Uroda

Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery suchej?

Jak powinna wyglądać pielęgnacja cery suchej

Ekaterina Bolovtsova z Unsplash

Dobra kondycja cery to cel postawiony sobie przez wiele kobiet. Codzienna, regularna pielęgnacja to podstawa do tego, aby osiągnąć zamierzone rezultaty.  Prawidłowo dopasowane kosmetyki są kluczem promiennej, nawilżonej i odżywionej skóry twarzy. Dzięki temu nie musimy martwić się o wszelkie niedoskonałości, przebarwienia czy inne niepożądane skutki. Z uwagi na to, z pewnością większość z nas każdego ranka i wieczora systematycznie aplikuje na swoją twarz szereg produktów o zbawiennych właściwościach. Jednak każda z nas jest zupełnie inna, a typ naszej cery potrzebuje odmiennych składników. Z tego powodu, należy zwrócić szczególną uwagę na wybierane przez nas produkty, które powinny odpowiadać rzeczywistym potrzebom naszej skóry. Możemy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje cery – suchą, tłustą i mieszaną. Każda z nich wymaga nieco innego podejścia, stąd warto na samym początku ustalić z jaką mamy do czynienia.  Jedną z najbardziej wymagających jest cera sucha, a pielęgnacja spędza niektórym z nas sen z powiek. To, na czym powinna się skupiać to przede wszystkim nawilżanie i odżywienie, a możemy to osiągnąć dzięki prawidłowemu dopasowaniu produktów, które aplikujemy. Esencja nawilżająca do twarzy to produkt, którego nie powinno zabraknąć w naszej kosmetyczce.

Jak są przyczyny?

Podstawową kwestią, która stanowi pierwszy krok do poradzenia sobie z problemem jakim jest sucha, szara i pozbawiona blasku cera, to zadanie pytania dlaczego tak się dzieje. W większości przypadków przyczyny należy szukać w genetyce. Co więcej, może być to również spowodowane tak zwanym atopowym zapaleniem skóry, które dotyka coraz więcej osób. Kolejna przyczyna leży u podstaw zmieniających się pór roku. Często bywa tak, że skóra staje się sucha w konkretnych okresach. Zazwyczaj ma to miejsce zimą, kiedy warunki za oknem, a także w ogrzewanych pomieszczeniach nie sprzyjają zdrowej kondycji naszej cery. Skutkuje to produkcją niewystarczającej ilości sebum, co przekłada się na niewielką ilość lipidów odpowiedzialnych za prawidłowe nawilżenie. Skóra, która jest sucha jest także bardzo wrażliwa, co sprawia, że tym bardziej jest narażona na wszelkie negatywne czynniki zewnętrzne.

Z jakiego powodu pielęgnacja jest tak ważna?

W przypadku jakichkolwiek problemów z naszą cerą kluczową rolę odgrywa odpowiedni dobór kosmetyków. Taka sytuacja ma także miejsce w przypadku skóry suchej. Brak prawidłowo dopasowanej pielęgnacji może przyczyniać się do wielu, niekomfortowych problemów, których warto unikać. Po pierwsze, nie dbając o nawilżanie i odżywienie nasza skóra może zacząć się łuszczyć w obszarach najbardziej przesuszonych. Co więcej, cera jest szorstka, a my możemy mieć uczucie ściągnięcia czy nawet swędzenia. Każdy z wymienionych skutków zdecydowanie nie należy do najprzyjemniejszych, z uwagi na to nie warto bagatelizować już pierwszych oznak wysuszenia skóry. Dopiero odbudowanie naturalnej bariery ochronnej pozwoli nam cieszyć się jej dobrą i zdrową kondycją. Esencja nawilżająca do twarzy to niezbędny element naszej kosmetyczki.

Na jakie kosmetyki postawić?

Pielęgnacja skóry suchej nie należy do najłatwiejszych, jednak jest warta poświęcenia nieco więcej uwagi i czasu w ciągu dnia. Po pierwsze, zaraz po przebudzeniu powinnyśmy zastosować 3-fazowe oczyszczanie, które zagwarantuje nam w pełni przygotowaną cerę na zaaplikowanie produktów zapewniających nawilżanie i odżywienie. Myjąc twarz używajmy delikatnych emulsji czy żeli, które dodatkowo nie podrażnią skóry. Następnie należy użyć tonik, który przywróci naturalne pH naszej cery. Dopiero teraz możemy użyć lekki krem na dzień, który w swoim składzie będzie miał ceramidy. Dlaczego akurat ten składnik? Z uwagi na to, że wspiera on odbudowę bariery lipidowej. Kolejnym krokiem powinno być zaaplikowanie kremu z filtrem UV, który uchroni nasza cerę przed starzeniem czy przebarwieniami. Dodatkowo 2/3 razy w tygodniu możemy postawić na regenerującą maseczkę do twarzy, której składniki kompleksowo odżywią cerę.

Dodaj komentarz