Jak poczuć flow
russn_fckr z Unsplash

Flow to taki przyjemny stan, którego doświadczamy za każdym razem, gdy całym sobą oddajemy się jakiejś czynności. Np. bez reszty pochłania nas pisanie książki lub artykułu. W naszym artykule podpowiadamy, jak poczuć flow.

Spis treści:

  1. Flow to przyjemne doświadczenie twórcze
  2. Co daje nam flow?
  3. Zaangażowanie w realizację zadania
  4. Jak poczuć flow?
  5. Czynniki rozpraszające uwagę
  6. Skuteczny sposób na stres

Flow to przyjemne doświadczenie twórcze

Flow sprawia, że twórczo i z zapałem wykonujemy jakieś zadanie. Angażujemy się w sam proces, nie zaś patrzymy na cel, który chcemy osiągnąć. Musimy widzieć jasny cel w realizowanym zadaniu. Niektórzy na flow mówią wena. Gdy nas ogarnie, możemy przez wiele godzin zajmować się jakąś czynnością, czerpiąc z niej satysfakcję. W takich chwilach pomysły same pojawiają się w naszej głowie. Nie musimy się zastanawiać, jak coś zrobić, bo mamy już gotowe rozwiązanie.

Co daje nam flow?

Uczucie flow sprawia, że czas traci dla nas znaczenie. Nie zwracamy uwagi na to, czy jest już po godzinach naszej pracy, czy za oknem zapada zmrok etc. Po prostu jesteśmy my i nasze zadanie. Co ciekawe, flow też pozytywnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Wynika to z faktu, że gdy z zaangażowaniem realizujemy jakieś zadanie, na chwilę znikają wszystkie lęki i wątpliwości. Przestajemy przejmować się tym, że pokłóciłyśmy się z koleżanką, wszystkie produkty znacznie podrożały itp. Flow daje nam psychiczne wytchnienie, odciąga nasze myśli od negatywów.

Zaangażowanie w realizację zadania

Flow sprawia, że interesujemy się samym projektem. Nie jesteśmy tutaj nastawieni na sam efekt końcowy. Tutaj motywacja wypada nadzwyczaj silnie. Możemy chwilowo nie pić i nie jeść, ponieważ czujemy przypływ kreatywności albo mamy wrażenie, że robimy coś ważnego. Niektórzy czują flow, gdy angażują się w sprawy lokalnej społeczności. Np. piszą pismo do prezydenta miasta ws. remontu skwerku, który wieczorem staje się niebezpiecznym miejscem przez brak należytego oświetlenia.

Jak poczuć flow?

Aby towarzyszyło nam flow, zadanie musi spełniać określone warunki. Gdyby było zbyt łatwe, bardzo szybko odczulibyśmy znużenie i zmęczenie projektem. Z kolei, gdyby wykraczało poza nasze kompetencje, mielibyśmy problem z jego realizacją, co by nas mniej lub bardziej do niego zniechęcało. Poza tym zadanie musi dawać jasne i natychmiastowe rezultaty. Np. piszę książkę o przemocy, aby uświadomić kobiety, że ta przybiera różną postać i zachęcić je do odejścia od partnera. Książka powstaje po kilku tygodniach lub miesiącach. Gdy trafia na rynek, powoduje poruszenie, a my czujemy się usatysfakcjonowane. Poza tym flow pojawia się wówczas, gdy identyfikujemy się z wykonywanym zadaniem, widzimy w nim sens. Raczej polecenie przełożonego, abyśmy przegrzebały mnóstwo papierów i coś sprawdziły, nie rozbudzi w nas takiej ekscytacji i twórczej energii.

Czynniki rozpraszające uwagę

Jeśli zastanawiasz się, jak poczuć flow, musisz pozbyć się czynników rozpraszających. Wszelki hałas i nadprogramowe bodźce oddalają nas od tego twórczego stanu. W rezultacie zadanie raczej przysparza nam trudności, niż idzie gładko. Co chwilę bowiem coś odciąga naszą uwagę.

Skuteczny sposób na stres

Podczas flow znikają negatywne emocje. W związku z tym niektórzy radzą sobie ze stresem, uciekając w twórczą pracę. Dzięki temu mogą oderwać się od codzienności, która okazała się dla nich trudna. Często po wykonaniu zadania pojawia się uczucia sprawstwa oraz kreatywność, która podpowiada nam rozwiązanie problemu.