Kosmetyki z witaminą C są dziś bardzo popularne. Producenci prześcigają się w opracowywaniu nowych formuł, które mają zapewnić nie tylko lepsze przyswajanie kwasu askorbinowego przez skórę, ale też zwiększyć stabilność tego związku chemicznego. Niektóre kosmetyki z witaminą C są przedstawiane jako produkty zawierające ten cenny składnik wyodrębniony z naturalnych surowców. Czy rzeczywiście tego typu specyfiki mogą zdziałać coś dobrego dla naszej cery? W naszym artykule udzielimy odpowiedzi na pytanie, jak działają kosmetyki z witaminą C.
Spis treści:
- Kosmetyki z witaminą C jako produkty anti-aging
- Kosmetyki przeciwzmarszczkowe – jak witamina C spowalnia proces starzenia się skóry?
- Kosmetyki o działaniu ujędrniającym
- Kosmetyki z witaminą C a wybielanie przebarwień
- Jakie składniki wspierają działanie witaminy C, a jakie je zwalczają?
Kosmetyki z witaminą C jako produkty anti-aging
Każda kobieta pragnie zatrzymać upływający czas. Nie chcemy, aby nasza skóra zdradzała nasz wiek. Aby wyglądać młodo, mimo wieku metrykalnego, potrafimy wydać ogromne pieniądze na kosmetyki anti-aging oraz zabiegi medycyny estetycznej. Czy są one skuteczne? Wszystko zależy od substancji aktywnych i wykorzystywanych technologii. Kosmetyki z witaminą C śmiało można uznać jako produkty anti-aging. Kwas askorbinowy to silny antyoksydant. W praktyce oznacza to, iż zwalcza wolne rodniki. Te reaktywne cząstki cieszą się złą sławą, ponieważ uszkadzają struktury komórkowe, w tym białka i DNA, ponadto przyspieszają też procesy starzenia się organizmu, w tym powstawanie zmarszczek. W związku z tym, iż witamina C aktywnie zwalcza wolne rodniki, te nie wyrządzają nam krzywdy. W rezultacie dłużej zachowujemy młodość. Kosmetyki z witaminą C to godny polecenia produkt anti-aging.
Kosmetyki przeciwzmarszczkowe – jak witamina C spowalnia proces starzenia się skóry?
Żadna kobieta nie chce, aby jej twarz szpeciły zmarszczki. Najlepiej im zapobiegać, zamiast poddawać się inwazyjnym zabiegom, w tym liftingowi twarzy, który de facto jest operacją sprowadzającą się do nacinania skóry i jej naciągania. Kosmetyki przeciwzmarszczkowe potrafią zdziałać wiele dobrego dla naszej cery, zwłaszcza jeśli w swoim składzie zawierają witaminę C. Wykazano, iż kwas askorbinowy uczestniczy w syntezie kolagenu, czyli podstawowego białka strukturalnego naszej skóry. W pewnym wieku produkcja tej proteiny wyraźnie spada, przez co nasza skóra traci jędrność i formują się pierwsze zmarszczki. Kosmetyki z witaminą C spowalniają ten niekorzystny proces.
Kosmetyki o działaniu ujędrniającym
Każda z nas marzy o jędrnej skórze. Niestety, z wiekiem spada synteza kolagenu, co początkowo manifestuje się odbitym śladem po poduszce na naszym policzku. Później jednak na twarzy pojawiają się fałdy zwisającej skóry, owal twarzy ulega zatraceniu. To dodaje nam sporo lat i z pewnością nie sprzyja naszej atrakcyjności. Kosmetyki o działaniu ujędrniającym często zawierają witaminę C, ponieważ ta nadaje naszej cerze elastyczności, przez co unikamy fałdów obwisłej skóry, która prezentuje się wyjątkowo mało estetycznie.
Kosmetyki z witaminą C a wybielanie przebarwień
Latem, nawet gdy stosujemy kremy z filtrem, jesteśmy narażone na powstawanie przebarwień, zwłaszcza jeśli zażywamy tabletki antykoncepcyjne. Plamy pigmentacyjne na naszej skórze nie dodają nam atrakcyjności, dlatego chcemy się ich pozbyć. Jak ujednolicić koloryt cery? Okazuje się, że świetnym rozwiązaniem są kosmetyki z witaminą C. Kwas askorbinowy wykazuje bowiem tendencję do delikatnego złuszczania skóry i wybielania istniejących przebarwień.
Jakie składniki wspierają działanie witaminy C, a jakie je zwalczają?
Działanie kosmetyków z witaminą C w dużej mierze zależy od obecności innych składników. Niektóre substancje chemiczne mogą intensyfikować jej aktywność – efekt synergii. Inne natomiast mogą przyczynić się do osłabienia dobroczynnych właściwości witaminy C. Olej z awokado, słodkich migdałów i jojoba odżywia skórę oraz wykazuje działanie antybakteryjne. Te składniki wspierają również działanie witaminy C. Nie należy jednak łączyć w jednym produkcie kwasu askorbinowego z niacynamidem, ponieważ działanie tych dwóch związków chemicznych zaliczanych do witamin znosi się wzajemnie.