszcie poczuć ulgę, kontaktować się z najbliższymi współpracownikami, unikać wielkich spotkań towarzyskich. Dla ekstrawertyka to bardzo trudny czas. On czerpie radość życia z kontaktów międzyludzkich.  Świetnie czuje się w dużych grupach ludzi. Uwielbia koncerty, targi, wystąpienia publiczne. Teraz wszystko to, co sprawia mu przyjemność, zostało mu odebrane.

Każda nacja ma inne podejście do relacji międzyludzkich

Izolacja społeczna to dla Polaków trudny orzech do zgryzienia. Skandynawowie czy Szwajcarzy nie są tak towarzyscy jak my. W związku z tym lepiej znoszą obostrzenia związane z epidemią COVID-19. Tymczasem Polacy marzą już o tym, aby wyjść z przyjaciółmi do restauracji, udać się z koleżanką na targi książki, zorganizować wielkie przyjęcie urodzinowe etc.

COVID-19 jest obok nas, dlatego musimy być ostrożni

Obecnie epidemia jest tak zaawansowana, że nosicielem COVID-19 może być każdy z nas. Nie wiemy, od kogo i gdzie się zarażamy. Może to nastąpić w biurze, podczas kontaktu z innymi klientami w supermarkecie lub podróży autobusem miejskim.  Nic dziwnego, że autorytety z dziedziny ochrony zdrowia zachęcają nas do unikania spotkań towarzyskich.

Jak przetrwać izolację społeczną? Pamiętaj, że epidemia przeminie

Musisz zdać sobie sprawę, że epidemia przeminie. Zawsze kiedyś następuje jej kres, bo tak działają prawa biologii. Obecnie szczepi się osoby z grupy zero. Niebawem szczepionka też dojdzie do nas. Być może w międzyczasie ktoś wypuści skuteczny lek zwalczający COVID-19 u osób, u których doszło już do infekcji.  Niewykluczone, że szczepionka trafi też na rynek komercyjny, przez co staniemy się uniezależnieni od działań rządu i jego programu szczepień.

Skup się na pracy

Aby przetrwać epidemię, potrzebujesz jasnych celów do realizacji. Jednym z nich może być rozwój zawodowy. Skup się na pracy i swoich obowiązkach. Wykonuj je najlepiej, jak potrafisz. Możesz też brać dodatkowe zlecenia etc. To dobry czas, aby sobie dorobić. Teraz za bardzo nie masz gdzie wyjść po powrocie z biura, więc jeśli dokończysz jakiś projekt, dostaniesz za to dodatkowe pieniądze, to będziesz mogła pozwolić sobie na egzotyczne wakacje, gdy epidemia się zakończy.

Realizuj się w swojej pasji

Jeśli masz jakieś hobby, nie rezygnuj z niego. Teraz jest doskonała pora, by bardziej mu się poświęcić. Możesz pisać regularnie notki na bloga, wrzucać ciekawe zdjęcia na Instagram etc. Ważne, aby to, co robisz, sprawiało ci przyjemność.

Przeczytaj zaległe książki

Izolacja społeczna to dobra okazja, by przeczytać książki ze stosu, którym zawsze chciałaś poświęcić uwagę, ale na które brakowało ci czasu. To inwestycja w siebie, poszerzanie swoich horyzontów myślowych, ale też doskonała rozrywka, której potrzebuje każdy z nas.

Trenuj regularnie

To, że siłownie są zamnięte, nie oznacza, że nie możesz regularnie trenować. Zawsze możesz ćwiczyć w pojedynkę we własnych czterech ścianach, w siłowni na świeżym powietrzu lub w lesie. Regularny trening to stała porcja endorfin, zwanych też hormonami szczęścia. Dlatego nie rezygnuj z niego.

Dzwoń do przyjaciół

Izolacja społeczna nie musi iść w parze z oddaleniem się od osób, na których naprawdę ci zależy. Zawsze możesz zachować z nimi kontakt, dzwoniąc do nich regularnie.  Jeśli będziecie na bieżąco ze swoimi sprawami, poczujecie tę wyjątkową więź.

Wyjdź z rodziną na spacer

Na szczęście na razie nikt nie wpadł na pomysł związany z zakazem przemieszczania się. Możemy wyjść rodziną na spacer do lasu, pojechać rowerami za miasto etc. To dobry czas, by zbudować silną więź z najbliższymi.

Spotkaj się na świeżym powietrzu z najbliższą przyjaciółką

Bardzo tęsknisz za najlepszą przyjaciółką? Jeśli jest ona osobą racjonalną, która nie powątpiewa w epidemię, to możecie wyjść razem na spacer nad rzekę, mając na twarzy maseczki.  Pamiętajmy, aby w tym trudnym czasie dbać o siebie i innych, nosząc prawidłowo maseczki przy bezpośrednim kontakcie. Może nam wydać się to początkowo dziwne, a nawet nieprzyjemne, jednak to nas chroni, jednocześnie umożliwiając kontakt z przyjaciółmi.